Výměna řidičských průkazů na magistrátu v Pardubicích

Výměna řidičských průkazů na magistrátu v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Všechny staré řidičáky už se do konce roku vyměnit nestihnou

  • 0
Přes dvacet tisíc řidičů z Brna a okresních měst má letos v předvánočním shonu další starost. Do konce roku si totiž musí vyměnit starý řidičský průkaz za nový. A ještě stále to neudělali. Další tisíce řidičů tuto starost hodily za hlavu i v Brně-venkov.

Jedno je jisté, kdyby se přece jen všichni do konce roku rozhoupali, úřady už nemají šanci jejich žádosti splnit.

Podle statistik ministerstva dopravy je téměř třetina dosluhujících průkazů mezi třicátníky. Především ti by si tak měli své řidičské průkazy zkontrolovat, jestli se jich problém s končící platností také netýká.

Výměna průkazů

Vyměnit je třeba všechny řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Řidiči musí mít nové průkazy do 31. prosince tohoto roku. Od 1. ledna 2014 bude starý řidičák neplatný.

Kolik zbývá vyměnit

Blansko 1 300

Brno 12 000

Břeclav 2 100

Hodonín 1 750

Vyškov 1 300

Znojmo 2 350

Jen v Brně je řidičů, kteří výměnu zatím nestihli, celých dvanáct tisíc. K přepážce tak musí zamířit ještě třetina těch, kterým platnost řidičského průkazu letos končí. Okolo Vánoc proto na magistrátu očekávají pořádný nával.

Kvůli opozdilcům dokonce i o svátcích ponechali v odboru dopravně správních činností běžnou pracovní dobu. Úředníci se snaží také zkrátit dobu na vyřízení nových průkazů, aby mohlo co nejvíce lidí usednout 1. ledna za volant s novým průkazem.

"Ze zákona lze řidičský průkaz vydat do 20 dnů od podání žádosti. Jsme však schopni to stihnout do 12 až 15 dní," slíbil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Ani tak ovšem není možné, aby všichni stihli svůj prošlý doklad nahradit novým. Už dnes je tedy jasné, že značná část z nich bude žádat o výměnu ještě v lednu.

"V úřední dny, tedy pondělí a středu, zvládneme vyřídit 350 až 400 lidí. Kratší pracovní dny pak zhruba 200 lidí denně. Není tak šance, že by všichni Brňané výměnu stihli," povzdechl si Žára.

Ve zvláštní úřední den přišlo jen pár lidí

Jen o trošku lepší je situace v dalších velkých městech Jihomoravského kraje. I tam mají na úřadech pohotovost a počítají s dlouhými frontami opozdilců. Po Brně jsou na tom nejhůře řidiči ve Znojmě, kde nechalo žádost na poslední chvíli třicet procent řidičů.

Jen o trošku svědomitější jsou majitelé průkazů v Břeclavi, Hodoníně a Vyškově. I tam ještě musí na městské úřady více než čtvrtina lidí, kterým na Silvestra starý doklad propadne. Podobně jsou na tom i města na Brněnsku. Nejlépe z této statistiky vycházejí blanenští řidiči - už 76 procent z nich vlastní nový řidičák.

Mnohde už přitom radnice vyšly řidičům vstříc. Jenže očekávaný efekt to nepřineslo.

"Při parlamentních volbách jsme v sobotu udělali výjimečný úřední den, ovšem průkaz si přišlo vyměnit jen asi třicet zájemců. Přitom jsme byli připravení zhruba na čtyřnásobek," podivoval se před časem například Roman Konečný z úřadu v Břeclavi.

Hříšníci, kteří budou řídit s propadlým dokladem, musí počítat s trestem. Pokuta bude stejná, jako kdyby sedli za volant bez řidičského průkazu. "Budou potrestáni blokovou pokutou ve výši dva tisíce korun. V případě správního řízení se částka může vyšplhat až na třicet tisíc," upozornil Pavel Žára.

Policie zátah na propadlé řidičáky nechystá

Do těchto potíží se mohou dostat i ti, kteří nový doklad dostanou jen pár dní po Novém roce. Tedy v případě, že s propadlým řidičákem sednou za volant. Zvýšeného rizika policejních kontrol kvůli neplatným řidičským průkazům se ovšem Jihomoravané obávat nemusí.

"Silniční kontroly budeme i v novém roce provádět stejně četně jako nyní. Zaměřujeme se především na problémy v technickém stavu vozidla nebo přítomnost alkoholu v krvi řidičů. Kvůli propadlým průkazům nebudeme zvyšovat ostrahu, nejedná se o dopravě nebezpečné jedince," vysvětlila mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová.

,