V rodinném domě v Olešnici na Blanensku vybuchl plyn, statik nařídil jeho...

V rodinném domě v Olešnici na Blanensku vybuchl plyn, statik nařídil jeho stržení (28. září 2016). | foto: HZS JMK

Kdyby nezavolal, nenajdu ho, líčí soused záchranu muže z vybuchlého domu

  • 3
Stačilo málo a výbuch, který v úterý večer zdemoloval rodinný dům v Olešnici na Blanensku, mohl mít daleko tragičtější následky. Pod sutinami totiž zůstal těžce zraněný majitel a v domě, který začínal hořet, unikal plyn.

Naštěstí se ale zapojili sousedé a muže z trosek sami vyprostili. Přívod plynu zastavil kolemjdoucí, bývalý plynař, a místní hasiči oheň uhasili ještě před příjezdem profesionálních jednotek (o výbuchu a následném požáru jsme psali zde).

„Byl jsem zrovna na dvoře se psem, stál jsem u kotce a uslyšel jsem dutou ránu. Pak přišla tlaková vlna a uviděl jsem kruhovou ohnivou kouli, která probleskla na místě původní střechy. Hned mi došlo, co se stalo,“ popsal Rostislav Bača.

„Oběhl jsem blok domů a uviděl tu katastrofu. Souseda jsem hned začal hledat pod troskami, tušil jsem, že je tam někde je, touhle dobou bývá doma,“ prozradil.

Ránu, která se ozvala ve čtvrt na deset večer, slyšela celá Olešnice i lidé z okolních vesnic. Navíc se ihned spustila siréna. Do pár minut tak byly v místě výbuchu davy přihlížejících. Majitel místního autoservisu byl ale jediný, kdo se odvážil vejít do trosek zdemolovaného domu.

„V té chvíli nebyl čas myslet na nějaké nebezpečí. Uvnitř jsem uviděl ohořelou postavu, tak jsem tam šel. Ukázalo se naštěstí, že to byly jen nějaké hadry. Tak jsem zavolal: Václave, seš tady? A on se ozval na druhé straně domu. Měl obrovské štěstí, že byl při vědomí a že odpověděl, kdybych ho měl hledat naslepo, tak nemám šanci,“ přiblížil Bača.

Zraněného vytáhli po deseti minutách

Čtyřiačtyřicetiletý zachránce musel oběhnout dům, vyskočit na terasu a vylézt k oknu, odkud volání zraněného slyšel. „Oddělal jsem nějaké desky, natáhl se a šátrala po mně jeho ruka,“ líčí muž shodu šťastných náhod.

V té chvíli už mu pomáhal i další ze sousedů František Máša. Ostatní přihlížející měli strach se k sutinám přiblížit. Střecha, která z části zůstala na domě, hrozila pádem, navíc začínala hořet. A bylo slyšet unikající plyn.

Shodou okolností šel ale okolo z večerního zasedání zastupitelstva místní radní Karel Kubíček, který v minulosti pracoval u plynáren. Právě on přívod plynu k domu zastavil.

Duo zachránců mezitím odhazovalo desky a likvidovalo další trosky, které na zraněného napadaly ze střechy. Pak muže s popáleninami na horní části těla a odřeninách v obličeji vynesli ven.

„Něco se muselo odhodit, něco posunout, něco prošlápnout, žádné nářadí jsme neměli. Pak jsme ho asi po deseti minutách konečně vytáhli. Pak nám pomohl i Fandův bratr a můj syn, kteří jej poponesli od epicentra výbuchu, než jsme slezli z terasy,“ vylíčil Bača.

„To už dobrovolní hasiči rozdělávali hadice. My jsme mu pak omyli ohořelou a zaprášenou hlavu a zabalili jsme ho do deky, než přijeli záchranáři. Byla vcelku zima. Na to, jak dům vypadal, měl ale obrovské štěstí,“ dodává Rostislav Bača, který už v minulosti ještě coby aktivní dobrovolný hasič zasahoval u několika dopravních nehod.

Dům se musí zbourat

Dobrovolní hasiči požár zlikvidovali ještě před tím, než na místo dorazili jejich kolegové z Kunštátu a Bystrého u Poličky i profesionální jednotky z Blanska, Kunštátu, Rosic a Brna. Dům nestojí v zástavbě, takže se oheň nestačil rozšířit. Do záchranné akce se ale zapojili i další místní.

„Byl jsem na místě do pár minut. Bylo jasné, že vyrazí vrtulník, tak jsme zavolali místní fotbalisty a ti na fotbalovém hřišti umístili reflektory, aby měl vrtulník kde přistát,“ popisuje starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Zdravotníci pak čtyřicetiletého muže s popáleninami na horní polovině těla museli uvést do umělého spánku, intubovat a napojit na plicní ventilaci. Ve vážném, ale stabilizovaném stavu ho transportovali do popáleninového centra Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích.

Dům pak prohledávali ještě kynologové, aby zjistili, zda pod troskami nezůstal i někdo další. Zdemolované stavení teď hlídá policie a celá ulice a okolí domu jsou obehnané policejní páskou. Místní čekají s úklidem hřbitova, který je v sousedství domu. I ten pokryly střepy a trosky z výbuchu.

„Statik rozhodl o tom, že je nutné objekt zbourat. Naši vyšetřovatelé spolu s těmi od hasičů proto budou trosky prozkoumávat postupně tak, jak bude probíhat řízená demolice. Až poté bude možné říci, co bylo příčinou exploze,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.