Operace kloubů se budou muset obejít s levnějšími náhradami, nebo počkat (ilustrační snímek).

Operace kloubů se budou muset obejít s levnějšími náhradami, nebo počkat (ilustrační snímek). | foto: Rostislav Šimek

Na jihu Moravy se bude na klouby čekat déle, pacienti polknou víc léků

  • 1
Všeobecná zdravotní pojišťovna seškrtá úhrady na výměnu kyčlí a kolenních kloubů v krajských i fakultních nemocnicích. Pro pacienty z jižní Moravy to znamená, že se tak výrazně prodlouží čekací doby na operaci. Na stovky lidí se totiž do konce roku už zřejmě nedostane.

Kyjovští ortopedi poznamenali, že Všeobecná zdravotní pojišťovna v půli roku drasticky snížila úhrady za výkony, na které už nyní rok a déle čeká množství pacientů po celém kraji. "Jedná se o úhrady za výměnu kyčlí i kolenních kloubů," přiblížil primář ortopedie Nemocnice Kyjov Jan Bíla.

Jen v tomto zařízení čeká ročně zhruba sedmdesát klientů na výměnu kolenního kloubu a dalších padesát na umělou náhradu kyčle. Teď se podle Bíly počet odoperovaných čekatelů sníží až o třetinu.

"VZP nám v půli roku jen tak oznámila, že omezuje finanční prostředky na operativu velkých kloubů. Výrazně se tak prodlouží doba, než přijde pacient na řadu. Je to pro něj velké riziko. Protizánětlivé léky, které musí užívat, mají totiž negativní vedlejší účinky, mohou způsobit vředy, záněty zažívacího traktu či zkomplikovat srážlivost krve," upozornil primář Bíla.

Pacientům v pokročilém stadiu nemoci se tak příprava na operaci prodraží kvůli lékům tlumícím bolesti i o tisíce korun.

Balíčky peněz

K omezení peněz na takzvané totální endoprotézy přitom pojišťovna přistoupila ve všech nemocnicích zřizovaných krajem, kde podobné zákroky dělají. Tedy v Břeclavi i Znojmě.

"Návrh pojišťovny obsahuje takzvaný balíček. Tedy objem peněz, které nemocnice dostane. A až je vyčerpá, nebude už moci zákroky v daném roce provádět," vysvětlila mluvčí Nemocnice Břeclav Radomíra Schweitzerová.

Pro pacienty by tento způsob úhrad mohl tedy znamenat buď používání levnějších variant implantátů, nebo výrazné prodloužení čekací doby.

"Nám pojišťovna sdělila, že musíme ušetřit na materiálu při těchto operacích pět procent. Nepřímo nás tedy nutí k používání levnějších materiálů. Nelze to ale napínat donekonečna," vzkázal mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. Tam by se s výměnou kloubu už zřejmě nedostalo na každého šestého pacienta.

Fakultní nemocnice Brno se hodlá bránit

Škrty se nevyhnou ani fakultním nemocnicím v Brně. Pojišťovna největšímu zdravotnickému zařízení, kde ročně odoperují na sto protéz, navrhla snížit péči o patnáct procent.

"My to už rozporujeme," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Kam se tedy pacienti mají nyní objednávat? Na tuto otázku Všeobecná zdravotní pojišťovna MF DNES neodpověděla.

"V Jihomoravském kraji zajišťuje tato maximální úhrada provedení zhruba 93 procent operací oproti roku 2011. Stejně je tomu i v jiných krajích. K mírnému snížení počtu operací bylo nutné přistoupit proto, že je pojišťovna ze zákona povinna dbát na stabilitu systému zdravotnictví v rámci finančních možností veřejného zdravotního pojištění," uvedla mluvčí jihomoravské pobočky VZP Marcela Kvapilová.

Dodala, že pojišťovna sjednává poskytování zdravotní péče pro pojištěnce v těch zdravotnických zařízeních, která doporučuje Česká společnost pro ortopedii a traumatologii.