Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Výrobce turbín z Blanska má obstavený majetek, přesto žije

  • 2
Strojírenský podnik ČKD Blansko kdysi stavěl stovky vodních elektráren po celém světě a zaměstnával přes pět tisíc lidí. Dnes už dvanáctým rokem krachuje. Z konkurzu se před osmi lety zachránila strojírna. Jenže i tu brzdí majetkové spory.

Zhruba stejně má však pohrobek obřího strojírenského podniku ztížený přístup k zakázkám. Snahy manažerů komplikují majetkové spory, které dosud nebyly soudně vyřešeny.

čím čkd blansko prošlo

Josef Bednář, bývalý generální ředitel ČKD BlanskoVelký strojírenský podnik ČKD Blansko, který po revoluci zaměstnával přes pět tisíc lidí, prošel v devadesátých letech řadou finančních problémů. Podnik v podstatě zařízl bývalý generální ředitel Josef Bednář, který firmu zadlužil natolik, že v roce 1997 skončila v konkurzu.
Strojírenský gigant byl od té doby rozprodáván po částech. Strojírny však fungovaly po celou dobu konkurzu a tržby závodu se v té době pohybovaly mezi 400 až 600 miliony korun.
Odborový předák Jiří Hradil toto období paradoxně považuje za nejlepší v historii firmy. "Šéf, který nás dovedl k úpadku, musel odejít, ale byli jsme v zisku, měli jsme zakázky, výroba šlapala," vzpomíná.

"Máme kvůli nim dlouhodobě zablokovaný všechen nemovitý majetek v hodnotě šesti set milionů korun. Jen obtížně se proto dostáváme k úvěrům a bankovním zárukám. Myslím, že to také bylo cílem podaných žalob," říká generální ředitel ČKD Blansko Holding Jiří Paštika.

Pro tradičního výrobce vodních turbín, který nyní zaměstnává na 550 lidí, je to komplikace. "Naučili jsme se s tím žít," říká Paštika.

Firma ani v období hospodářské krize nepropouští zaměstnance a loni dosáhla téměř miliardových tržeb. A konečně se po letech ztráty dostala do plusu. "Nebýt problému s majetkem, byli bychom na tom mnohem lépe," dodal ředitel.

Za žalobami stojí lidé ze společnosti Benet Group, kteří vystupovali i v případě, který před pár dny uzavřel pařížský soud. Izraelská společnost Phoenix Action se u soudu snažila po České republice domoci miliardové náhrady za zmařené investice, které jí vznikly při koupi blanenského podniku. - čtěte Česko vyhrálo arbitráž s Izraelci o miliardu

Na jaře roku 2001 ho získala přes Benet Group a její dceřinou společnost Cash & Capital. Za všemi společnostmi stojí český podnikatel Vladimír Beňo. Soud rozhodl, že na odškodnění nemá nárok.

"Spravedlnost zvítězila v Paříži"

"Tento spor se nás přímo netýkal, ale potěšilo nás, že v Paříži spravedlnost zvítězila," řekl k tomu Paštika. Doufá, že podnik brzy dotáhne do konce spory u českých soudů.

Pro závod, který svým klientům dodává vodní elektrárny a obráběcí stroje, je totiž přístup k provozním úvěrům zásadní. Každá zakázka se pohybuje kolem 150 milionů korun a na její provedení musí mít firma peníze.

Obvykle si bere úvěr nebo zálohu od odběratele, v obou případech potřebuje ručit majetkem. "Několikrát jsme tak přišli o možnost jít do výběrového řízení na zajímavou zakázku," vysvětluje Paštika.

Firmu nyní bude další rok a půl živit velká čtyřistamilionová zakázka na opravu přečerpávací elektrárny v polském Žydowu. Holding ČKD Blansko zatím nemusel jako jediný z velkých průmyslových podniků na Blanensku ani hromadně propouštět, ani omezovat výrobu.