Na ilustračním snímku primátor Brna Roman Onderka a hejtman Michal Hašek (vpravo)

Na ilustračním snímku primátor Brna Roman Onderka a hejtman Michal Hašek (vpravo) | foto: Radek Miča, MAFRA

Výhry mohli Hašek i Onderka odmítnout hned, tvrdí šéf Snip & CO Morávek

  • 25
Notář i úředník, kteří kontrovali tombolu na Brněnském předvánočním galavečeru, shodně tvrdí: vše bylo podle pravidel. Jsou přesvědčeni, že hejtman Michal Hašek a primátor Roman Onderka vyhráli 19. prosince dvě hlavní ceny tomboly - Ford Fiesta a luxusní zájezd do Egypta - díky štěstí a náhodě. Podvod kontroloři nepřipouštějí.

Pořádající společnost SNIP & CO žije ze zakázek pro kraj i Brno. Její ředitel Jiří Morávek upozornil na to, že každý z výherců se mohl své výhry vzdát už na místě. A cena by znovu skončila v roztočeném osudí. "Stává se totiž, že firmy vyhrají ceny, které samy do tomboly daly," vysvětlil.

Letos se například dvakrát losovalo o takzvaný masajský moran, keňský tradiční oděv. Ten do tomboly věnovala velvyslankyně v Keni Gita Fuchsová, jeho výherce se ale nepřihlásil.

Hejtman Hašek tvrdí, že o této možnosti nevěděl. "Navíc jsem se ještě ten večer ředitele Morávka ptal na možné využití výhry pro charitativní účely," připomněl hejtman, který nabídl automobil jihomoravským neziskovým organizacím.

"Od rána už se scházejí žádosti, desítky jich ale ještě nejsou. Taky mi chodí žertovné esemesky od kamarádů, jestli nevím o nějakém autě, nejlépe zdarma," dodal.

Primátor Onderka o možnosti věděl, ale podle něj by bylo falešné o výhru se nepřihlásit. "To není můj styl. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by taková věc mohla být ve středu zájmu všech médií v zemi," řekl primátor, který zájezd věnuje do tomboly na plese brněnské ČSSD.

"Výtěžek z něj půjde na Ústav sociální péče Kociánka," upřesnil.

Na brněnském charitativním galavečeru, který pořádá reklamní agentura SNIP & CO, se scházejí špičky politiky a byznysu.

Mezi hosty byli například šéf brněnské policie i ředitel strážníků, bývalý primátor a nynější senátor Richard Svoboda (ODS), nebo poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Čestní hosté, kterých je asi stovka, mají vstup zdarma, ostatní platí zhruba devět tisíc korun.

"Pokud to místní smetánce stojí za to, a navíc jde výtěžek na charitu, tak já v tom problém nevidím," komentuje sešlost brněnských politiků a byznysmenů ředitel Transparency International David Ondračka.

Někteří to ale ani neví. "Naše firma si tam kupuje tradičně jeden stůl. Ale kolik stojí lístek, nevím, dostal jsem ho do ruky a že mám jít," řekl například ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. ¨

Podle generálního ředitele pořádající společnosti SNIP&CO se ale mnoho akcí s podobně vysokým vstupným v Česku nekoná.

"Na jižní Moravě jiný takový večer neznám. Setkávají se tady významné osobnosti regionu, i ty, které žijí v zahraničí," řekl Jiří Morávek s tím, že za sedmnáct let konání předvánočního galavečera vybrali na charitu deset a půl milionu korun.

Peníze, které jdou na jihomoravské zdravotnictví, získává ze vstupného i z lístků do tomboly. Jeden lístek do tomboly na galavečeru stojí 299 korun. Letos se jich prodalo téměř tisíc.