VUT otevřelo nový komplex budov pro fakultu elektrotechniky.

VUT otevřelo nový komplex budov pro fakultu elektrotechniky.

Brněnská technika otevřela nový komplex s unikátní obří kupolí

  • 9
Kopule o rozměrech 15 krát 27 metrů je dominantou nově otevřeného komplexu Vysokého učení technického v Brně. Tato aula má navíc dokonalou akustiku. Nové působiště pro čtyři tisíce studentů přišlo na více než miliardu.

Brněnské Vysoké učení technické (VUT) otevřelo nový komplex budov pro Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií. Vyšel na 1,1 miliardy korun a přinesl nejen špičkové laboratorní prostory, ale také stavitelskou dominantu.

Nový komplex

  • Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií dosud sídlí na 4 místech: ulice Purkyňova, Kolejní, 2 areály v Technické ulici.
  • Nový objekt nabídne 9 530 m2 laboratoří, 8 985 m2 pro výuku a 564 m2 knihovních prostor.
  • Bude ho využívat více než 4 200 studentů. Provoz zahájí do března 2013.
  • Symbolem se stane kopule o rozměrech 15 krát 27 metrů.

Tou je architektonická zvláštnost v podobě kopule auly, která by prostoru díky speciálnímu keramickému plášti měla zajistit dokonale akustické prostředí.

"V České republice je takový počin raritou. Koule není sama o sobě moc dobrá na akustiku, takže jsme ji museli pokrýt zvláštním obložením, místy pohltivým a místy odrazivým," vysvětlil architekt objektu Josef Pálka.

Originální aula by nemusela sloužit pouze potřebám studentů techniky. Podle mluvčí univerzity Jitky Vanýskové by se zde mohly v budoucnu konat pod záštitou města i koncerty a další kulturní akce. V Brně by tak přibyla koncertní síň, do které by mohlo přijít víc než 300 diváků.

Studenti fakulty se po 53 letech sejdou na jednom místě

Některé odborníky však stavba děsí. "Žijeme v době, kdy nejde o tvary, ale účelnost. Důležitá je kvalita prostředí za rozumné finance, o čemž se v tomto případě nedá mluvit," hodnotí nový stavitelský kousek v Brně místní architekt Ondřej Chybík, jehož studio je podepsané například pod návrhem nové budovy železničního nádraží.

Podle jeho mínění by v oficiální architektonické soutěži Pálkův návrh neprošel ani prvním kolem.

Pro studenty a pedagogy Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií je nový komplex velkým krokem vpřed. Po 53 letech se sejdou poprvé všichni na jednom místě.

"Naše fakulta byla dosud roztříštěna po celém Brně a vystřídala se ve více než pěti desítkách budov. Teď budou konečně všechna pracoviště pohromadě," uvedla děkanka Jarmila Dědková. "Roztříštěnost se podepsala na kvalitě studia i výzkumných procesů. Nyní máme vysoce kvalitní technické zázemí," dodala.

Nový objekt v Kolejní ulici zabezpečí především podmínky pro rozvoj magisterského a doktorského studia. Má však přínos i pro ostatní fakulty, kde se uvolní prostory.

Podle rektora VUT Karla Raise se sem přestěhuje přes 4 000 studentů a pracovníků, kteří sídlili jinde.

Osazenstvo změny jednoznačně vítá. "Těšíme se na lepší vnitřní vybavení, a tím i jednodušší a kvalitnější výuku. V nových budovách na nás čekají ty nejšpičkovější laboratoře. Nutné bude jen zvládnout přesun," líčí profesor FEKT Ivo Provazník. Společně se svými kolegy se přesune v prvním čtvrtletí příštího roku.

Kvůli stěhování však budou muset na čas přerušit své experimenty a zajistit speciální dopravu, například kvůli vzácnému mikroskopu za deset milionů korun.

Studentům začne komplex sloužit v podzimním semestru 2013. Nové prostory fakulty budou napojeny také na výzkumné aktivity, vzniknou zde dvě centra excelence Středoevropského technologického institutu CEITEC a další regionální centra pro elektrovýzkum.

VUT tak postupně dohání Masarykovu univerzitu, které se podařilo již dříve otevřít kampus na druhém konci města v Bohunicích.