Jan Bartoň opět odešel od soudu s podmínkou

Jan Bartoň opět odešel od soudu s podmínkou | foto: Veronika Horáková, 5plus2.cz

Vinařům hrozí stíhání. O původu maďarských hroznů věděli, rozhodl soud

  • 15
Před pěti lety musely Templářské sklepy Čejkovice stáhnout z prodeje miliony lahví vína. Na etiketách deklarovaly, že je vyrobené z moravských hroznů. Podle tehdejšího zjištění inspekce to byla lež. V pondělí padl kvůli této aféře u Krajského soudu v Brně opětovný trest. Podmínku dostal dovozce hroznů Jan Bartoň.

Bartoň dodal Templářským sklepům hrozny za více než 21 milionů korun. Nepocházely z moravských vinic, ale z Maďarska. Obchodník tvrdí, že firma o původu hroznů věděla a přesto na etikety láhví nechala natisknout, že víno je tuzemské.

Krajský soud v tomto případu už jednou rozhodoval. Rozsudek ale zrušil Vrchní soud, který požadoval, aby některé části rozsudku senát soudců více zdůraznil(více o tehdejším jednání zde).

Pondělní rozhodnutí je tak mírnější pro Bartoně. Z ročního podmínečného trestu mu soud ukrojil tři měsíce. Nově ale v rozsudku zaznělo, že odběratelé o původu hroznů věděli.

O stíhání rozhodne státní zástupce

Trestní stíhání tak hrozí tehdejším zaměstnancům Templářských sklepů, kteří o dodání rozhodovali, i lidem z firmy Vinium Velké Pavlovice, kteří si od Bartoně odebrali hrozny za více než čtyři miliony korun. „Zda začne trestní stíhání, rozhodne státní zástupce,“ uvedla předsedkyně senátu soudů Dana Kancírová.

Templářské sklepy jsou v komentování pondělního rozsudku zatím zdrženlivé. „Dokud nebudeme mít rozhodnutí soudu potvrzené písemně, tak se k němu nebudeme vyjadřovat,“ řekl za Templářské sklepy Luděk Tvrdý, který má na starosti styk s médii. 

Redakce se pokoušela získat vyjádření i firmy Vinium. Ta na dotazy zatím neodpověděla.

Bartoň se proti rozsudku na místě odvolal. Státní zástupce si nechal čas na rozmyšlenou.

„Soud sice dospěl k tomu, že odběratelé věděli, že jde o dodávky hroznů ze zahraničí. To je rozdíl od minulého rozsudku. Ovšem soudci opět špatně posoudili otázku, zda obžalovaný toto zboží klamavě označil. On ho lživě neoznačil. Až teprve poté, co zahájila inspekce kontrolu, napomáhal odběratelům v tom, aby byly tyto hrozny vydávány za tuzemské. Kdyby to neudělal, už by si od něho hrozny v budoucnu nevzali,“ řekl na obhajobu Bartoně advokát Jiří Machourek.