Vladimír Krejčíř u Krajského soudu v Brně

Vladimír Krejčíř u Krajského soudu v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Znojemský úředník vysvětluje soudu, kde vzal bazén a s kým lovil sviště

  • 7
Brněnský krajský soud začal řešit jednu z největších korupčních kauz jižní Moravy. Bývalý tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř podle obžaloby přijímal úplatky od podnikatelů, kteří chtěli zakázky města. Hrozí mu až dvanáct let vězení.

Na začátku aféry vtrhlo v září 2010 na znojemskou radnici policejní komando. Po nejrozsáhlejší razii, jaká se kdy na jihomoravském úřadě odehrála, si policisté odvezli několik pytlů plných dokumentů a v poutech i extajemníka Krejčíře.

"Dopustil se zločinu přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a při veřejné dražbě a také zločinu podplácení," vyjmenoval Krejčířovy přehmaty státní zástupce Ivan Hrazdira.

Činů se podle něj dopustil v letech 2009 až 2010, kdy schvaloval veřejné zakázky města. Od sedmi podnikatelů, kteří o ně měli zájem, údajně přijímal úplatky a dary. Celkově si podle Hrazdiry přišel na 1,9 milionu korun.

Za odměnu tenisový kurt, bazén nebo lov muflonů

Krejčíř předstoupí před předsedkyni senátu Halinu Černou ve středu dopoledne. V úterý před ní vypovídali čtyři ze sedmi zejména znojemských podnikatelů, kteří podle žalobce bývalého znojemského tajemníka upláceli. Za to jim hrozí až šest let vězení.

"Měl jsem ten den u sebe čtyřicet tisíc korun, které jsem předal tehdejšímu tajemníku Krejčířovi. Dal si je do kapsy od košile a poděkoval. Nebyl to ovšem žádný úplatek, nýbrž sponzorský dar na rozvoj města," uvedl podnikatel Zdeněk Novotný, který dříve získal několikamilionovou zakázku od radnice.

Podle vyšetřovatelů si přitom Krejčíř díky úplatkům za přidělování zakázek pořídil parkoviště za 190 tisíc korun, bazén ve stylu přírodního jezírka za 369 tisíc, klimatizace do bytu v Brně a na chalupě v Litostrově za statisíce korun či tenisový kurt za milion.

Podle ředitele znojemské stavební společnosti VHS plus Stanislava Hahna, který také sedí na lavici obžalovaných, si u něj kurt neobjednal Vladimír Krejčíř, ale jeho matka. "Tvrdila, že chce udělat něco pro své vnuky. Stavební práce jsme dělali na základě objednávky, i když ústní," uvedl Hahn.

Na seznamu "benefitů" jsou i kuriozity jako odlov muflona v Orlických horách či svišťů v Rakousku. "Mezi myslivci je běžné, že se vzájemně zvou na odlovy zvěře," hájili se shodně obžalovaní nimrodi Josef Kopečný a Kamil Ludvík.

Stavbařům neplatil. Byl jsem ve vazbě, hájí se

Kde peníze z údajných darů na rozvoj města Znojma skončily, Krejčíř prozradit nechtěl. "Policie prověřila všechny mé účty a příjmy. Půl roku mě monitorovala. Kdyby našla neprůhlednou korunu, chytla by mě určitě za ruku," uvedl extajemník, jenž firmám za některé stavební práce vůbec neplatil.

Teď se hájí: "Jak jsem mohl řádně platit, když jsem se ocitl ve vazbě a ke svým penězům neměl přístup?" Do konce února 2013 prý všechny závazky, které uznává jako reálné, urovná.

Bývalý znojemský tajemník je spojován s někdejším vedením radnice, které šéfovala ODS. Jeho případ jí přinesl propad v komunálních volbách, nyní je v opozici. Vedení znojemské ODS se od Krejčíře distancovalo a vyšetřování neukázalo, že by s kauzou bylo jakkoliv spojeno.