Fenku Domču zdarma operovali na fakultě veterinárního lékařství.

Fenku Domču zdarma operovali na fakultě veterinárního lékařství. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vodicí fence hrozilo, že nebude chodit. Na veterině jí pomohli zdarma

  • 22
Vodicí fenka Domča dělala nevidomému Jaroslavu Muzikantovi pečlivého průvodce čtyři roky. Teď ale pomoc potřebovala ona sama. Kvůli pochroumané noze hrozilo, že úplně přestane chodit. Profesor brněnské veteriny Alois Nečas ji v pondělí zachránil, fenku navíc operoval zadarmo.

Zajít vyřídit papírování na magistrát. Najít autobusovou zastávku. Vypravit se na procházku do lesa. Jaroslav Muzikant z Hradce Králové ve svých třiceti letech oslepl. Přesto takové pochůzky ještě donedávna bez obtíží zvládal. Díky Domče.

Fenka labradora se před půl rokem z vodícího psa proměnila sama v hendikepovanou. Prognóza? Do tří měsíců přestane dost možná kvůli pochroumané noze úplně chodit.

Chmurná budoucnost nakonec Muzikanta ani jeho průvodkyni nečeká. Našel se totiž ten nejpovolanější zachránce. Náročnou operaci za desítky tisíc korun v Brně zadarmo provedl Alois Nečas, děkan fakulty veterinárního lékařství brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.

"Byl jsem zoufalý. Jen za všemožné prášky a mastičky už jsem dal tisíce korun. Přesto Domča chodila čím dál tím hůře," vypráví Jaroslav Muzikant.

Pes bude chodit už za pár týdnů

Původní podezření na artrózu vystřídala před půl rokem horší diagnóza. Místo choroby stárnoucích u Domči totiž veterináři odhalili klasický úraz fotbalistů.

"Fenka má prasklý kolenní vaz. Pokud by dále zkoušela svého páníčka doprovázet, hrozilo navíc, že by jí selhala i přetěžovaná druhá noha," vysvětlil před operací Nečas.

Ale v pondělí dopoledne už bylo jasné, že tak daleko to brněnští lékaři dojít nenechají. Když k profesorovi Nečasovi příběh ze severu Česka doputoval, zkušený odborník se rozhodl pomoci.

Složitou operaci za třicet tisíc korun univerzita, která vychovává mladé veterináře, nabídla nevidomému Muzikantovi zadarmo.

Na operačním sále, na který by byla hrdá i leckterá "lidská nemocnice", tak veterináři zkušeně provedli artroskopii psího kolene a do rozříznuté kosti vložili zpevňující destičky a šrouby. Pokud půjde zotavování po operaci dobře, vodicí pes, jehož výcvik trval dva roky, bude za pár týdnů zase chodit.

"Domi je pro nás plnoprávný člen rodiny. Má všechny lidi ráda. Vždycky sebou s gustem plácne na zem i před úplně neznámým člověkem a s gustem nechá drbat. Vesele mě zavede všude, kam potřebuji. Nedovedu si představit, že bych o ni přišel," usmívá se šťastný pan Muzikant.