Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vojenské stíhačky rozburácí noční nebe i nad Blanenskem a Brněnskem

  • 8
Představte si, že vás v jednu ráno probudí dunící motory letadel. Na jaře to čeká některé obyvatele Blanenska a Brněnska. Noční lety totiž připustili organizátoři vojenského cvičení Létající nosorožec (Flying Rhino). Na nočním nebi se při něm budou prohánět bojové vrtulníky a stíhací letouny.

V prvních třech květnových týdnech se provoz na vojenské základně Náměšť nad Oslavou na Vysočině nezastaví. Zástupci z ministerstva obrany počítají i s nočními lety.

Jako tradičně se čeká účast zahraničních armád. "Přistávat se bude asi do jedné hodiny v noci," varovala mluvčí společných sil Sabina Introvičová. Jak dodala, létání za tmy je povinné kvůli účasti v mezinárodních misích, kde jsou noční akce nezbytné.

CVIČENÍ FLYING RHINO

Obyvatelé západních částí okresu Brno-venkov, které přímo sousedí s vojenskou základnou v Náměšti, jsou sice na přelety vojenské techniky zvyklí, ale ozývá se i kritika. V minulých letech hučely letecké motory až do jedenácté hodiny večer.

Obavy o klidný spánek mají obyvatelé severní části Blanska. Právě tudy budou válečné stroje létat směr vojenský prostor Libavá, kde se uskuteční pozemní akce.

Stíhačky dětem spánek nedopřejí

"Z mého hlediska už by tak pozdní lety byly nepřijatelné. Máme malé dítě a vstávám v pět ráno," kritizoval starosta Horního Poříčí Ladislav Janeček. Podobné reakce se ozývají i z dalších vesnic v okolí.

Většina obyvatel je ochotná přítomnost stíhaček tolerovat, na noční lety však přistoupit nehodlají.

Cvičení Flying RhinoCvičení Flying Rhino

"Zatím nikdo nic neříkal, vždy jsme čtrnáct dní předem dostali varování a přelety skončily v rozumnou dobu," zhodnotil zkušenosti s minulými Nosorožci starosta Nýrova Ivo Dvořáček.

"Proudová letadla dělají velký hluk. Pokud má někdo citlivější spánek, určitě by na noční přelety zareagoval," dodal.

Skeptičtí jsou i jeho kolegové. "Lidé to berou jako nutné zlo," shrnul náladu ve městě starosta Kunštátu Pavel Göpfert.

"Lítá to tady, ale stížnosti zatím žádné nebyly," řekla starostka obce Litostrov Hana Michalová. Zároveň přiznala, že v případě letů hodinu po půlnoci by se asi stížnosti objevily.

"Když vám letadlo hvízdne nad hlavou, je to na zešílení. Přirovnal bych to k rychle jedoucímu autu bez výfuku," popsal zážitky z minulých ročníků Létajícího nosorožce Jaromír Kolář ze Skrchova. "Zasloužily by sestřelit," reagoval na zmínku o letech hodinu po půlnoci.

Kamiony jsou mnohem horší

Ne všichni jsou ovšem stejného názoru. "Člověk, kterému projíždějí kamiony pod okny, to má mnohem horší," srovnal úroveň hluku starosta Olešnice Zdeněk Paša.

"A máme také nějaké spojenecké závazky, které bychom měli dodržovat. Objeví-li se stížnosti, pokusím se občanům domluvit," obhajoval Paša nutnost mezinárodní vojenské spolupráce.

Hluk má obtěžovat co nejméně lidí.

Ministerstvo obrany hledá způsob, jak obcím vyjít vstříc a hlukem leteckých motorů obtěžovat co nejméně. "Místa, nad kterými se bude létat, se vybírají podle toho, kde žije nejméně obyvatel. V Jihomoravském kraji je to právě na Blanensku," zdůvodnila výběr letových oblastí Introvičová.

Letové trasy Nosorožce určené nejsou

Přesný datum porady velitelů jednotlivých armád není zatím znám. "Den závisí na britské straně, dá se ale předpokládat, že to bude někdy začátkem března," řekla Introvičová.

Po setkání armádních představitelů informují úředníci z ministerstva obrany všechny obce, kterých se Nosorožec bude týkat. "Lety budou naplánovány nad celou republikou, každý den nad jinou částí," říká Introvičová. Stejně jako v minulých letech se nebude létat o víkendech a svátcích.

Na letošním ročníku Nosorožce se budou kromě České armády podílet ještě vojáci z Velké Británie. Jejich vláda celé cvičení financuje. Zúčastnit by se jej měla také vojska ze Slovenska, Dánska a Litvy.

Vrtulníky a letouny obsadí náměšťskou základnu, masivní pozemní manévry se chystají také na území vojenských prostor Brdy a Libavá.