Tomáš Vandas u městského soudu v Brně kvůli obvinění za prvomájové výroky v roce 2009. (18. listopad 2010)

Tomáš Vandas u městského soudu v Brně kvůli obvinění za prvomájové výroky v roce 2009. (18. listopad 2010) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vůdci Dělnické strany uspěli s odvoláním, soud při procesu chyboval

  • 9
Krajský soud v Brně zrušil v odvolacím řízení rozsudek nad vedením bývalé Dělnické strany za údajné extremistické výroky na prvomájovém pochodu v roce 2009. Případem se nyní bude znovu zabývat brněnský městský soud.

"Odvolací soud dospěl k závěru, že v řízení, které předcházelo rozsudku, byla porušena ustanovení, jimiž se má zabezpečit právo obhajoby. Toto mohlo mít vliv na správnost a zákonnost rozsudku," řekl předseda senátu Karel Hortík.

Problematické výroky

Šestice obžalovaných se na brněnské prvomájové demonstraci v roce 2009 nenávistně vyjadřovala proti přistěhovalcům, hlavně proti Vietnamcům a "stepním hordám", proti Romům a všem, kteří přišli do Česka a berou práci "bílým Čechům".

O přistěhovalcích Vandas mluvil jako o "ničivé imigrantské vlně tsunami". O situaci na sídlišti Janov zase řekl, že "tito lidé byli terorizováni nepřizpůsobivým etnikem...".

Soudní znalec projevy extremistů vyhodnotil tak, že mají vyvolávat etnickou nenávist. "Je tam zcela jednoznačné verbální přihlášení k českému neonacistickému hnutí. Je odnoží mezinárodního neonacistického hnutí. Typické je pro ně střídání názvů, nemají žádné jednoznačné sídlo ani vůdce, ale charismatické lidi v jednotlivých krajích, kteří jsou přirozenými vůdci," popsal znalec.

Městský soud odsoudil v listopadu někdejšího předsedu Dělnické strany Tomáše Vandase a dalších pět členů vedení strany za výroky na prvomájové demonstraci. Soud obžalovaným uložil podmínky a peněžitou pokutu.

Všichni obžalovaní, Tomáš Vandas, Michal Glas, Jiří Štěpánek, Michalea Dupová, Martin Zbela a Petr Kotáb se proti rozsudku odvolali a požadovali jeho zrušení nebo opětovné projednání případu.

Soud musí znovu vyslechnout znalce

V odvolání poukazovali obžalovaní zejména na posudek znalce Michala Mazela, který považovali za neodborný nebo dokonce zaujatý. Argumentovali navíc tím, že se s posudkem nemohli seznámit, ani na něj nijak reagovat.

Z protokolu jednání není podle předsedy senátu Hortíka patrné, jakým způsobem a jestli vůbec byli obžalovaní s posudkem znalce seznámeni.

"V tomto směru tedy podle odvolacího soudu došlo k zásadnímu pochybení, zejména když obžalovaní vyslovili řadu námitek vůči obsahu znaleckého posudku," řekl Hortík s tím, že soud nevyhověl ani žádosti obhájce na opětovný výslech znalce.

V dalším řízení, které se bude opět konat u Městského soudu v Brně, je proto podle Hortíka nutné, aby byl za přítomnosti obhájců a obžalovaných znovu vyslechnut znalec Michal Mazel.

Případem se městský soud bude zabývat až začátkem příštího měsíce. Podle mluvčí Gabriely Štočkové začátek procesu naplánován na 10. května.