Aula Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Aula Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. | foto: Martin Kopáček, archiv Masarykovy univerzity

Pomluvy a anonymy. Právnickou fakultu v Brně rozpoltila nová děkanka

  • 8
Vydírání, pomluvy či anonymní udání jsou pojmy, o kterých akademici na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obvykle jen teoreticky bádají. V posledních týdnech se ovšem z vyjmenovaného osočují. Běžný proces volby děkanky a následného předání vedení se vyostřil v tvrdý boj.

Markétu Seluckou na konci loňského roku zvolil fakultní akademický senát. Žádný z dosavadních hodnostářů prestižní školy, která každý rok musí odmítat tisíce uchazečů, s ní ale nechce spolupracovat.

Zvolená děkanka na posty svých proděkanů chce na oplátku dosadit kandidáty, kteří na škole vůbec neučí. Působí na soukromých vysokých školách Sting a Panevropská vysoká škola. Na Masarykově univerzitě podle Selucké její spolupracovníci zatím mohou fungovat na dohodu o pracovní činnosti.

„Je to absolutní poplivávání akademické samosprávy. Do funkce na fakultě přicházejí lidé odjinud, kteří předtím budovali soukromé vysoké školy. Oslabení této fakulty je zajímavá věc,“ poukázala na možný střet zájmů nového vedení dosavadní děkanka Naděžda Rozehnalová. Ta funkci vykonávala osm let a potřetí už zvolena být nemohla.

Kandidáti dostali anonymní dopisy, tvrdí děkanka

Pedagogové si v pondělí čtyři hodiny vyřizovali účty před akademickou obcí na zasedání fakultního senátu. Ten z poloviny tvoří studenti a z poloviny vyučující. A právě senát Seluckou zejména zásluhou studentů na konci loňského roku těsně zvolil.

Mezitím se ale po nových volbách složení orgánu obměnilo, takže nyní v něm už původní volitelé nesedí. V pondělí si tak senátoři po čtyřech hodinách debat odhlasovali, že jména proděkanů, které Selucká předložila, nedoporučí. Dopad to však má pouze formální.

„Chci, abychom se dohodli a pracovali na naší právnické fakultě. Není to tak, že bychom fungovali proti sobě. Jsme na jedné lodi. Ne na dvou, které proti sobě bojují. Nominanti na moje proděkany obdrželi několik výhružných anonymních dopisů. Kam se to dostáváme v akademické obci?“ burácela Selucká.

O výhrůžkách, naopak ze strany případného nového kolegia, ovšem promluvil například i uznávaný vedoucí katedry obchodního práva a někdejší děkan Josef Bejček. Kvůli velkému zájmu studentů se zasedání přesunulo do auly, kde se normálně konají promoce.

Rektor Bek děkanku schválí. Navrhuje ale kompromis

Technicky je Selucká zatím pouze kandidátkou na děkanku. Chybí jí totiž podpis rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. I on v pondělí na setkání mimořádně vystoupil. A oznámil, že Seluckou jmenuje, protože v opačném případě by nepřípustně zasáhl do demokratické volby na fakultě. Jako řešení navrhl kompromis.

„Své protivníky lze učinit proděkany a společně překlenout rozdíly z volební kampaně. Takové řešení se ale musí opírat o většinu v senátu,“ uvedl Bek.

Další možností je podle něj to, že senát Seluckou velkou většinou zase odvolá.

„Pak existuje neřešení, které je podle mě dost sebevražedné. Pokračování rozdělení fakulty. Zažil jsem takto rozpolcený hudební ústav. Dnes už neexistuje,“ dodal Bek. Podle něj musí být nové vedení silné. Aby se mohlo vyrovnávat s klesajícím množstvím studentů kvůli slabším populačním ročníkům i vládní politikou směřující peníze spíše do technických oborů.

Spor o děkanku na právnické fakultě přitom není jediný podobný za poslední dobu v brněnském akademickém světě. Před necelým rokem se bitva rozhořela na Fakultě architektury VUT. Tam byl zvolen děkanem bývalý šéf Domu umění Rostislav Koryčánek. Proti němu se ale postavila část vyučujících fakulty. Po dlouhém váhání rektora Petra Štěpánka, který měl zvoleného děkana jmenovat, nakonec Koryčánek své úsilí vzdal a odstoupil (více čtěte zde).