Stalinova tvář na památníku padlých vojáků ze 2. světové války na Ústředním

Stalinova tvář na památníku padlých vojáků ze 2. světové války na Ústředním hřbitově v Brně není oslavou komunismu, shodují se experti. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Vyobrazení Stalina na pomníku padlých z války v Brně odborníkům nevadí

  • 4
Vyobrazení Stalina na čestném pohřebišti vojáků ze 2. světové války v Brně je součástí historického vývoje a mělo by tam zůstat. Takový je názor historiků, kteří reagovali na nedávnou diskuzi upozorňující na portrét bývalého sovětského vůdce. Někdejší místostarosta Králova Pole René Pelán naopak považuje Stalinův reliéf považuje za propagaci komunismu.

Už pětašedesát let sleduje kladení věnců i návštěvy čestného pohřebiště sovětských vojáků na Ústředním hřbitově v Brně socha vojína, na jejímž podstavci je vytesaný obličej Josifa Vissarionoviče Stalina.

Odstranění reliéfu zatím nikdo neplánuje, pohřebiště bylo navíc v roce 1989 prohlášeno za památku a všechny opravy musí správce hřbitova konzultovat s Národním památkovým ústavem.

"Nejsme historický ústav, hodnocení tohoto památníku nám nepřísluší. Pylon je ale památka, a tedy by měla být chráněna," uvedl Zdeněk Vácha z Národního památkového ústavu.

Na odstraňování reliéfu i jiných vyobrazení má jasný názor. "Doklady doby by se neměly odstraňovat. Odkazy na zločince je možné překrývat, jak se to stalo u památníku na Moravském náměstí, kde byl Stalinův rozkaz k osvobození Brna. Překrývat takové nápisy a symboly by se mělo kultivovaně a měla by mu předcházet diskuse," sdělil.

Stalinův portrét zobrazuje jen vyznamenání

Pomník na čestném pohřebišti nemá být památníkem Stalina, ale vojáků, kteří padli při osvobozování Brna. "Po roce 1989 byly ze státního seznamu památek vyškrtnuty ty, které tam byly očividně přidány z ideových důvodů. Patřil mezi ně třeba rodný dům Klementa Gottwalda," doplnil Vácha.

Pomník na Ústředním hřbitově v Brně zdobí Stalinův profil.

Stejně se k případnému odstraňování reliéfu staví i náměstek primátora Brna Oliver Pospíšil. "Podle toho, co vím, je na památníku Stalin, protože zobrazuje vyznamenání, které sovětští vojáci dostali. V okamžiku, kdy pylon neoslavuje Stalina jako takového, nevidím důvod, proč jeho vyobrazení odstraňovat," řekl.

Podle jiných je ovšem zobrazení sovětského diktátora na veřejném prostranství nepřípustné. "Byl to masový vrah a tyran, dvacet let po revoluci tu nemá jeho podobizna co dělat," komentoval reliéf na Ústředním hřbitově bývalý místostarosta čtvrti Králova Pole René Pelán.

Ke stížnostem nebo jiným právním krokům se ovšem nechystá. "Přiznám se, že jsem z těch sporů už unavený. Mám pocit, že jsem snad jediný, komu taková propagace komunismu vadí. Obzvlášť, když vidíte, jak dopadl památník v Králově Poli," posteskl si.

Ani historici Pelánův názor nezastávají. "Je to dokument doby, vznikl v roce 1946, kdy ještě nikdo nevěděl, že už nás prodali Sovětům. Z vyobrazení Stalina nadšená nejsem, ale toho reliéfu si skoro nikdo nevšimne. Stalinova socha by působila určitě hůř," komentovala pylon historička Milena Flodrová.