Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na jižní Moravě musejí dokyselovat víno. Kvůli letním vedrům je sladší

  • 13
Po třech letech budou moravští vinaři vína opět přikyselovat. Letošní rok byl extrémně slunečný, a i když vinobraní začalo dřív, u řady odrůd se sklízejí hrozny s vysokou cukernatostí. Kvůli ní ale hlavně bílé hrozny ztrácení přirozený obsah kyselin.

Vinaři si proto pro letošek vymohli ministerské požehnání, aby mohli víno dokyselovat. Nejde přitom o žádnou chemii, ale o přirozenou úpravu vína například kyselinou vinnou či jablečnou.

„Naposled jsme tuto výjimku využili v roce 2012,“ vysvětlil Martin Půček ze Svazu vinařů ČR. Zatímco v jižních státech je dokyselování vína zcela automatické, u nás je potřeba svolení Evropské unie prostřednictvím ministerstva zemědělství. O vydání výjimky žádali vinaři už na začátku sklizně. Na základě analýz hroznů bylo jasné, že letošní rok bude na cukry bohatý.

Vinobraní podle Půčka nastoupilo se vší silou. Vinaři už mají ve sklepě rané odrůdy, celkově většinu bílých a začínají se sběrem červených.

„Ještě před měsícem jsme se obávali, že úroda bude o třicet až čtyřicet procent nižší. Ale deště ji zachránily. Hrozny nabraly vodu, jsou zdravé a úroda vypadá velmi dobře,“ poznamenal Půček.

Hrozny dostaly hodně slunce, ale málo vláhy

Že letošní ročník může patřit k těm lepším i přes extrémně suché léto, odhaduje také šéf Zámeckého vinařství Bzenec Bořek Svoboda.

„Hrozny sice dostaly hodně slunce, ale o to méně vláhy. O kvalitě hroznů letos rozhodovala zejména poloha vinice a vododržnost půdy, také stáří vinice a samozřejmě odrůda. Některým extrémní horka přidají na kvalitě, jiným naopak uberou,“ dodává Svoboda.

Právě teď je optimální termín pro sklizeň hroznů odrůd Sauvignon blanc, Rulandské šedé, Rulandské bílé a Chardonnay. Ve většině vinařských podoblastí mají hrozny těchto odrůd cukernatost v kategorii pozdního sběru.