Ubráníme se. Roman Slouk s propanbutanovým dělem ujišťuje, že ve vinařství Sonberk se špačci dostanou jen na okraj vinice | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rány jako za války i skřeky dravců. Vinaři na jihu Moravy zahání špačky

  • 9
Neznalého by to mohlo vyděsit. Mezi jihomoravskými vinohrady se ozývají hlasité rány jako ve válečné zóně. Ale není důvod se strachovat, že by po sobě stříleli naštvaní vinaři. Rány vydávají speciální propanbutanová děla. Vinaři jimi zastrašují jedny ze svých opravdových nepřátel - špačky.

Pokud by vinaři proti opeřencům nebojovali, mohli by přijít o většinu podzimní úrody.

Ne každý ale sahá po plynových dělech. Jaroslavu Sopouchovi ze sdružení Vinařů brněnské oblasti se nejlépe osvědčilo nepřetržité pouštění hlasů dravých ptáků a zraněných špačků z reproduktorů, které nainstaluje po celé vinici.

„Rány z plynových děl jsou také častou variantou. Nejsou však tolik účinné, protože si na ně špačci už zvykli,“ vysvětluje Sopouch.

I tak se mnozí vinaři s plynovými děly spokojili. Jsou totiž mnohem levnější. Z tohoto důvodu je používá i Roman Slouk z vinařství Sonberk v Popicích.

„Díky dotacím jsem si vyzkoušel i reproduktory s hlasy dravců, ale výsledek byl skoro stejný. Špačci se jich nakonec také přestali bát,“ říká Slouk. Sonberský vinohrad každý den hlídá jeden pracovník.

„Zatím se mi nestalo, aby mě špačci o úrodu připravili. Možná jen na okrajích vinic, protože ty jsou pro ně nejsnazším cílem,“ dodal Slouk.

Oba vinaři se shodují, že letos se špačky výraznější problém zatím nebyl. Pozor na tyto škůdce by si však měli dávat i pěstitelé kukuřice a slunečnic.