Pavel Jurák z Hustopečí ukazuje vinnou révu napadenou peronosporou

Pavel Jurák z Hustopečí ukazuje vinnou révu napadenou peronosporou | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vinice na jižní Moravě „hoří“, na plísně navíc nic nezabírá

  • 22
Vinaři na jižní Moravě teď do vinohradů chodí neradi. V některých lokalitách totiž vinice "hoří", čímž pěstitelé vinné révy označují nemoc peronosporu (plíseň, která způsobuje skvrny na listech), či oidium nebo-li padlí, jak se plísni mezi vinaři říká.

V určitých lokalitách jde už podle odborníků o kalamitní stav. Jenže mluvit otevřeně o tom, kdo má kolik procent vinic nenávratně "spálených" nemocí, je pro vinaře nepříznivá reklama.

Podle odborníků je mnohem horší to, že v některých postižených lokalitách už nezabírají ani postřiky, které normálně fungují.

Pohromu ve vinohradech způsobilo počasí. Na vině je prudký přechod z vlhkého počasí do horkých dnů. Peronosporu totiž způsobuje vlhko a prudké slunce, které spálí listy (oidium).

Pavel Jurák z Hustopečí ukazuje vinnou révu napadenou peronosporouPavel Jurák z Hustopečí ukazuje vinnou révu napadenou peronosporou

"Astronomické množství srážek v květnu a červnu vystřídaly tropické dny. To první je živná půda pro plíseň peronosporu. Jde o jako by olejové skvrny na listech. To druhé zase nahrává rozvoji oidia. Takové počasí jsme snad nezaznamenali za posledních sto let," uvedl ředitel Zemědělské a. s. Čejkovice na Hodonínsku Tomáš Martinec.

Znehodnocené hektary vinic

Společnost, která hospodaří na dvou stech šedesáti hektarech vinic, má už teď zničených minimálně třicet hektarů. A to je rozvoj oidia teprve na počátku.

"Pro vinaře jsou tyhle plísně neštěstí. Tento rok nám dává neskutečně zabrat. Můžeme se proti plísním bránit, ale postřik na jeden hektar vinice stojí i kolem tisíce korun," vysvětlil Martinec.

Pavel Jurák z Hustopečí ukazuje vinnou révu napadenou peronosporouPavel Jurák z Hustopečí ukazuje vinnou révu napadenou peronosporou

Katastrofální situace je také na Hustopečsku. Až sto procent letošní úrody Rulandského šedého má zničených například vinařka Jana Zatloukalová z Pavlova.

Špatné je to podle ní také s odrůdami Rulandy bílá a Sauvignonu. "Už jsme byli donuceni čtyřikrát stříkat proti plísním. Nezabral ani nový moderní postřik. Náklady tak letos určitě převýší výdělek z vinice," posteskla si žena z rodinného vinařství pod Pálavou.

Podle odborníků i zkušených vinařů je faktorů, které vznik plísní ovlivňují, celá řada. "Stačí noční mlha či ranní rosa a v dolinách se peronospora okamžitě rozjíždí," vysvětlil sklepmistr jednoho z vinařství na Hodonínsku Karel Novotný.

Řada pěstitelů révy přijde na některých odrůdách letos o kompletně celou úrodu. Hrozny ke zpracování si budou vinaři muset zřejmě nakoupit.

"My máme třeba prázdné keře u Rulandského šedého," naznačil Novotný. Roli podle něho hraje také odolnost jednotlivých odrůd proti peronospoře i oidiu, které obě napadají jak listy, tak plody.

Na Valticku plísně zatím teprve začínají. "Zato nám tady hrozny takzvaně zprchly, tedy špatně odkvetly. Úroda bude o třetinu až polovinu nižší," odhaduje Milan Sedláček ze společnosti Vinaři Valtice.