Američan Kevin Dahlgren je obviněný z vraždy čtyřčlenné rodiny v brněnských Ivanovicích. | foto: koláž iDNES.cz

Je klišé, že USA své občany nevydávají, říká ke kauze Dahlgren novinář

  • 100
Rozhodování amerických soudů o vydání Kevina Dahlgrena do Česka může trvat až roky. Je to složitý proces s těžko odhadnutelnými lhůtami a výsledkem, uvedl v e-mailovém rozhovoru zpravodaj České televize v USA Martin Řezníček, který kauzu muže obviněného z vraždy čtyřčlenné rodiny v Brně sleduje.

Česká policie z brutálního činu, který se stal přesně před rokem, viní jednadvacetiletého příbuzného zavražděných Kevina Dahlgrena, který po tragédii uprchl do USA. Je v rukou americké justice, která rozhoduje o jeho vydání. Česko může jen dodávat důkazy svědčící o jeho vině. Pokud ho Američané nevydají, ve Spojených státech souzen nebude.

Na kolika jednáních soudu jste se s Kevinem Dahlgrenem setkal osobně a kdy naposledy?
Slyšení u soudu ve městě Alexandrie ve Virginii za přítomnosti Kevina Dahlgrena a novinářů byla tři. Mezitím proběhla řada úkonů bez nutnosti slyšení. Při prvních dvou slyšeních loni v květnu a červnu se řešily procesní záležitosti, jestli má například Kevin Dahlgren nadále zůstat ve vazbě a tak dále.

Řešilo se také, zda bylo samotné zatčení Dahlgrena agenty FBI na letišti u Washingtonu zákonné. Obhajoba se od začátku snaží poukázat na to, že americká policie neměla v ruce dostatečně doložené důvodné podezření ze spáchání trestného činu v Česku, tudíž ho neměla právo zatknout. Vše, co se od té doby událo (např. i zaslání jeho osobních věcí české policii), by tudíž podle obhajoby nemělo platit. Naposledy jsem podezřelého viděl v září, kdy soud souhlasil s tím, že byly splněny podmínky pro jeho vydání do ČR.

Zpravodaj České televize v USA Martin Řezníček

Jak na vás při těchto slyšeních působil?
Při prvním řízení mi přišel skleslý, unavený, možná až nepřítomný, později už působil civilněji. Ale těžko z těchto několika okamžiků cokoliv vyvozovat, protože jsem ho za ten rok, co v USA sedí ve vazbě, viděl jen několik hodin a z několika metrů, nebylo s ním ani možné jakkoli navázat komunikaci. 

Dahlgren se u soudu k případu příliš nevyjadřoval, že? Chová se stále stejně, nebo jste zaregistroval změnu?
Promluvil, pokud se nepletu, jednou velmi krátce, když od něj soudce potřeboval souhlas s nějakým úkonem. Jinak se neprojevoval nijak, seděl v klidu, zrak upřený do stolu nebo na soudce, naslouchal informacím obhájců, kteří sedí kolem něj. Jestli mě paměť neklame, tak při prvním slyšení měl na rukou pouta, při dalších už mu je v soudní síni sundali. Stráž ho vždy přivede zvláštním bočním vchodem, aby se zamezilo jakémukoliv kontaktu s kýmkoliv vyjma obhájců. Nikdo se ho ani nepokoušel oslovit z veřejnosti, která má možnost se slyšení zúčastnit.

Zpočátku přicházely informace, že rodina za Dahlgrenem stojí a že mu také platí špičkového právníka. Je situace stále stejná? Nebo se něco změnilo?
Rodina dosavadní slyšení kromě několika slov veřejně nekomentovala. Domnívám se, že se tak děje na radu právníka, který si velmi pečlivě hlídá, co se dostane ven. Jeho právník Theodore Simon patří v USA mezi uznávané advokáty, zastupoval i Amandu Knoxovou souzenou za vraždu v Itálii. Z vlastní zkušenosti vím, že takto prominentní obhájci jsou za své služby taky náležitě odměněni. Navíc vydávání do zahraničí není v Americe výjimečné, ale zas není tak běžné, aby se na něj specializovaly hordy právníků jako na jiné oblasti práva.

