Možnost, že by si pacienti mohli za příplatek vybrat lékaře, se ředitelům jihomoravských nemocnic příliš nezamlouvá (ilustrační snímek).

Možnost, že by si pacienti mohli za příplatek vybrat lékaře, se ředitelům jihomoravských nemocnic příliš nezamlouvá (ilustrační snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vybrat si za příplatek lékaře? V nemocnicích na jihu Moravy to nepůjde

  • 1
Vybrat si lékaře a podle jeho odbornosti si za péči připlatit. Podobné opatření nyní mohou zavést po německých i české nemocnice. Jihomoravským ředitelům nemocnic se ale systém nelíbí, o nadstandardní službu zatím nevíc není zájem ani mezi pacienty.

Péče přednosty oddělení nebo primáře bude stát až 15 tisíc korun, za léčbu u začínajícího doktora může zaplatit pacient i o deset tisíc korun méně. Horní hranici obou částek musí ředitelé nemocnic dodržovat, spodní limit si mohou přizpůsobit.

Brněnské nemocnice nový systém spolufinancování teprve vyhodnocují. "V tuto chvíli zjišťujeme, jaký bude mezi pacienty o novinku zájem, dáváme dohromady provozní podmínky i konkrétní ceník," uvedla mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Mrázová.

Výsledky průzkumů budou známé za několik týdnů. Za péči specialisty by si mohli tamní pacienti připlatit už v polovině července.

Zájem zatím není mezi pacienty ani mezi lékaři

V menších jihomoravských městech se lékařská péče nejspíš nezmění. "V tuto chvíli nejsme schopni zajistit provoz nemocnice tak, aby navržený systém fungoval. Bylo by to náročné organizačně, finančně i personálně," objasnil ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Podle něj zatím o podobný systém pacienti zájem nemají. "Nemám dojem, že by si lidé chtěli připlatit za péči konkrétního lékaře," tvrdí Hrubeš. Pokud by ale zaznamenal, že pacienti ceník vyžadují, jeho zavedení se bránit nebude.

Úspěch nemá nový systém ani ve Vyškově. "Zájem není mezi pacienty ani lékaři, žádný ceník proto nemáme," potvrdila ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Mnohé nemocnice zatím stále vyčkávají na metodické pokyny. Ty by jim mělo ministerstvo zdravotnictví poslat ještě tento týden. "Neznáme konkrétní pravidla ani pokyny. Dokud nebudeme mít materiály ministerstva v ruce, o ceníku uvažovat nebudeme," vysvětlila ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Pacienti se k navrhovaným změnám mohou vyjádřit i v dotaznících, kterými zaměstnanci nemocnice pravidelně zkoumají spokojenost lidí s lékařskou péčí.

Ředitelé systém kritizují

Vedení nemocnic se také nelíbí, že by pacienti rozhodovali o organizaci práce v nemocnici. "Neumím si představit, že by byl primář kvůli požadavkům pacientů vyřazen z běžného provozu," uvedl ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Karel Doležal, který vede brněnskou úrazovou nemocnici, navíc namítá, že hodnost primáře nemusí vždy znamenat, že jde o nejlepšího lékaře. "Často to bývají lidé, kteří mají dobré manažerské schopnosti, a právě proto jsou více potřeba jinde než na sále," upřesnil lékař a brněnský zastupitel za ČSSD.

S opatřením nesouhlasí, ale pokud by ho pacienti vyžadovali, vyšel by jim vstříc. "Zatím ale nemám představu, jak bychom naše lékaře finančně ocenili. Systém mi vůči nim připadá nespravedlivý," doplňuje Doležal.

Kritiků příplatků je více. Nesouhlasí s ním například ani právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. Právní zástupci ministerstva zdravotnictví ale upozorňují na usnesení Ústavního soudu, který konstatoval, že pacienti mají právo na svobodnou volbu lékaře.

V nemocnicích, kde na ceníky přistoupí, si budou pacienti moci vybrat nejen konkrétního lékaře, ale také například den a čas lékařského zákroku.