Soukromé lékarny chtějí od kraje zaplatit ušlý zisk. (ilustrační snímek)

Soukromé lékarny chtějí od kraje zaplatit ušlý zisk. (ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Vybírali poplatky za léky, přišli o zákazníky a ušlý zisk chtějí po kraji

  • 12
Vrchní soud dal lékárenskému řetězci Dr. Max před pár dny za pravdu, a ten tak vyhrál důležitý spor. Kraj podle něj zvýhodňoval vybrané lékárny, když lidem proplácel regulační poplatky. Síť soukromých lékáren chce nyní svůj "ušlý" zisk zpět. Rozhodnutí soudu tak může z krajských rozpočtů vytáhnout miliony korun.

Jako první vymáhá firma Dr. Max náhradu škody po Jihočeském kraji. Dvě stání už má soud za sebou, zbývá ještě jedno. "Pokud uspějeme, je logický krok, že budeme žalovat i další kraje, tedy i Jihomoravský," řekl právní zástupce sítě soukromých lékáren Vlastislav Kusák.

Podle propočtů ztratil řetězec v každém kraji, kde poplatky propláceli lidem, přes deset milionů korun. Na jihu Moravy fungoval systém "neplacení" od února 2009 do července 2011.

"Pokud budeme žalováni, tak budeme ve spolupráci s právními kancelářemi tento problém řešit. Dál se k tomu nechci vyjadřovat," prohlásil krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD). Jihomoravský kraj letos hodlá hospodařit s rozpočtem šest miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření hejtmana Michala Haška se "kraj připraví na všechny eventuality".

Veřejné rozpočty jsou napjaté, kraj ale rezervu má. "Je to ale obecné vyjádření, nechci se vyjadřovat k poplatkům," opakoval radní Ryšavý. "Navíc na jižní Moravě máme minimum krajských lékáren. V době, kdy se proplácely poplatky, čtyři, dnes pět," namítl Ryšavý. Přesto si řetězec Dr. Max vypočítal škody přes deset milionů korun. Žalující společnost má v kraji "pouze" čtrnáct lékáren, existuje ale dalších na sto čtyřicet lékáren, které mají další soukromníci či firmy.

Pokud je lékárna blízko krajské, ztratila až 70 procent obratu

Lidé z České lékárnické komory navíc očekávají, že se k Dr. Maxovi připojí další poškození. "Každá lékárna má nějaké srovnání období předchozího s tím, kdy se poplatky proplácely. Dokáže si vyčíslit, o kolik přišla pacientů a tím pádem, o jaké prostředky přicházela. Lékárníci měli o desítky procent menší obraty," řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

O tom, jak moc je která lékárna poškozena, rozhoduje také poloha lékárny. "Ty, které sídlí v blízkosti krajských lékáren, ztrácejí nejvíce," má spočítáno obchodní ředitel řetězce Dr. Max Luboš Korbelář. Ti šťastnější měli obrat menší "jen" o deset až třicet procent, nešťastníci v blízkosti krajských lékáren přicházeli až o 70 procent obratu.

"Měli jsme to ve volebním programu, občané to po nás chtěli. Na základě toho jsme volby vyhráli. Dokud nerozhodl Ústavní soud, tak jsme v tom systému pokračovali. A to je vše, co chci k tomu říct," hájil placení poplatků Ryšavý.

Aleš Krebs z lékárnické komory tvrdí, že poctiví, kteří dodržovali zákon a poplatky vybírali, na tom byli biti nejvíce. "Pacienti je nelichotivě ostouzeli, byli poškozeni finančně i morálně. Nikdo se jim nemůže divit, když budou kraj žalovat," dodal.