O možnost užít pojmenování Svatomartinské víno se letos přihlásili vinaři se 254 vzorky.

O možnost užít pojmenování Svatomartinské víno se letos přihlásili vinaři se 254 vzorky. Svaz vinařů chystá kampaň, při které víno dostane bryndáky.

Vinaři slibují víc Svatomartinského vína. Bude ale dražší

  • 6
Vinaři mají pro milovníky mladého vína dobrou zprávu. Svatomartinského bude víc než loni. Vinaři ho na trh dodají asi 1,6 milionu lahví. Zároveň však upozorňují, že kvůli neúrodě hroznů budou zejména moravská mladá vína dražší až o desetinu.

Přestože první odhady sklizně se pohybují na poloviční úrovni proti běžným letům, lahví s mladým vínem bude asi o půl milionu více než loni.

"Letos mohou výrobci zcela nově používat odrůdu Muškát moravský, která také brzy dozrává a dává oblíbená aromatická vína," uvedl Pavel Večeřa z Vinařského fondu.

Svatomartinské bílé víno mohou vinaři vyrobit ještě z odrůd Müller Thurgau a Veltlínské červené rané, růžové a červené víno se bude nadále dělat z Modrého Portugalu a Svatovavřineckého.

"Vzniknou lehká, suchá, svěží a ovocitá vína s příjemnými tóny," doplnil Večeřa.

O Svatomartinské se hlásí 254 vzorků

O možnost používat logo Svatomartinské se přihlásila stovka vinařů s 254 vzorky. Polovina z nich pochází z velkopavlovické a necelá třetina ze slovácké podoblasti. Protože vína musejí splňovat technologické požadavky, projdou odbornými degustacemi nezávislé komise.

"Kdo se bude moci pochlubit logem Svatomartinské, zjistí veřejnost na konci října," sdělil ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.
První otevírání nového Svatomartinského se uskuteční jako každý rok 11. listopadu v 11 hodin na slavnostních akcích po celé zemi.

Největší košt bude v tento den na brněnském náměstí Svobody, mladá vína ochutnají ale i v Bořeticích, Kyjově nebo v Židlochovicích. O dva dny později se o víkendu uskuteční také Festival otevřených sklepů v oblasti mezi Vracovem, Vlkošem, Miloticemi a Kyjovem.

Vinaři: Nepokryjeme náklady, podražíme

Výnosy vinic letos dosahují jen poloviny z průměrných šesti tun z hektaru, což postupně žene cenu suroviny nahoru.

"Cena hroznů začínala na patnácti korunách za kilogram, teď je na dvaceti a schyluje se k pětadvaceti," upozornil tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Pěstitelům podle něj dělá stále větší potíže pokrývat náklady, které na jeden hektar vinice dosahují. Z letošní sklizně mohou vinaři vyrobit zhruba 380 tisíc hektolitrů vína, tedy pětinu celkové domácí spotřeby.

Zbytek bude třeba dovézt, především ze zemí Evropské unie. "Konkurence na trhu tlačí cenu dolů, přesto se zdražení vína asi nevyhneme," uzavřel Půček.