Devětapadesátiletá kožní lékařka Eliška Jugová čelí u soudu obvinění z toho, že za úplatu předepisovala léky pouze jedné farmaceutické společnosti.

Devětapadesátiletá kožní lékařka Eliška Jugová čelí u soudu obvinění z toho, že za úplatu předepisovala léky pouze jedné farmaceutické společnosti. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vše jsem dělala pro dobro pacientů, brání se lékařka obviněná z korupce

  • 10
Devětapadesátiletá kožní lékařka Eliška Jugová se brání obžalobě z braní úplatků od farmaceutické firmy. V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny je měla dostávat za předepisování jediného preparátu. Lékařka před soudem obvinění odmítla jako vykonstruované na základě televizní reportáže.

Jugové hrozí až tříleté vězení či zákaz činnosti. Pokud by brněnský soud uznal, že šlo o závažný případ, může být trest ještě vyšší.

Lékařku natočili reportéři České televize na skrytou kameru, když popisovala, že si nechává od farmaceutické firmy platit za předepisování jejich léku.

Devětapadesátiletá kožní lékařka Eliška Jugová čelí u soudu obvinění z toho, že za úplatu předepisovala léky pouze jedné farmaceutické společnosti.

Reportérka předstírala dealerku léků. Lékařka jí řekla, že za každého pacienta, který se bude tři měsíce léčit přípravkem Lamisil proti plísním, dostávala dvě stě padesát korun měsíčně. Tak si každý měsíc přišla až na deset tisíc korun.

Od firem brala i dárky. Skrytá kamera natočila rozhovor, v němž Jugová říká, že jako pozornost dostala od firmy notebook či zájezd.

Devětapadesátiletá kožní lékařka Eliška Jugová čelí u soudu obvinění z toho, že za úplatu předepisovala léky pouze jedné farmaceutické společnosti.Devětapadesátiletá kožní lékařka Eliška Jugová čelí u soudu obvinění z toho, že za úplatu předepisovala léky pouze jedné farmaceutické společnosti.Devětapadesátiletá kožní lékařka Eliška Jugová čelí u soudu obvinění z toho, že za úplatu předepisovala léky pouze jedné farmaceutické společnosti.

"Já jsem patnáct let brala 250 korun za jednoho nasazeného pacienta, za cyklus tří měsíců. To jsem dostávala každý měsíc pravidelně na ruku," uvedla se v reportáži Jugová.

U soudu se však hájila, že celá kauza je vykonstruovaná a zakládá se pouze na sestříhané televizní reportáži. Navíc prý bylo celé vyšetřování protahováno. Odmítla také, že by lék předepisovala z důvodu výdělku.

"Pacientům jsem vždy předepisovala léky s nejlepším vědomím, jen abych pomohla pacientům," vypověděla Jugová.

Před soudem však vypovídala i reprezentantka fimy Novartis Veronika Forejtková, pro kterou měla Jugová lék předepisovat. "Byla jsem nová a nastoupila za kolegu Petra Jadrníčka. Ten mi řekl, že má s paní doktorkou cosi domluveného a sama mi o tom poví," uvedla Forejtková.

Právě Forejtkové si měla lékařka říci o měsíční desetitisícový úplatek. "Ten měl být vyplácen každý měsíc patnáctého, aby měla lékařka na nájem," uvedla Forejtková s tím, že odmítla úplatky dávat a vše nahlásila nadřízené.

Po výpovědi svědků bylo jednání soudu bylo odročeno až na prosinec. Nedostavil se totiž klíčový svědek Petr Jadrníček.

Nemocnice po aféře zpřísnila pravidla

Na to, že lékařka bere úplatky, se přišlo před rokem v srpnu. Vedení ji pak propustilo. Po aféře nemocnice zpřísnila interní pravidla. Hned v srpnu ředitel Petr Koška zakázal zaměstnancům, aby se stýkali s reprezentanty farmaceutických firem. Do té doby to bylo povolené výhradně kvůli informacím o novinkách.

Kromě toho, že lékařka může být potrestána u soudu, jí hrozí také pokuta od České lékařské komory. Případem se zabýval i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten již v minulosti potrestal v Česku farmaceutickou firmu Actavis za to, že platila lékařům výlety do Egypta.