Bývalého ředitele Domu umění vybral za děkana akademický senát fakulty, architekti přesto požadují, aby ho rektor nejmenoval.

Bývalého ředitele Domu umění vybral za děkana akademický senát fakulty, architekti přesto požadují, aby ho rektor nejmenoval. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Volba děkana brněnské fakulty rozpoltila architekty z celé republiky

  • 7
Vyučující Fakulty architektury VUT hrozí odchodem ze školy. Zvolený děkan Rostislav Koryčánek prý nemá vzdělání a podporuje alternativní názory. Za někdejšího šéfa brněnského Domu umění se ale postavil jeden z nejproslulejších současných architektů Josef Pleskot i další významní tvůrci.

Brněnská fakulta architektury podle odborníků dlouhodobě nepatřila zrovna k těm nejviditelnějším z vysokých škol v Česku. Teď se však o zkratce FA VUT mluví napříč celou architektonickou profesí.

Pozornost i těch nejproslulejších českých architektů ale do Brna nepřitáhly úspěchy absolventů či inovativní přístup k výuce. Osobnosti se vyjadřují k měsíce trvajícímu chaosu při volbě děkana, kvůli kterému škola postrádá vedení.

Akademický senát sice do čela školy napodruhé v květnu zvolil Rostislava Koryčánka, následující vývoj však situaci zamotal. Dvanáct vyučujících fakulty pohrozilo, že jestli rektor VUT Petr Štěpánek bývalého šéfa brněnského Domu umění do funkce jmenuje, ze školy odejdou. To by mohlo ohrozit její akreditaci.

„Zaradoval jsem se, když jsem se dozvěděl, že v čele FA VUT by mohl stanout člověk, který dokáže architekturu takto široce chápat. Zarmoutil jsem se, když jsem se dozvěděl o protestu některých mých brněnských kolegů. Se vší vehemencí, kterou v oboru mám, se přimlouvám za to, aby Rostislavu Koryčánkovi byl svěřen post děkana. Jsem přesvědčený, že to brněnské škole architektury prospěje,“ poslal do Brna vyjádření rektorovi VUT jeden z nejvýznamnějších českých architektů posledních dvaceti let Josef Pleskot.

A Pleskot, který proslul například přírodní stezkou v Jelením příkopu a průchodem skrz val Prašného mostu na Pražském hradě, není jediným, kdo se za Koryčánka přimlouvá.

Petice proti volbě jsou ostuda, zlobí se Fránek a spol.

Řada lidí z oboru, se kterými MF DNES mluvila, považuje smršť protestů proti volbě akademického senátu za ostudu. Další dokonce sepsali veřejný dopis, který směřovali rektorovi VUT. Mezi nimi třeba děkan Fakulty umění a architektury TU v Liberci Zdeněk Fránek, zakladatelka Centra pro středoevropskou architekturu Yvette Vašourková či několik vedoucích ateliérů na Fakultě architektury ČVUT.

„Jsme přesvědčeni o tom, že zvolení Rostislava Koryčánka proběhlo v souladu s demokratickými principy a navíc přesvědčivou většinou hlasů v akademickém senátu,“ napsala sedmnáctka architektů z celého Česka.

Josef Chybík, který byl děkanem fakulty do teď, má ale úplně jiný názor.

„Demokracie je proces. A právě náš protest je její součástí. Volba neproběhla podle regulí. Řešením jsou nové volby do akademického senátu,“ uvedl Chybík, podle kterého vystudovaný historik umění nemá na jeho bývalý post vzdělání.

Chybík přitom otevřeně připouští, že jedním z důvodů, proč on a jeho kolegové s Koryčánkem nesouhlasí, je i to, že by to mohlo zkomplikovat spolupráci fakulty s politickým vedením města. Někdejší šéf Domu umění Koryčánek, ač městský zaměstnanec, se dříve proti politikům nebál vystoupit. Podle kritiků radnice pak právě proto nový konkurz nevyhrál a instituci s koncem roku 2012 opustil.

„Jeho podporovateli jsou rovněž zástupci občanských iniciativ a nositelé alternativních názorů, kteří by v případě jmenování Rostislava Koryčánka našli spřízněného představitele instituce, která jejich jednání může zaštítit. FA VUT by ztratila svou po léta budovanou nestrannost,“ prohlásili zároveň ale vyučující po společném jednání s Koryčánkem a rektorem Šťepánkem.

Mezi nimi například i emeritní rektor fakulty a autor haly Rondo Ivan Ruller. A podporují je další desítky brněnských architektů.

Rektor zatím vyčkává a zvažuje další kroky

„Celé je to projev toho, čím škola trpí už dlouhá léta - izolovanosti vůči okolnímu světu a neschopnosti akademické diskuse. Výhrůžku odchodem považuji za úplný vrchol. Po nás bude potopa, když škola přijde o akreditaci. Důkaz, že jim nejde o fakultu. Jen nevím, o co tedy? O pozice?“ kritizuje prohlášení architekt a bývalý šéfredaktor časopisu ERA 21 Osamu Okamura.

Proti svým vyučujícím se přitom postavila i část studentů. Více než stovka jich podepsala petici za jmenování Koryčánka a také založili web www.zademfa.com, kde chtějí zveřejňovat informace o volbě.

Rozhodnutí, zda Koryčánek fakultu povede, teď záleží na rektorovi Štěpánkovi. Ten však záležitost už týdny odmítá komentovat. Vyjadřuje se za něj pouze mluvčí VUT.

„Rektor monitoruje celou situaci, komunikuje se všemi zainteresovanými na FA VUT, sbírá podklady a zvažuje další kroky tak, aby dospěl k řešení, které bude nejlepší pro fakultu a celé VUT,“ uvedla Jitka Vanýsková.

Koryčánek přitom MF DNES řekl, že je připraven dále s vyučujícími jednat.