Jiří Večeř (vlevo) a Milan Šišma u jednoho z předchozích soudních jednání. Šišma se posledního procesu neúčastnil, konal se v jeho nepřítomnosti. Večeř byl již na svobodě.

Jiří Večeř (vlevo) a Milan Šišma u jednoho z předchozích soudních jednání. Šišma se posledního procesu neúčastnil, konal se v jeho nepřítomnosti. Večeř byl již na svobodě. | foto: Radek Miča, MAFRA

Vražda obchodníka s topnými oleji zůstala i pošesté bez trestu

  • 0
Brněnský krajský soud v pondělí již pošesté zprostil viny obžalované v kauze vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého. Lehký zemřel před 17 lety poté, co pod jeho vozem v Kvasicích na Kroměřížsku explodovala výbušnina.

Tělo zlínského obchodníka s lehkými topnými oleji Lehkého rozmetala trhavina v Kvasicích na Kroměřížsku. Z podílu na vraždě podnikatele byli obžalováni tři muži, Jiří Večeř, Milan Šišma a Jan Marcinek.

Za vraždu hrozily trojici výjimečné tresty. K odsouzení ale podle předsedkyně senátu Hany Zoubkové nepostačovaly důkazy. Obžaloba se proti zprošťujícímu verdiktu odvolala, případ opět zamíří k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Soud v kauze rozhodoval už pětkrát. Čtyřikrát vynesl shodný rozsudek a všechny muže osvobodil. S tím ale nesouhlasil státní zástupce a případ se vždy vrátil na začátek rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci.

Při pátém hlavním líčení soud Marcinka a Šišmu opět zprostil pro nedostatek důkazů obžaloby, Jiří Večeř ale dostal 21 let. I tento rozsudek byl, tentokrát rozhodnutím Ústavního soudu, neplatný. Vrchní soud totiž případ dvakrát nesprávně přidělil jinému senátu krajského soudu.

K vraždě se před lety doznal, pak ale přiznání odvolal

Zadavatelem vraždy z roku 1995 byl podle obžaloby podnikatel Šišma, kterému Lehký dlužil 40 milionů. K odstranění nepohodlného podnikatele pak údajně Večeř najal za půl milionu Jana Marcinka. Právě Večeř se k činu před lety přiznal, později ale odmítal vypovídat a v roce 2010 své přiznání odvolal.

Šišma a Večeř byli v roce 2001 odsouzeni k mnohaletým trestům za podíl na vraždě jiného podnikatele - Lubomíra Holého. Šišma si trest stále odpykává, Večeř byl ale z vězení před nedávnem propuštěn.

Poslední z trojice obžalovaných, pětačtyřicetiletý Jan Marcinek, byl kvůli vraždě Lehkého více než dva roky ve vazbě. "Ani po dvanáctiletém stíhaní mé osoby nebyl doposud obžalobou či kýmkoliv jiným předložen dle mého názoru jediný přímý či nepřímý důkaz o tom, že bych spáchal trestný čin, za který jsem stíhaný," tvrdí Marcinek.

Sám sebe označuje za profesionálního obžalovaného, který musí suplovat práci policie a státních zástupců. "Jsem si jistý, že kdyby někteří policisté nemanipulovali s důkazy a svědky a kdyby dozorující státní zástupci odváděli řádně svou práci, nemohla ta kauza dojít až sem," uvedl již dříve u soudu.

Případ Marka Lehkého není jedinou kauzou spojenou s obchodování s LTO. Machinace a finanční podvody s topnými oleji byly v 90. letech poměrně časté. Státu tak vznikly velké škody na nezaplacených daních v miliardách korun.

,