Michal Viewegh. Ilustrační snímek

Michal Viewegh. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

V Brně vyjde nový Viewegh, Tučková i fotokniha hospod

  • 0
Podle různých seznamů Brno hostí přinejmenším sedmdesátku nakladatelství, je tedy zřetelnou baštou i ve vydávání knih. Letos se čtenáři můžou těšit na další knihu Michala Viewegha nebo třeba pokračování úspěšné série Evžena Bočka.

U významných brněnských nakladatelských domů, které jsou často citované při vyhlašování literárních cen a jejichž tituly patří mezi nejprodávanější, MF DNES zjišťovala, jaké zásadní knihy chystají letos k vydání.

Novinka od Kateřiny Tučkové a dva „outsideři“ z Kyjova

Nakladatelství Host plánuje na podzim vypravit do světa nejnovější text autorky bestsellerů Kateřiny Tučkové, podle jejíchž knih Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně vznikla i divadelní představení a chystá se také film.

„I tentokrát bude mít silné téma, a to internaci řeholnic za minulého režimu,“ prozrazuje propagační pracovnice nakladatelství Dana Blatná.

A její kolega, art director Martin Stöhr, zmiňuje životopisnou lahůdku Vy neznáte Mirka Tichého z pera spisovatele a pamětníka Jiřího Oliče. „Jde o pozoruhodnou monografii mapující životní osudy dvou přátel a prokletých umělců, básníka Jiřího Veselského a fotografa i malíře Miroslava Tichého, kteří pocházeli z Kyjova a jejichž společným tématem bylo dívčí tělo,“ vysvětluje Stöhr.

Oličova kniha vychází kromě písemných dokumentů, zvláště tisícovky dopisů, které si od roku 1970 vyměnil s Jiřím Veselským, také ze vzpomínek nejrůznějších osobností, jež oba tvůrce znaly. Především je zde ovšem vytěžena vlastní paměť autora, který se s oběma umělci řadu let přátelil.

„Přestože jde tedy o téma pro Jiřího Oliče velmi osobní, věcně se drží faktů a pouze občas popouští uzdu fantazii a domýšlí, co je v dokumentech třeba jen naznačeno a nedopovězeno,“ upřesňuje Stöhr podobu takřka pět let vznikající knihy, kterou doprovázejí i Veselského verše a Tichého proslulé insitní fotografie.

Viewegh na člunu a Boček před smrtí Diany

Druhé město je nejen nakladatelstvím vydávajícím nejúspěšnějšího českého bestselleristu Michala Viewegha, ale také tím, kdo objevil autora čtenářskou obcí vřele přijímaných humoristických knih – kastelána Evžena Bočka s jeho Poslední aristokratkou. Oběma tvůrcům i letos vyjde novinka. Ta Bočkova se jmenuje Aristokratka před smrtí princezny Diany.

„Chystá se na letošní říjen a půjde o třetí díl série vyprávějící o bláznivé rodině šlechticů, kterým sekunduje několik střelených zaměstnanců nejchudšího zámku v Čechách,“ prozrazuje za Druhé město Jan Pražan.

Vieweghova novinka nese název Dva muži ve člunu. „Měla by vyjít rovněž letos v říjnu a půjde o postmoderní variaci populární knihy anglického spisovatele Jerome Klapka Jeromeho Tři muži ve člunu,“ vysvětluje Pražan a dodává, že zatím jsou známí jen dva z hrdinů – jeden gigolo a druhý nájemný vrah.

Už na září Druhé město chystá nečekaný spisovatelský počin básníka Milana Ohniska, který pod názvem Who The Fuck Is David Koller? připravuje unikátní knižní rozhovor s českým rockerem coby zpěvákem, bubeníkem, lídrem kapely Lucie i bojovníkem proti komunistům a zkorumpovaným politikům.

„Striktně nebulvární, přesto však velmi otevřené vhledy do Kollerova hudebního i osobního života jsou doplněny bohatým vizuálním materiálem, včetně řady dosud nepublikovaných fotek,“ přibližuje Pražan.

Slavné brněnské hospody i neméně známý Německý dům

Nakladatelství Josef Filip 1938 se už stalo pověstným velkoformátovými publikacemi historických městských fotografií, především brněnských. Letos naváže na dílo Zmizelý svět brněnských kaváren i na publikaci Brno – zájezdní hostince a hotely knihami o hostincích, vinárnách a barech.

„První díl této vícedílné série vydáme zhruba v červnu,“ říká vydavatel Vladimír Filip.

Podle něj bude projekt uspořádaný podle ulic. V prvním díle půjde o Českou a Husovu, tedy o Stopkovu, původně Jonákovu pivnici, Brichtovu kavárnu a o bary jako City bar či prvorepublikové Bolero, dále pivnici U Polenků, tedy pozdější neméně slavnou pivnici Forman, a mnoho dalších, vše samozřejmě s bohatým obrazovým doprovodem.

„V Husově ulici pak půjde hlavně o Besední dům, jeho slavnou minulost, ale také hostinec U Spurných nebo Velkopavlovickou vinárnu,“ doplňuje Filip.

