Třetí výročí smrti Václava Havla si v Brně připomněly dvě stovky lidí (18....

Třetí výročí smrti Václava Havla si v Brně připomněly dvě stovky lidí (18. prosince 2014) | foto: Tomáš Hájek

Chceme den Václava Havla, zní z Brna. Na prezidenta vzpomínalo 200 lidí

  • 139
Dvě stovky lidí si v Brně připomněly Václava Havla. Tři roky po smrti bývalého československého a českého prezidenta prošli Brňané městem se svíčkami v rukou a s transparentem nesoucím jeho slova: Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Průvod, kterého se účastnili lidé všech věkových kategorií od dětí po důchodce, prošel z Komenského náměstí centrem Brna až k Divadlu Husa na provázku, které je s Havlem neodmyslitelně spjato. Právě odtud také vede do Kapucínských zahrad pod Petrovem Ulička Václava Havla.

„Sešli jsme se nejenom proto, abychom uctili prvního československého porevolučního prezidenta a prvního českého prezidenta. Byli bychom rádi, kdyby byl zaveden Významný den Václava Havla, protože oslava významných lidí z historie je potřeba,“ řekl za organizátory Ondřej Puczok.

Většinu z přítomných, kteří se v parku pod Petrovem při vzpomínkovém programu sešli, spojovalo jedno znamení, a to krátké či ohrnuté kalhoty. Symbolem akce i celé iniciativy Kalhoty pro Havla se totiž stal módní prohřešek Václava Havla při jeho inauguraci v roce 1989.

V cíli se Brňané pomodlili a zapálili svíčky

Na úsměvnou situaci zavzpomínal i Petr Oslzlý, bývalý prezidentův poradce, který se akce zúčastnil a celou záležitost vysvětlil. V době, kdy bylo pravděpodobné, že bude zvolen prezidentem, si Havel nechal ušít oblek. „Padl mu skutečně skvěle, ale při první chvíli, která Václava znervóznila, si kalhoty vytáhl nahoru, jak to dělával,“ popsal Oslzlý.

Kromě něj zavzpomínal na Václava Havla i hudebník Pavel Váně z kapely Progres, krátký proslov pronesl také senátor Zdeněk Papoušek. Vzpomínkový program doprovázely úryvky Havlových proslovů a textů.

Pietní akci ukončila slova modlitby Otčenáš, která vycházela z úst všech zúčastněných. Poté ještě všichni zazpívali českou hymnu a položili svíčky pod ceduli s názvem uličky nesoucí Havlovo jméno.