Pracovníci vodárenské laboratoře v Modřicích poblíž Brna zkoumají vzorky vody,...

Pracovníci vodárenské laboratoře v Modřicích poblíž Brna zkoumají vzorky vody, v níž se objevily rizikové bakterie. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Brněnské vodárny odhalily příčinu přemnožení bakterií, dávají víc chloru

  • 9
Brněnské vodárny už znají příčiny výskytu bakterií, kvůli kterým musely v polovině září zakázat pití vody z kohoutku. Tvrdí, že šlo o kombinaci tří faktorů, proti kterým už zavedly patřičná opatření.

Za výskyt koliformních bakterií v pitné vodě může kombinace tří faktorů: vysoké teploty vody ve vodovodní síti, nízkou dávkou dezinfekčního činidla a vyšším obsahem živin. Uvedl to Petr Šindler, ředitel technické sekce Brněnských vodáren a kanalizací.

Zákaz pití kohoutkové vody na území Brna a dalších obcích trval od 15. do 17. září (podrobně jsme o tom psali zde).

Brněnské vodárny na vzniklou situaci reagovaly sérií opatření za zhruba 170 tisíc korun, a to vyčištěním akumulačních nádrží, mimořádnými proplachy vodovodní sítě a čtyřnásobným zvýšením dávek chloru. Jeho množství je současné chvíli již poloviční.

„Dlouhodobě se snažíme, abychom do vody dávali jen takové množství chloru, které bude dostatečné pro zajištění požadované jakosti vody a současně nebude mít vliv na senzorické vlastnosti dodávané vody, především na její pach a chuť. I proto byla i přes letní období aplikována nejnižší možná dávka dezinfekčního činidla,“ uvedl Šindler.

Pokračuje pozorování vodovodní sítě

Už nyní si ale na chuť i zápach vody lidé stěžují (o chuti vody a dezinfekčních činidlech jsme psali zde). Přitom právě snaha vypouštět do vody co nejmenší množství chloru mohla být jednou z příčin výskytu bakterií. O tom, jaká bude dávka v budoucnu, rozhodnou výsledky právě probíhajícího pozorování vodovodní sítě.

„Přestože nedošlo ani k nejmenšímu ohrožení zdraví či života našich odběratelů, uvědomujeme si, že přijatá preventivní opatření způsobila řadě z nich nepříjemnosti či komplikace nejrůznějšího druhu,“ podotkl Šindler.

V současné chvíli Brněnské vodárny a kanalizace evidují jednu žádost o náhradu škody, tři žádosti o slevu z ceny a poskytnutí kompenzace a jednu žádost o sdělení nápravných a preventivních opatření.

Koliformní bakterie se běžně vyskytují v lidském těle. V žádném z odebraných vzorků nebyla nalezena bakterie Escheria coli, což zcela vyloučilo možnost kontaminace fekáliemi.

Po vyhodnocení provozních záznamů byla také vyloučena možnost výskytu bakterií v důsledku provozní činnosti.

„Takovýto obsah koliformních bakterií byl v zásadě neškodný, opatření bylo vyhlášeno preventivně pro nejcitlivější skupiny, jako jsou kojenci nebo lidé se silně porušenou imunitou,“ uzavřel Šindler.