Sportovci na vojenském výcviku v Dědicích.

Sportovci na vojenském výcviku v Dědicích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vojáci cvičí Vyškovem, místním dochází trpělivost. Nemají kde parkovat

  • 11
Vyškovem procházejí tisíce rekrutů a příslušníků aktivních záloh Armády ČR. Místním ale dochází trpělivost, nemají totiž kvůli nim kde zaparkovat svá auta. Denně hledají místo pro svůj vůz obyvatelé sídliště Víta Nejedlého v části Dědice. Když totiž přijedou z práce domů, stojí u jejich domů auta vojáků z nedaleké akademie.

Problém ale zasahuje až do poměrně vzdáleného centra města, kde se jim nakonec podaří zaparkovat. A to pak nadávají zase zdejší obyvatelé. Průjezd dědickým sídlištěm je navíc tak těsný, že mají hasiči a popeláři velký problém projet.

Když Armáda ČR ohlásila, že plánuje zvýšit počet členů aktivních záloh, lidem ze sídliště Víta Nejedlého začaly vstávat vlasy hrůzou na hlavě.

„Od nedělního večera do pátečních dvanácti hodin je situace na sídlišti Víta Nejedlého katastrofální. Všechna místa obsadí rekruti. Auta přitom parkují v obou směrech jízdy, takže ani zdaleka nejsou dodrženy zákonem dané tři metry na průjezd,“ upozornil na problém zastupitel Jan Procházka (KSČM).

Tisíce rekrutů

Radnice už zahájila s armádou debatu, jak situaci, pravidelně se zhoršující příjezdem nových rekrutů a záložníků, vyřešit.

„Problém by měl být odstraněn nejpozději do příjezdu nových vojáků z povolání, kteří do Vyškova nastoupí 4. ledna 2016,“ uvedl vyškovský starosta Karel Goldemund (ČSSD) s tím, že přesné podmínky co nejdříve zveřejní. Armádní nařízení zakazují, aby soukromé auto mohlo bez nejrůznějších povolení parkovat ve vojenském areálu.

Momentálně v areálu pobývá sedm stovek nováčků. Kromě těch, co přijedou začátkem roku, má ovšem vyškovskou akademií projít několik tisíc členů aktivních záloh.

„V současné době máme 1 200 příslušníků aktivní zálohy, ale nejpozději do roku 2025 stoupne jejich počet přibližně na čtyřnásobek, tedy na pět tisíc. Předpokládáme přitom, že místa obsadíme mnohem rychleji. Počet žadatelů totiž stoupá a hodně si navíc slibujeme od legislativy projednávané Parlamentem ČR, která má motivovat zaměstnavatele členů aktivních záloh,“ vypočítal mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jan Šulc.

Jak ale zdůraznil, ne všichni záložníci budou muset vyškovskou akademii absolvovat. „Předpokládáme, že je z části budou tvořit bývalí vojáci, a ti výcvik základních dovedností nepotřebují. Vyškovem tak budou procházet výhradně všichni nováčci, kteří u armády nikdy dřív nebyli,“ doplnil Šulc. Rekruti tedy budou přicházet postupně.

Trápení hasičů

Současný stav poblíž vyškovské vojenské akademie se nelíbí ani hasičům. „Stejnou situaci jako ve Vyškově řešíme často i v Brně, a to hlavně v části Vinohrady. Tam je parkování v obou směrech běžné. Lidé si totiž neuvědomují, že hlavně při požáru jde doslova o každou sekundu. Když se zdržíme o minuty, shoří dům častokrát celý,“ zdůraznil mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Hasiči přitom mají jen velmi omezené možnosti, jak se k problematickému místu dostat včas.

Radost z vojáků mají naopak obchodníci, pro které příjezd několika set mužů a žen v maskáčích znamená navyšování tržeb.