Sociální demokrat Michal Hašek (vlevo) bude pouze řadovým zastupitelem. Domluvili se na tom jeho spolustraníky s vyjednávacím hnutím ANO, jehož členem byl primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Sociální demokrat Michal Hašek (vlevo) bude pouze řadovým zastupitelem. Domluvili se na tom jeho spolustraníky s vyjednávacím hnutím ANO, jehož členem byl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Svazek hnutí ANO a ČSSD na kraji. Voliči ho mohou vnímat jako zradu

  • 14
Ještě v pondělí to vypadalo, že ve vedení kraje znovu zasedne KDU-ČSL, možná i se svým hejtmanem. Právě je vyzvalo vítězné hnutí ANO k jednáním o koalici jako první. Lidovce ale zradily velké ambice a sebevědomí, kvůli nimž v hnutí ANO zavládla panika. Začalo tedy k překvapení všech jednat s ČSSD.

A právě s tou ČSSD, která ANO ústy svého lídra a dlouholetého hejtmana Michala Haška dosud vykreslovala jako úhlavního nepřítele.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

Ve chvíli, kdy se ukázalo, že ANO je ochotné si plácnout se sociální demokracií, ovšem s podmínkou, že Hašek nebude v žádné funkci, dosluhující hejtman pokorně ustoupil a uvolnil ruce spolustraníkům. „Přijal zodpovědnost za výsledek voleb. Upozadil svoje zájmy před zájmy sociální demokracie,“ tvrdí nyní šéf jihomoravské ČSSD Roman Hanák.

Právě to umožnilo vznik koalice s ANO, což by mohlo naštvat část voličů sociální demokracie. „Myslím, že to jejím zástupcům vyčítat nebudou. Politici se můžou hájit, že pro ně chtějí něco udělat a v opozici toho moc nedokážou,“ popsal politolog Lukáš Jelínek, který má právě k ČSSD blízko.

Strana bez Haška = vyšší koaliční potenciál

Vysvětlování uzavřeného paktu však čeká také ANO. Jestli bude dohoda fungovat tak idylicky, jak dnes členové hnutí věří, se totiž ukáže teprve v následujících měsících a letech. Pokud by ale ANO nesplnilo svoje sliby o otevírání kraje a větší transparentnosti, může jim to u voličů, jejichž značná část hlasů byla protestních proti Haškovi, příště značně ublížit.

Právě osobu dosluhujícího kontroverzního hejtmana může ČSSD podle Jelínka využít k tomu, jak nečekanou spolupráci vysvětlit.

„Můžou říkat: podívejte se, volby pomohly k odstranění Haška, bez něj je to už jiná sociální demokracie. Navíc už na kandidátce byl obklopený příznivci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky,“ dodal Jelínek.

A strana bez Haška má i vyšší koaliční potenciál, což se na vývoji projevilo. „Jsem rád, že se podařilo přesvědčit vítězné hnutí ANO a další partnery o správnosti koaliční spolupráce s ČSSD,“ okomentoval vznikající spojenectví sám Hašek.

Zklamaní tak můžou být spíš voliči z Brna, kde hlasuje třetina lidí z celého regionu. Sociální demokracii tu volilo jen 12 procent lidí. Navíc mohli kalkulovat s tím, že pokud dají hlas někomu jinému než ČSSD a ta získá menší podporu než dřív, skončí v opozici. Jako se to stalo před dvěma lety v komunálních volbách v Brně. Tehdy byla ČSSD druhá a ostatní strany si dávaly podobné podmínky jako nyní: koalici ano, ale bez bývalého primátora Romana Onderky. Sociální demokraté tak dlouho váhali, až vítězné hnutí ANO utvořilo koalici s KDU-ČSL, Žít Brno a zelenými, později přibyla TOP 09. Spolupráce na stejném půdorysu se nabízela i teď a primátor Petr Vokřál, který byl hlavním vyjednavačem za ANO, ji připustil. „Nemysleli jsme, že se na koalici dohodneme s ČSSD,“ zhodnotil vývoj.

„Mazaná Vokřálova strategie“

V zákulisí se ale mluví o tom, že sestavit krajskou koalici do kříže s městskou je Vokřálova strategie, jak eliminovat případné problémy v obou. Na jedné straně může do jisté míry počítat s tím, že sociální demokracie, která je v Brně v opozici, bude díky funkcím na kraji vedení města méně ostřelovat. „A při první městské krizi může lidovcům hnutí ANO zahrozit koalicí krajskou. Stejně tak na kraji může ČSSD kdykoli vyměnit za lidovce, protože spolupráci s nimi má vyzkoušenou v Brně. Rozložit takto karty v kraji i ve městě je docela mazaná strategie,“ přemítá Jelínek.

Podle lídra KDU-ČSL Romana Celého, kterému se nakonec nepodařilo dojednat vládu s ANO, ale stojí za spojenectvím hnutí s ČSSD pouze nezkušenost jeho vyjednavačů s politikou. „ANO ukázalo jednu z velkých slabin, a tou je strach. Bude je provázet celou dobu na kraji. Ale strach není dobrý rádce,“ myslí si Celý.

„Přestože vyhrálo ANO, nebáli jsme se otevřít otázku, kdo bude mít hejtmana, protože hnutí před volbami deklarovalo, že si post nutně nenárokuje. ANO si diskusi ale vyhodnotilo pro sebe jako nebezpečí,“ popsal Celý s tím, že si tak politici mohli uvědomit, že KDU-ČSL nebude jednoduchý partner. „Povolební jednání jsou ale i testem odolnosti pro budoucnost. Komunikace by zřejmě přinesla komplikace,“ dodal Celý.

, ,