Hotový je i druhý díl série, který pojme Pisárky, zejména slavnou minulost tamní střelnice, dále celý vývoj Myslivny či mnohotvárné pohostinství související s rekreační oblastí Kamenného mlýna. „Ve druhé polovině knížky budou zařízení na Špilberku, od vojenských kantýn přes podnik Hohe Warte neboli Na hlídce až po Hradní vinárnu a restauraci Ogilvy,“ láká Filip.

Na závěr roku pak nakladatelství chystá ještě knihu na téma Německý dům, tedy i složitých národnostních vztahů v Brně.

„Německý svatostánek se po válce stal i cílem útoků českých nacionalistů. Zachyceno bude poškození bombardováním za druhé světové války, boje se sovětskou armádou 26. dubna 1945 přímo z Německého domu a krátce potom také jeho definitivní likvidace,“ upřesňuje vydavatel. Dalšími tématy je i prusko–rakouská válka v Brně 1866, rok 1848 ve městě, Baťa v Brně nebo začátky létání.

Přehled plánovaných titulů brněnských nakladatelství pro letošní rok

Host

  • Michal Přibáň: Všechno je jenom dvakrát (melancholická foglarovka o tom, že některé holky se po prázdninách do oddílu nevrátí)
  • Jiří Olič: Vy neznáte Mirka Tichého (životní příběh dvou uměleckých kyjovských outsiderů, básníka Jiřího Veselského a fotografa Miroslava Tichého)
  • Michal Sýkora: Ještě není konec (autor úspěšných detektivních románů Případ pro exorcistu a Modré stíny uvádí další román)
  • Kateřina Tučková: název neznámý (nový román o internaci řeholnic za minulého režimu)
  • Sabaa Tahirová: Jiskra v popelu (bestseller ze žánru fantasy ze světa podobného Římské říši)
  • Dörte Hansenová: Starý kraj (příběh dvou samotářek, jež nečekaně najdou to, co neměly: rodinu)

Druhé město

  • Petr Stančík: Život jako den (příběh člověka, který se snaží žít obyčejný život, ale kolem zuří dvacáté století, takže bouřlivé dějiny si ho nakonec vždycky najdou)
  • Evžen Boček: Aristokratka před smrtí princezny Diany (třetí díl úspěšné série o Marii Kostkové a její bláznivé rodině šlechticů)
  • Michal Viewegh: Dva muži ve člunu (nový román coby postmoderní variace na Tři muže ve člunu Jerome Klapka Jeromeho)
  • Milan Ohnisko: Who The Fuck Is David Koller? (unikátní knižní rozhovor básníka Milana Ohniska se slavným českým rockerem)
  • Zuzana Brabcová: Voliéry (experimentální román, intenzivní zpověď, kterou autorka dokončila vloni, kdy předčasně opustila tento svět)

Barrister & Principal

  • Anthony Flint: Modernista. Le Corbusier, architekt zítřka (obsáhlý životopis jednoho z nejvýznamnějších architektů 20. století)
  • Giuseppe Catozzella: Nikdy neříkej, že se bojíš (příběh dívky ze somálského Mogadiša, běžkyně a uprchlice, na pouti dlouhé osm tisíc kilometrů přes Saharu a Libyi ke břehům Itálie)

JOTA

  • Jozef Augustín: U kávy o kávě a kávovinách (aktualizované rozšířené vydání jedinečné publikace, která vyšla poprvé před 15 lety a stala se biblí nejen mezi baristy)
  • Adam Chroust: Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy (první autorizovaná biografie Miloslava Stingla, etnografa, který své výzkumy uveřejnil ve 42 knihách)
  • Andrew Hodges: Alan Turing: Enigma (výjimečně zdařile skloubený, zasvěcený popis průkopnické práce a života otce počítačů Alana Turinga; jde o knižní předlohu oscarového filmu Kód Enigmy s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli)

MOBA

  • Vlastimil Vondruška: Husitská epopej IV 1438–1449, Za časů bezvládí (románová sága proslulého českého autora věrně zobrazuje pohnutou dobu husitství)
  • Deon Meyer: 7 dní (strhující thriller, dokonalá znalost policejního prostředí, živé postavy pachatelů i vyšetřovatelů)
  • Daniel James Brown: Muži ve člunu (silný příběh o hledání naděje v časech největšího zoufalství a jedinečné drama nejen pro příznivce sportu)
  • Anthony Doerr: Zeď vzpomínek (povídky a novely coby vrchol tvorby ceněného autora)

Nakladatelství Josef Filip

  • Publikace o hospodách, hostincích a restauracích Brna (1. díl: Česká a Husova ulice, 2. díl: Pisárky, Myslivna, Špilberk)
  • Německý dům

Nakladatelství Cesta

  • Jan Zahradníček: Ježíškova košilka (básnivá cesta k Betlému s vlídnými i úsměvnými legendami pro děti, volně navazující na stará lidová vyprávění o Kristu Pánu)