Ivan Blatný se narodil v Brně v roce 1919 a v jihomoravské metropoli žil do roku 1948. Na snímku už je v anglickém exilu. | foto: archiv Martina Reinera

Básníka Blatného režim zatratil. Nyní se rodák z Brna vrací v románu

  • 0
Téměř třicet let pracoval brněnský básník, spisovatel a nakladatel Martin Reiner na objemném románu na motivy osudu básníka Ivana Blatného. Nyní kniha konečně vychází. Autor ji ve středu pokřtil v brněnské kavárně Savoy.

Zatímco na knize pracoval, stihl Reiner také napsat scénář prvního televizního dokumentu o Blatném, mnoho článků i rozhlasových pořadů.

Zasloužil se o převoz básníkovy pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví i o uložení Blatného ostatků na čestném pohřebišti brněnského Ústředního hřbitova. Má zásluhy též na umístění pamětní desky na básníkově rodném domě na Obilním trhu.

Kniha o brněnském básníkovi Ivanu Blatném vznikala od chvíle, kdy byl mladík, tehdy ještě nosící příjmení svého otčíma Pluháček, uhranut dílem i osudem v naší zemi léta zakázaného básníka.

Řízené zapomnění

Básník Brna v knize

  • Knihu Martina Reinera (na snímku) nazvanou Básník / román o Ivanu Blatném vydalo pražské nakladatelství Torst.
  • Kniha má 600 stran a její doporučená cena je 399 korun.
  • Knihu pokřtil a ukázky veršů Ivana Blatného přečte Ondřej Mikulášek.
  • V pátek od 17 hodin pak bude Martin Reiner z knihy předčítat v brněnské kavárně Trojka v Dominikánské ulici.

Aby ne. Ivan Blatný byl z postu uctívaného mladého poety odsouzen k oficiální nenávisti kvůli své emigraci po únoru 1948. Aby pak upadl na dlouhá léta, kdy žil v anglických blázincích, do nařízeného zapomnění.

Když v Anglii nakonec v roce 1990 zemřel, bylo nedlouho po sametovém převratu. Blatný se tehdy ovšem zuby nehty návštěvě své domoviny bránil. Zvítězila u něj nejspíš paranoia a možná i jen obyčejná touha po klidu.

"Blatnému se říkalo Básník Brna, jeho Melancholické procházky jsou asi opravdu tou nejskvělejší básnickou poctou městu, kde jsem se narodil a kde žiju dosud," doplňuje Martin Reiner důvody svého zájmu o osud spolurodáka.

Fabulace v hranicích možného

Devadesát procent obsahu knihy Básník / román o Ivanu Blatném tvoří podle něj nakonec "tvrdá fakta". "Pokud jsem fabuloval, pak jen v hranicích možného," upřesňuje.

Ostatně, co se oněch faktů týče, po mnohaletém pátrání po osudu básníka, s nímž se sám v Anglii sešel ještě před převratem v roce 1989, nemá Reiner nejspíš opravdu "ve věci Blatný" konkurenci.

"Tvrdě a bez přestávky jsem na knize dělal od listopadu 2009," vypočítává, ale nelituje ani předchozích let, kdy se mu podařilo sesbírat mnoho materiálu o básníkově osudu včetně důležitých faktů, které se dozvěděl až v posledních pěti letech.

Knihu pokřtil syn přítele

A proč knihu v Brně křtil právě syn básníka Oldřicha Mikuláška, herec Ondřej Mikulášek?

"Neznámé Blatného básně o brněnských kavárnách přečte syn básníka, s nímž Blatného pojilo přátelství a který se ve verších z Blatného pozůstalosti často vyskytuje," vysvětluje Martin Reiner.