Generální zkouška Ostře sledovaných vlaků v Mahenově divadle.

Generální zkouška Ostře sledovaných vlaků v Mahenově divadle. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ostře sledované vlaky oslaví v Brně sto let rodáka Bohumila Hrabala

  • 1
Ve čtvrtek večer si brněnské Národní divadlo připomene nadcházející sté narozeniny spisovatele Bohumila Hrabala, rodáka ze Židenic. Jeho knihu Ostře sledované vlaky na jevišti Mahenovy činohry režíruje "hrabalovský" režisér Ivo Krobot.

Kniha Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky o mladičkém nádražákovi Miloši Hrmovi, jehož osobní příběh se protne s dějinami druhé světové války, vyšla prvně v roce 1965. Okamžitě měla úspěch u čtenářů i kritiky.

Bohumil Hrabal a Brno

  • Narodil se 28. března 1914 v Židenicích, dnes součásti Brna (zemřel 3. února 1997 v Praze).
  • Na svět přišel jako nemanželský syn Marie Kiliánové a nesl i její příjmení. Otce matka neuvedla.
  • První tři roky žil u prarodičů Kateřiny a Tomáše Kiliánových v jejich domku u židenického hřbitova v Balbínově ulici 47.
  • Matka se v roce 1916 vdala za Františka Hrabala, který přijal jejího syna za vlastního a dal mu nové příjmení.
  • Bydleli sice v Nymburce, ale budoucí spisovatel o prázdninách prarodiče v Židenicích pravidelně navštěvoval. Pobýval i u svého strýce Bohuslava Kiliána ve vile v brněnských Obřanech.
  • Do Židenic se vrátil, aby nebylo smutno ovdovělé babičce, když začal studovat primu tehdejšího Prvního českého gymnázia v Brně, dnešního gymnázia na třídě Kapitána Jaroše.
  • Po několika nedostatečných ale nepostoupil do druhého ročníku, a tak se vrátil k rodičům do Nymburka zopakovat si primu.
  • Jako spisovatel se pak Brnu začal věnovat od 70. let ve svých knihách i dalších textech (především Já si vzpomínám jen a jen na slunečné dny, napsaném roku 1973 a vydaném 1998, Krasosmutnění aj.)
  • Brněnské Divadlo na provázku hrálo v režii Ivo Krobota hru Rozvzpomínání na motivy Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále (od roku 1985 celých 25 let, v roce 2010 byla premiéra obnovena), dále Taneční hodiny pro starší a pokročilé (1992).
  • Příliš hlučnou samotu uvedlo Divadlo U stolu (2010) a Studio Marta Kabaret Hrabal (2013), vše v Krobotově režii. * K té v pátek přibudou v Mahenově činohře Ostře sledované vlaky.

A obrovského ohlasu dosáhla o rok později, když podle ní režisér Jiří Menzel natočil film, oceněný v roce 1967 Oscarem.

Příběh s antickým námětem

V brněnské Mahenově činohře se tohoto námětu ujímá zkušený režisér Ivo Krobot, jenž kromě mnoha dalších Hrabalových námětů nejen na brněnských jevištích právě spisovatelovo vrcholné dílo konfrontující lidskou povahu s válečnou mašinerií inscenoval už alespoň pětkrát.

"V Ostře sledovaných vlacích je silný příběh, groteskní náhled, vše se odehrává na téměř antickém půdorysu klasické tragédie," zdůvodňuje své opakované uhranutí tímto námětem režisér.

"Navíc text poskytuje velké herecké příležitosti a já rád stavím právě na hereckých úkolech," prozrazuje Krobot, který pro brněnskou inscenaci využil i další Hrabalův text, Legendu o Kainu a Ábelovi, již spisovatel napsal nedlouho po druhé světové válce.

"Podle toho, s kým inscenaci zkouším, totiž upravuji text," dodává Krobot, jenž věří, že právě díky těmto jeho zásahům bude brněnská inscenace opět nová a jiná.

Válečná léta na železnici

Jak vlastně k podobnému tématu své knihy dospěl slavný rodák z brněnských Židenic, od jehož narození v malém domku v Balbínově ulici uplyne 28. března rovných sto let?

Bohumil Hrabal musel v roce 1939 opustit studia práv, protože okupující Němci v listopadu zavřeli české vysoké školy.

Sám se tedy po nějaké době stal coby záškolák, podobně jako jeho hrdina Hrma, železničářem v Dobrovicích, kde byl přednostou Alois Němeček, svědomitý, přísný, ale velmi hodný člověk.

Záškoláky sice vlastně nepotřeboval, ale schovával je na své stanici před nucenými pracemi v Německu. Za což se mu bujní hoši odvděčili nejedním uličnictvím, po nichž následoval trest na vrub jejich ochránce.

Hrabal se pak stal výpravčím v Kostomlatech u Nymburka, dnes nad Labem, kde prý proslul tím, že vlaky odbavoval hvízdáním na prsty. Když na konci války vyhodili partyzáni do povětří nákladní vlak u Stratova, právě sloužícího výpravčího Hrabala v Kostomlatech málem zastřelili rozzuření Němci.

Po válce sloužil Hrabal ještě dva měsíce u železnice. Teprve potom dokončil svá právnická studia.

Podle skutečnosti

Své zážitky ze železnice nedlouho potom použil v povídce Kain, kterou po čase přepracoval, takže vznikly Ostře sledované vlaky.

Ty se odehrávají na stanici v Kostomlatech a předlohou je nejen Alois Němeček, který u nádraží v Dobřichovicích choval holuby, ale též výpravčí Hubička, ve skutečnosti František Hubač.

Záletníkem byl ale výpravčí Vojtěch Kraus, jenž přetrhl při svých hrátkách kanape a orazítkoval zadeček slečny telegrafistky.

Skutečná je i návštěva inspektora Podaného. A jméno Hrma vzniklo ze jmen záškoláků Hrabala a Miloše Maška.