Brněnská lékařka Alena Kubáčová u Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vrchní soud snížil trest lékařce, která vystavovala falešné neschopenky

  • 4
Měl to být jednoduchý plán a snadná cesta k milionům. Stačilo založit několik firem a fiktivně v nich zaměstnat známé a příbuzné za pohádkově vysoké platy. A poté se domluvit s lékařkou a získat od ní falešná potvrzení, že jsou zaměstnanci nemocní.

Pak už stačilo jen inkasovat platby za pracovní neschopnost od České správy sociálního zabezpečení a rozdělit se o ně. Přesně to dělal sedmičlenný gang v čele s podnikatelem Michalem Rusňákem od podzimu 2005 do konce roku 2007.

Díky zapojení brněnské lékařky Aleny Kubáčové a dalších pěti lidí se skupině postupně podařilo připravit stát o téměř třináct milionů korun. Údajně nemocných zaměstnanců totiž byly desítky. A někteří z nich díky "nemoci" za tři roky vydělali i víc než půl milionu korun.

Nové tresty

Krajský soud v Brně za to obžalované loni v září poslal do vězení na tři až deset let. Všichni se odvolali. A částečně i uspěli. Zřejmě ovšem ne podle svých představ. Vrchní soud v Olomouci sice rozsudek ve vztahu k pěti ze sedmi obžalovaných zrušil. Obratem však vydal verdikt nový.

"Věc byla zrušena ve vztahu k hlavním pachatelům Rusňákovi a Kubáčové, ale i Badimu, Karalovi a Naďové. Nově bylo vše posouzeno sice na základě stejných skutkových zjištění, ale podle nového trestního zákoníku. Ten je pro obžalované příznivější," vysvětlil soudce Vladislav Šlapák.

Třicetiletý Michal Rusňák tak ve věznici se zvýšenou ostrahou za podvod a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů stráví namísto původních deseti devět let.

Šestapadesátiletá brněnská lékařka Alena Kubáčová, která falešné neschopenky vystavovala, se také dočkala snížení trestu, z původních osmi na sedm let. "U obou ale soud ponechal povinnost zaplacení náhrady škody ve výši 500 tisíc pro každého, pokud to neudělají, stanovil náhradní trest nově na jeden rok odnětí svobody. Obžalovaná Kubáčová má navíc osmiletý zákaz výkonu lékařské praxe," doplnil Šlapák.

Další dva komplicové, kterým soud zrušil původní trest, pětatřicetiletý Miroslav Badi a dvaatřicetiletý Juraj Karalo, na změně "nevydělali". Soud totiž kvůli novému trestnímu zákoníku pouze změnil výrok o trestu, ponechal však oběma podnikatelům, kteří fiktivní pracovníky zaměstnávali, původní výši trestů - Badimu pětiletý trest odnětí svobody ve věznici s ostrahou a zákaz podnikání na deset let, Karalovi pětapůlletý trest odnětí svobody ve věznici s ostrahou a také desetiletý zákaz podnikání.

Zpět na krajský soud

Na pět let za mříže se podívá i osmapadesátiletá Helena Růžičková rozená Karalová, o dva roky kratší trest dostal pětadvacetiletý Lukáš Strnad, v jejich případě Vrchní soud ponechal původní verdikt Krajského soudu v Brně.

Ten se přesto případem bude muset znovu zabývat. Ale pouze v jedné jeho části týkající se poslední z obžalovaných, čtyřiatřicetileté Heleny Naďové rozené Rusňákové.

Brněnský soud musí znovu prozkoumat, za jakých okolností Naďová vyhotovila pro další spoluobžalované podklady potřebné pro neoprávněné inkasování dávek nemocenského pojištění.

"Částečně ale Vrchní soud o trestu pro obžalovanou Naďovou rozhodl už dnes, uložen jí byl souhrnný trest za podvod a za jiný sbíhající se trestný čin podvodu, za který ji odsoudil Okresní soud v Hodoníně. Vrchní sou jí uložil čtyřletý nepodmíněný trest a také zákaz podnikatelské činnosti na 10 let," dodal soudce Šlapák.

Všichni obžalovaní přitom chtěli výrazně zmírnit tresty, osvobodit nebo věc vrátit do Brna. Vzájemně se obviňovali z toho, kdo byl hlavou celé skupiny, všichni také popírali, že by jejich role byla tak významná, jak tvrdila obžaloba.

Kubáčová se snažila soud přesvědčit, že všechny pacienty skutečně vyšetřovala a že řádě vedla veškerou dokumentaci. Vězení se však ani ona ani její spolupachatelé nevyhnou.