Tragédie v Ivanovicích

  • 22. května 2013
    V rodinném domě v Brně-Ivanovicích byli zavražděni čtyři členové rodiny. Večer je našli sousedé, když se do jejich domu vydali hasit požár. Od odpoledne totiž v ulici cítili kouř a večer si všimli, že je to tím, že v domě hoří. Když na místo volali hasiče a policisty, byl už Dahlgren několik hodin ve Vídni na letišti.
  • 23. května
    Dopoledne policie oznámila vraždu a uvedla, že z ní podezírá dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena. Ten v té době odlétal z Vídně do USA. Už během letu se posádka dozvěděla, že má na palubě muže podezřelého z brutální vraždy. Hned po přistání Dahlgrena zatkla FBI. Soud na něj poté uvalil vazbu.
  • 24. května
    Dahlgren byl obviněn z vraždy.
  • 1. června
    V Brně se koná pohřeb obětí vraždy.
  • 12. července
    Česko doručilo do USA žádost o vydání Kevina Dahlgrena včetně řady důkazů. Pokud ho americká justice nevydá, v Americe souzen nebude.
  • 13. září
    Soud v USA rozhoduje o tom, že žádost o Dahlgrenovo vydání je odůvodněná a podložená dostatečným množstvím důkazů. Dahlgren se však odvolává. O tomto odvolání není dosud rozhodnuto. Dahlgren zůstává ve vazbě.

Setkal jste se i s Dahlgrenovou rodinou? Jak jeho verzi příběhu hodnotí?
Současné bydliště rodiny se nachází v uzavřené čtvrti za branou v severní Kalifornii, kam veřejnost nesmí. Loni v červnu jsem ale hovořil s dřívějšími sousedy rodiny, kteří s nimi jsou stále v kontaktu. Tehdy tvrdili, že jsou přesvědčeni o nevině svého syna a že to na něj někdo nastražil. On prý přišel domů ke svým brněnským příbuzným poté, co si byl zaběhat, viděl mrtvoly, bál se, že jde někdo po něm, a proto utekl. Téhle verzi ale odporuje několik důkazů předložených českou policií. 

Po útěku Dahlgrena do USA byl jeho údajný čin tématem i pro tamní média. Je tomu tak stále? Nebo to dlouhými procedurami přestalo být zajímavé?
Pro místní média v okolí kalifornského Sacramenta, odkud on i jeho rodina pocházejí, to téma bylo. Teď už ale není. Z amerických novinářů jsem se na slyšeních potkával jen se zpravodajem agentury AP, díky němuž se ovšem o tomto vydávacím řízení mají možnost dozvědět i ostatní novináři. Na celoamerické úrovni ale o sledovanou kauzu v žádném případě nejde.

Z pohledu Česka je žádost o vydání člověka obviněného z vraždy z USA velice výjimečná. Je případ výjimečný i pro americkou justici? Nebo se kromě Amandy Knoxové řeší i nějaký další případ?
Už jsem se několikrát pokoušel získat informace o nějakém podobném případu, ale nikdy jsem příliš daleko nedošel. Vím jen, že soudy často řeší vydávání mezi státy v rámci USA, což je disciplína sama o sobě. Ale řeší i velké a táhlé případy vydávání svých občanů např. do Jižní Ameriky, obvykle jsou to kauzy spjaté s obchodováním se zbraněmi, drogami a jinými trestnými činy. Neplatí tedy to, co se v českých médiích ujalo jako klišé, že "USA obvykle do zahraničí nevydávají". Vydávají, jen jde o složité procesy s těžko odhadnutelnými lhůtami a výsledkem. 

Účastní se s vámi veřejných jednání i zástupce České republiky?
Ano, slyšení se vždy účastní někdo z ambasády, většinou dva lidé. Ti jsou taky v kontaktu s mezinárodním odborem na americkém ministerstvu spravedlnosti.

