Při domovní prohlídce našli kriminalisté tygří kůži a vycpaniny varana i mořských želv přísně chráněných úmluvou CITES. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Vyšetřovali zakázky, v domě našli vycpaniny želv a kůži tygra

  • 21
Původně prověřovali problémové veřejné zakázky. Po prohlídce rodinného domu ale kriminalisté na Blanensku ohlásili netradiční nález - tři preparovaná zvířata a tygří kůži s hlavou.

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování provedli na začátku prosince domovní prohlídku rodinného domku v Rájci-Jestřebí.

Tu nařídil soud v souvislosti s případem, který se týkal veřejných zakázek. Kriminalistům se v domě naskytl netušený obrázek. Zajistili totiž tři preparovaná zvířata a tygří kůži s hlavou. Předali je zástupcům České inspekce životního prostředí.

„Byly nám předány dvě vypreparované mořské želvy karety obrovské, jedna tygří kůže s hlavou a jedna vycpanina varana stepního. Všechny tyto druhy jsou chráněny úmluvou CITES. Mořské želvy a tygr jsou přitom druhy přímo ohrožené vyhubením, patří tedy do nejpřísněji chráněné kategorie CITES,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Burketová.

Člověk, u kterého kriinalisté vycpaniny našli, nedokázal jejich původ nijak objasnit. „Dotyčného jsme vyzvali k prokázání původu exemplářů. Pokud jejich nabytí nebude věrohodně doloženo, zahájí inspekce řízení o zabavení,“ uvedl ředitel inspekce Erik Geuss.

Kareta obrovská je kriticky ohrožena v důsledku znečištění oceánů a nadměrného rybolovu, protože se často zamotává do rybářských sítí. Je lovena i pro obchod se suvenýry (vycpaniny, želvovina) a její vejce jsou v mnoha zemích pochoutkou. Počty těchto želv neustále klesají.

„Také populace tygrů se za posledních 100 let zmenšila o 90 procent. Dnes už žije v přírodě jen zhruba 3 500 tygrů a jejich stav je kritický. Hlavním důvodem úbytku těchto šelem je pytlačení pro kůže a tygří kosti,“ doplnila Pavla Říhová z inspekce.