Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Policie mlčela o výbuchu na svém ředitelství. Incident řeší inspekce

  • 16
Před týdnem se v jedné z nejstřeženějších budov v kraji ozval výbuch. Z policejního ředitelství v Brně pak odvezla záchranka dva zraněné. O události ale policisté dosud neinformovali. Krajský policejní ředitel Leoš Tržil se k ní vyjádřil až v první zářijovou středu po dotazech MF DNES.

Především díky kvalitní práci jihomoravských policistů americké úřady do Česka vydaly Kevina Dahlgrena obviněného ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích. MF DNES ale zjistila, že kromě tohoto úspěchu policisté nyní řeší i jeden problém.

Minulý čtvrtek před druhou hodinou odpoledne totiž v krajském ředitelství v brněnské Kounicově ulici explodovala chemická laboratoř.

Dva zraněné odvezla záchranka do nemocnice. Muže s poraněnou rukou a ženu s pořezaným ramenem. Hasiče policisté zavolali až o dvě hodiny později.

Že k výbuchu došlo, připustil policejní ředitel Leoš Tržil až ve středu po dotazech MF DNES.

„Při práci v laboratoři vznikla chemická reakce při smíchání látek. Kvůli tomu došlo k rozpadu skleněných nádob, které v dané chvíli měl jeden pracovník v ruce. Další kolegyně při reakci, která byla řekněme trošku explozivního charakteru, byla sklem pořezaná v oblasti ramene. Obě zranění si vyžádala lékařské ošetření. Kolegyně nastoupí po pracovní neschopnosti do práce příští týden. Druhý muž je v domácím ošetřování,“ vysvětlil Tržil.

Budovu nikdo nevyklidil

Nejdůležitější policejní budovou v kraji, ve které každý den pracují stovky policistů, nikdo nevyklidil. Podle Tržila k tomu nebyl nejmenší důvod.

„Nebyl žádný dopad na jakékoliv jiné pracoviště. Dokonce ani na kanceláře vedle laboratoře,“ dodal Tržil.

Výbuch se podle zdrojů MF DNES rozlehl čtvrtým patrem, kde sídlí takzvané OKTE, neboli Odbor kriminalistické techniky a expertíz, který zpracovává laboratorní vzorky nejenom pro jižní Moravu, ale i Vysočinu a Zlínský kraj. Řeší otisky, DNA i drogy.

Krátce po události přivolaní záchranáři odvezli do nemocnice dva techniky, kteří v laboratoři pracovali. To je ale vše, co MF DNES řekli.

„Vyjížděli jsme na žádost policie. Co se týče charakteru jejich zranění a k čemu tam došlo, nemůžeme se k tomu vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování vyjadřovat,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Zatímco záchranáři pečovali o zraněné, řadoví policisté v budově podle informací MF DNES netušili, co se děje. „Ti, co se zeptali, odpověď dostali, tady se to netutlá,“ komentovala to krajská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Hasiče zavolali za dvě hodiny. Na úklid

Hasiče policie zavolala zhruba o dvě hodiny později. Na webu hasičů, kteří vyslali na místo několik hasičských aut, ale o výjezdu není žádný údaj.

Navzdory tomu, že obvykle své výjezdy zveřejňují, se podle internetových stránek firebrno.cz kolem doby výbuchu odehrály jen dva výjezdy za rozdivočelými včelami. Policejní mluvčí Jaroslav Mikoška ale výjezd potvrdil.

„Na web rozhodně neumisťujeme všechno. Například ani výjezdy k otevření bytů tam na žádost policie nejsou. V této záležitosti musím ohledně dalších informací odkázat na policii,“ dodal Mikoška, podle kterého policisté hasiče zalarmovali až po dvou hodinách, tedy zhruba v 15.45 hodin.

Šéf OKTE přitom tvrdí, že volat hasiče hned nebylo nutné.

„Primární bylo ošetřování poškozených, což trvalo docela dlouho. Hasiči tam nebyli proto, aby zabraňovali nějakému požáru. Pod výbuchem si člověk představí i explozivní hoření. Toto byl ale mechanický výbuch. Tlakem se roztrhla skleněná láhev a rozlily se kyseliny po zemi. Hasiči neřešili akutní věc. Byli povoláni proto, abychom kyseliny neutírali hadry a necpali do nějakých kýblů, což by bylo náročné i nebezpečné. Hasiči mají speciální absorbční látku,“ řekl Martin Nežádal.

Jeho pracoviště, kde se výbuch odehrál a kde policisté zkoumají zejména vzorky drog, podle něj funguje bez problémů dále.

Explozi vyšetřuje inspekce

Kdo za explozi může, nyní řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které ze zákona policisté trestné činy, byť z nedbalosti, musejí hlásit.

„Ve věci je vedeno trestní řízení, v současné době probíhá prověřování a až do jeho ukončení není možné k případu uvolňovat konkrétní informace,“ konstatovala mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Krajské ředitelství navíc sestavilo speciální komisi, která věc řeší z pohledu bezpečnosti práce.

„To, že se lidé k něčemu přiznají, až když je někdo nachytá, není nic neobvyklého. U policie, která vymáhá zákony této země, to ovšem má poněkud jinou konotaci, která oslabuje důvěru občanů v to dané policejní ředitelství,“ komentoval případ bezpečnostní expert a někdejší šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.