Jak nyní Dahlgrenovy šance na nevydání hodnotí jeho advokát, znáte-li jeho postoj?
Na rozdíl od mnohých českých kauz v této Dahlgrenově případ nekomentuje soudce, advokát ani státní zástupce. S Theodorem Simonem jsem párkrát prohodil pár slov, většinou mimo záznam na chodbě soudu, ale bylo evidentní, že nic komentovat nechce. Na začátku jsem měl pocit, že nás novináře chce i školit, záleželo mu taky na tom, jaký dojem na nás jeho vystoupení u soudu udělalo.

Rodinný přítel vzpomíná na zavražděné

Advokát tvrdí, že byla kvůli už zmíněným věcem pošlapána Dahlgrenova ústavní práva a že to nakonec u soudu dokáže a nikdy se nevzdá. Měl jsem ale pocit, že ho záříjový verdikt souhlasící s vydáním do ČR trochu překvapil. Asi se domníval, že petici "habeas corpus", což je jakýsi nástroj pro zpochybnění rozhodnutí soudu, hojně využívaný při snaze dostat podezřelého z vazby (a jediný "opravný" prostředek v této fázi odvolání), ani nebude muset využít. Nakonec musel a to je to, co teď soud ve Virginii řeší. Domnívám se taky, že pokud by Dahlgrenův případ v USA byl tak sledovaný jako kauza Amandy Knoxové, advokát by asi možnost vystupovat v televizi před miliony lidí neodmítnul.

Jak to tedy nyní vypadá? Kdy může být Dahlgren vydán?
Záleží na tom, jestli se soud ve Virginii znovu ztotožní s argumenty státního zástupce, který vychází z dokumentů dodaných českou policií. Pokud by se tak stalo a soud tedy zmíněnou stížnost odmítl, pak se Dahlgrenovým advokátům vůbec poprvé v celé kauze nabízí možnost odvolat se k soudu v jiném městě ve Virginii - v Richmondu. Pokud se nepletu, i zde jde o několik stupňů. Nejde o odvolání proti vydání, jde o odvolání proti verdiktu soudu ohledně stížnosti. V americkém právu se prostě proti vydání do zahraničí jako takovému odvolat nelze.

Až pak by se to dostalo na stůl exekutivě, která má poslední slovo - obvykle to bývá ministr zahraničí. A ten může zvažovat řadu například politických aspektů, ale mimo jiné i to, zda by podezřelému byl v žádající zemi zaručen spravedlivý proces. Mezi řádky čtu, že i tohoto bude Dahlgrenův advokát chtít využít. Nejen proto například Česká televize na rozdíl od řady bulvárních médií zcela důsledně ctí presumpci neviny a nikdy Dahlgrena neoznačila za vraha. Bavíme se o měsících, možná roku i dvou. Obhajoba taky vychází z osvědčené praxe, že čím déle se případ táhne, tím větší šance na nevydání se teoreticky nabízejí.

Je možné přiblížit, jak se dá v USA oficiálně dostat do soudního spisu? V Česku to možné není.

Obecně mohu říct, že nedělám nic nelegálního, když do soudního spisu nahlížím. Musím pro to ale splnit řadu podmínek, které občané bez dlouhodobějšího pobytu v USA nejsou schopní naplnit. Samotné informace od soudu jsou ale vždy jen začátkem. Souvislosti případu vždy konzultuji mimo záznam se svými zdroji, většinou též americkými advokáty, nebo i jedním prokurátorem, který by mě, když to přeženu, asi sám poslal za mříže, kdybych prozradil jeho jméno. Bez tohoto kontextu by informace České televize příliš smysl nedávaly. Já nejsem právník a už vůbec ne specialista na anglosaské právo, proto jsem trávil mnoho hodin studiem jako v prváku na vysoké škole. Slyšení u amerického soudu jsou taky zážitkem, právnický ping pong je vždy zajímavý, i když zrovna nejde o křížový výslech jako v populárních seriálech.

Podívejte se, co po vraždě říkali o Američanovi sousedé vyvražděné rodiny:

23. května 2013