Brněnská přehrada by měla zůstat bez sinic i v příštích pěti letech, jinak bude muset Povodí Moravy vrátit dotaci.

Brněnská přehrada by měla zůstat bez sinic i v příštích pěti letech, jinak bude muset Povodí Moravy vrátit dotaci. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Voda v brněnské přehradě letos nezezelenala, musí vydržet dalších 5 let

  • 5
Voda v Brněnské přehradě je čistá. Zatímco loni už byla v půlce srpna zelená, teď je voda jen mírně zakalená a škodlivé sinice jsou na ústupu. Hlavní zápas má ale před sebou. Bude muset bez pomoci chemie vydržet bez sinic dalších 5 let. Jinak Povodí Moravy bude muset vrátit dotaci 144 milionů korun.

Jih Moravy čeká slunečný víkend, voda v přehradě má dvacet stupňů a vyzývá ke koupání. "Je pozitivní, že ani teplé týdny v červnu a na začátku července neovlivnily kvalitu vody natolik, aby hygienici zakázali koupání. Také průhlednost vody je od 140 do 180 centimetrů v hlavní části nádrže," popsal ředitel závodu Dyje Jan Moronga.

Jak se čistí brněnský "prygl"

podzim 2007

- první úřední kroky Povodí Moravy a Jihomoravského kraje

červen 2009 až březen 2010

- voda na historicky nejnižší hladině, nádrž prochází letněním

květen až září 2010

- provozní zkoušky provzdušňovacích věží

letní měsíce 2010, 2011

- ošetření přítoku do přehrady síranem železitým, provoz aeračních věží

květen 2011

- výlov bílých ryb

2012

- ukončení projektu dalších pět let musí voda vydržet čistá bez zásahů

Pozitivní je podle něj také fakt, že dříve převažující jedovaté sinice jsou postupně "vytlačovány" skrytěnkami, rozsivkami, řasami a sinicemi, které nejsou toxické. "Aktuální čísla počtu buněk sinic jsou do 18 tisíc buněk na mililitr vody, přičemž limitní hranice pro zákaz koupání je 100 tisíc buněk sinic v mililitru," doplnil Moronga.

Zásadní bude však příští rok, kdy čisticí opatření na přehradě skončí a voda si bude muset minimálně pět let poradit sama, bez chemie.

Stačí poloviční množství sinic a Povodí Moravy přijde o dotace

"To, že je voda čistá, není definitivní vítězství. Obávám se, že jakmile s dávkováním železa na přítoku přestanou, špatná kvalita vody se vrátí," řekl hydrobiolog Jan Hodovský, který zpočátku dohlížel na čištění.

Pokud by se objevila minimálně polovina původního množství sinic nebo koncentrace kyslíku nad dnem klesla pod dva miligramy na litr, Povodí Moravy by muselo 144 milionů korun z Fondu životního prostředí vrátit. Krajský radní pro životní prostředí Ivo Polák (ČSSD) je optimističtější.

"Pokud nebude extrémní počasí, jsem přesvědčen, že to vydrží. Na pět let to nebude problém. Uvidí se ale, co bude potom. Je potřeba dělat dlouhodobější opatření. Stávající čistírny odpadních vod vybavit zařízeními na odstraňování fosforu a stavět další. Je to i úloha vodoprávních úřadů, aby kontrolovaly, zda jsou obce a domácnosti napojeny na kanalizaci," upozornil Polák. Čistotu vody v přehradě může totiž ohrozit zejména fosfor, který je potravou pro sinice.