Alena Antalová a Tomáš Töpfer v roce 2006 během natáčení seriálu Četnické...

Alena Antalová a Tomáš Töpfer v roce 2006 během natáčení seriálu Četnické humoresky | foto: Archiv ČT - Radomír Řezáč

Deset let od konce jednoho četnictva. Padla i brněnská kasárna

  • 5
Od poslední klapky úspěšného seriálu Četnické humoresky uplynulo už deset let. Dodnes baví diváky, i když ho televize vysílá stále dokola. Pokračování se nechystá, ale vznikají nové seriály o četnictvu.

Všichni četníci včetně velitele četnictva Arazíma zůstávají v Brně ve službě. Svět je před začátkem 2. světové války. Tak končí legendární seriál Četnické humoresky, který se zařadil mezi vůbec nejoblíbenější. Před deseti lety padla poslední filmová klapka a natáčení definitivně skončilo. K zemi šla i Jaselské kasárna, kde vznikla provizorní četnická stanice.

Od té doby se mnohé změnilo. Vznikají nové seriály, které jsou tematicky podobné, ale už nejsou zdaleka tak úspěšné, jako byly Četnické humoresky. I kdyby se snad v budoucnu někdo pokusil natočit čtvrtou sérii, obsazení se zřejmě výrazně změní.

Pamatujete si třeba na strážmistra Záhalku? Veselého chlapíka, který bavil diváky. „Hele, už nás drbou. Já cejtim, jak se mi smrskává uniforma,“ dělal si například legraci v jednom z dílů druhé série, ve kterém řešili urážlivé hanopisy na zdi kostela. Herec Erik Pardus, který prostořekého strážníka hrál, před šesti lety podlehl rakovině plic.

A představitel hlavní role velitele Arazíma Tomáš Töpfer se zase vydal na trochu jinou profesní dráhu. V seriálech a filmech je vidět čím dál méně. Časy, kdy střídal jednu roli za druhou, jsou dávno pryč. Vedle Četnických humoresek je známý také hlavní rolí v seriálu Život na zámku, kde si zahrál zubaře, jenž zdělil zámek. Töpfer se ale začal před několika lety angažovat v politice, teď s bratrem vlastní a provozuje restauraci v Praze. Hodně se také věnuje divadlu, režíruje a píše hry.

A co jeho seriálová manželka, paní strážmistrová Ludmila Horká? Její představitelka, brněnská herečka Alena Antalová je čtyřnásobnou matkou. Herectví se stále věnuje, především ale hraje v divadle. Je například hvězdou muzikálu Mary Poppins.

Pokračování četníků

Hlavní postavou byl také strážmistr Jarý, kterého ztvárnil Ivan Trojan. Pro něho byly Četnické humoresky novou zkušeností, protože nikdy předtím tak rozsáhlý seriál netočil. Od té doby se věnuje spíše natáčení filmů a kriminálních příběhů. V podobně rozsáhlé televizní sérii se už neobjevil.

Vztah k četníkům získal už přes svého dědečka. „Část svého života prožil jako četník, ale to jsem se dozvěděl až od svého otce. S dědečkem jsme se o jeho práci nikdy nebavili,“ poznamenal herec.

Velká rána přišla už během natáčení třetí a zároveň poslední série. Zemřel režisér Antonín Moskalyk. Töpfer tenkrát řekl, že odchází velká legenda české televizní a filmové tvorby, jeden z největších bardů, díky nimž dnes existuje dramatické vysílání České televize. „Byl jedním z těch, kteří to nejen vymysleli, ale do poslední chvíle i dělali, a to v nesrovnatelné kvalitě s tím, co se dnes běžně vidí. Odchází s ním legenda a část velkého kumštu,“ podotkl herec a divadelník.

Režírování seriálu převzala Moskalykova dcera Pavlína Moskalyková Solo, která nešetřila chválou na herce. „Strašně nám to ulehčili, kolikrát šli ještě nad scénář. Já vidím Majlant snad posté, a přesto se pokaždé bavím, jen co zahlédnu Ivana Trojana s Jiřinou Bohdalovou nebo Květu Fialovou s Pavlem Zedníčkem,“ přiznala režisérka a zároveň spoluautorka projektu.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celé jižní Moravy.

Nyní se už ani o pokračování Četnických humoresek nemluví. Neexistují ani Jaselská kasárna v brněnské městské části Královo Pole, kde se provizorní četnická stanice nacházela. V červnu 2007 je začala rozebírat demoliční četa. Na konci července už byla na místě kasáren volná plocha. V kasárnách Česká televize natáčela také pohádky, měla tam uskladněné rekvizity.

Česká televize nedávno odvysílala seriál Četníci z Luhačovic. Odehrává se podobně jako Četnické humoresky v období první republiky, kdy světem stále pulzovaly dozvuky první světové války. Není ale přímým pokračováním tohoto úspěšného seriálu. Ani takového úspěchu nedosáhl. Ústřední dvojici mladých prvorepublikových četníků ztvárnili Robert Hájek a Martin Donutil.

Nyní se hovoří o tom, že by Četníci z Luhačovic mohli mít pokračování. „Autor projektu a scénárista Petr Bok oslovil město Kroměříž s nabídkou přenést děj seriálu sem,“ řekl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.