Podmínky vstupu do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku se zpřísnily loni....

Podmínky vstupu do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku se zpřísnily loni. Armáda poté podnikla několik ústupků, obce by jich chtěly ještě víc. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Život jako v rezervaci. Obce se dohadují s armádou kvůli vstupu do újezdu

  • 4
Jít s kočárkem na procházku do lesa, který máte přímo za domem, či si zkrátit cestu do sousední vesnice pěšinou je běžná věc. Ne však pro obyvatele Pustiměře u Vyškova a dalších obcí v blízkosti vojenského újezdu Březina s rozlohou téměř 15 tisíc hektarů.

Od loňského ledna se podmínky pro vstup do vojenských újezdů zpřísnily s platností novely zákona o zajišťování obrany státu. Vstup civilistů byl zakázán.

„Z jedné strany obce máme vojenský prostor, z druhé dálnici,“ postěžoval si starosta Pustiměře Miloš Nevřala (ČSSD). Právě proto vedou tisíce lidí z okolí újezdu boj s armádou, aby opatření zmírnila. Ta jim v poslední době částečně vyhověla. O nějaké velké spokojenosti obyvatel se ale mluvit nedá.

Armáda reagovala na petici, ke které se připojilo 19 obcí a podepsalo ji 3 851 lidí, kteří měli celkem 24 požadavků. Z nich však vojáci přistoupili jen na jedenáct, zbytek zamítli. Minulý týden to armáda spolu s ministrem obrany vysvětlovala na setkání s místními.

„Pokud chceme navýšit počty vojáků profesionální armády, potřebujeme i území, na kterém budou moci cvičit. Chápeme požadavky okolních obyvatel, proto jsme představili kompromisní řešení, které o víkendech a svátcích zpřístupní více než třetinu újezdu,“ podotkl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s tím, že ale na prvním místě je zajištění bezpečnosti lidí. Ne to, aby mohli houbařit.

Neomezený přístup by byl nebezpečný, tvrdí armáda

„Zhoršila se tím kvalita života lidem z okolí újezdu, čekal jsem ze strany armády větší vstřícnost. Například Studnice mají újezd kolem sebe ze tří a půl strany, žijeme jako v ghettu nebo v rezervaci pro indiány. Nechceme nic výjimečného, jen to, co už bylo běžné,“ myslí si předseda petičního výboru Milan Pernica ze Studnic.

Po dřívějších protestech už armáda vymezila v Březině takzvané dočasně přístupné plochy, na které od loňského léta lidé mohou vstoupit za turistickými a houbařskými radovánkami bez nutnosti povolení od páteční třetí hodiny odpoledne do neděle a ve státem uznané svátky.

Nyní se domluvili i na využívání těchto ploch pro cykloturisty. Od konce listopadu loňského roku mohou pěší a cyklisté plně využívat i dvě lesní cesty.

„Neomezený přístup na dočasně zpřístupněné plochy, což je většina ze zamítnutých požadavků, povolit nemůžeme. Riziko zranění je příliš velké,“ upřesnil generál František Malenínský z Generálního štábu Armády České republiky. Naopak ale obrana umožní třeba konání akcí pro veřejnost.

Starousedlíkům se to těžko vysvětluje, říká starosta

S dosavadními výsledky jednání ovšem nejsou spokojení třeba v Zelené Hoře, kde chtěli hlavně obnovit průchod přes vojenské území do blízkých Radslavic.

„Lidé na něj byli zvyklí. Zpočátku se tam mohlo s povolenkou a pak vůbec, teď jsme se domluvili alespoň na víkendech a svátcích,“ řekl starosta Zelené Hory Vojtěch Šírek (nez.). Soužití s vojáky je podle něho kompromis. Navíc někde je část lidí z obce zaměstnána u vojáků, do prostoru kvůli práci mohou a dění kolem vstupu pro ostatní je nezajímá.

„Střelby i změny nám oznamují pravidelně a dopředu, chápu, že vojáci musí někde cvičit. Ale starousedlíkům, kteří les pomáhali sázet a chodili tam odnepaměti, se těžko vysvětluje, že tam nemůžou, berou to jako velké omezení,“ dodal Šírek.

Obrátím se na prezidenta, plánuje iniciátor petice

Se sousedskými vztahy s armádou je naopak spokojený starosta Podivic Vlastimil Dostál (nez.). „Uvolnili nám vstup do pohraničního bezpečnostního pásma v okolí obce. Dřív tam lidé mohli celoročně s propustkou, kterou jsme jim vyřizovali většinou hromadně přes obecní úřad, takže nám starost ubyla,“ míní Dostál.

Další snahy o uvolňování vstupu mimo „víkendový“ režim a do dalších částí vojenského prostoru jsou podle něj nesmyslné.

Někde ale nejde jen o houby. Obec Nové Sady je závislá na nedalekém městysu Drahany. Cestu do něj jí však újezd, který ji objímá ze tří stran, značně komplikuje.

„Žádali jsme zřízení komunikace mezi Drahany a Novými Sady, kterému bohužel armáda nevyhověla,“ vysvětlil starosta městysu Drahany Milan Marek (nestr.).

Iniciátor petice Milan Pernica je ovšem připravený bojovat dál, situaci považuje pro lidi za nevýhodnou. „Obrátím se na předsedy všech vládních stran a případně i na vrchního velitele ozbrojených sil, tedy prezidenta republiky,“ uzavřel.