Vinařství Chateau Lednice začalo nabízet burčák vyráběný z višní.

Vinařství Chateau Lednice začalo nabízet burčák vyráběný z višní. | foto: Chateau Lednice

Višňák už testují turisté v Lednici, novinku pak ochutnají i jinde

  • 14
Má barvu těžkého červeného vína, ale sladší vůni a chuť a na jazyku perlí. Vinařská společnost Chateau Lednice uvádí na trh novinku. Ve velkém bude distribuovat takzvaný višňák, mírně alkoholický nápoj z višní, který dosud vyráběli vinaři na jižní Moravě zejména pro vlastní spotřebu.

Na trh se dostanou v chladicích nádobách desítky tisíc litrů tohoto nápoje. "K prodeji bude zejména ve velkých městech," říká Petr Krejčík z Chateau Lednice.

Už teď jej ale ochutnávají turisté ve Valticích a v Lednici. Stánek s velkým sudem stojí před lednickým centrálním parkovištěm. "Osvěží, je to skvělé na žízeň a přitom lehce alkoholické. Ideální do letního počasí," libují si s kalíšky višňáku v ruce manželé Frajtovi ze Slavičína.

Proč je višňák zdravý

Svěží, chutný nápoj s menším množstvím alkoholu než víno.

Obsahuje vyšší množství vitaminu C, který víno postupně ztrácí, a vitaminy B-komplexu.

Obsahuje mnoho vápníku pro kosti a zuby a pro správnou funkci nervů, železa pro krvetvorbu a dýchání buněk a draslíku, který je nejdůležitějším nitrobuněčným minerálem.

Společnost Chateau Lednice je známá především svými burčákomaty. Nyní jich má šedesát a s jejich pomocí distribuuje odběratelům burčák v podchlazeném stavu. Zrání burčáku poté může spotřebitel doma kontrolovat. Podobné to má být i u višňáku.

"Dlouhodobě spolupracujeme s brněnskou Mendelovou univerzitou na vývoji. Višně jsme chtěli využít i jinak než jako surovinu pro marmelády. Napadlo nás je zkvasit a umožnit lidem konzumaci i jinde než ve sklípcích vinařů," vysvětluje Krejčík. Podle něj větší produkci nápoje brání letošní špatná úroda višní.

"Je to určitý návrat k lidové tradici. Ovocná vína jsou na Moravě známá, ale pila se už hotová, vykvašená a vyčištěná. Burčák, tedy nápoj ve stadiu kvašení, je nový," říká Josef Balík z lednické Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Váže škodliviny, které se tak vyloučí z těla

Produkce višňáku se přímo nekryje s termínem sklizně višní, které se musí naočkovat vinnými kvasinkami.

"Višňák držíme v chladu. V našich nádobách má jedno až dvě procenta alkoholu. V teple se pak podobně jako burčák rozšumí. Lidé si podle toho určí optimální stadium, kdy jim nápoj nejvíce chutná," doporučuje Krejčík.

Podle odborníků je višňák zdrojem minerálních látek a má vliv na snižování horečky, posilování kapilár a působí proti zánětům. "Višňák na sebe umí vázat škodliviny, které se tak vyloučí z těla," upozorňuje Irena Kolouchová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

S jiným ovocem zatím vinaři příliš neexperimentují. "Višeň je ideální, rodí se ve velkém množství, má skvělé aroma. Rybíz je příliš kyselý, meruňky nebo švestky zase mají hodně dužiny a pektinu a málo šťávy," vysvětluje Balík.