Hugo Marom odjel z Brna v Roce 1939 jako jedno z takzvaných Wintonových dětí.

Hugo Marom odjel z Brna v Roce 1939 jako jedno z takzvaných Wintonových dětí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před nacisty ujel díky Wintonovi, teď se vrátil do Brna vzpomínat

  • 1
Roku 1939 ho Nicholas Winton posadil do vlaku směr Anglie, aby ho uchránil před koncentračním táborem. Teď se Hugo Marom znovu podíval do rodného Brna. Zavzpomínal na osudové okamžiky svého dětství, které se odehrály během druhé světové války.

„Tady jsme bydleli. A tady jezdila tramvaj číslo pět. Až na Sadovou. A naproti přes cestu bylo gymnázium,“ vzpomíná Hugo Marom v ulicích Brna.

Je jedním z židovských dětí, kterým za druhé světové války zařídil Nicholas Winton převoz do Anglie a tím je zachránil před koncentračním táborem. Dnes žije v Izraeli v Tel Avivu.

Výlet do Brna si nadělil k šestaosmdesátým narozeninám. Zamířil i k domu číslo 15 na třídě Kapitána Jaroše, v jehož třetím patře se narodil a šest let žil.

„Velmi dobře si pamatuji, jak jsem stál v kuchyni vedle maminky a díval se, jak vaří. Vidím před sebou, jak dělala knedlíky a krájela je nití, ne nožem. A pak si pamatuji prakr (klepáč na koberce - pozn. red.). Používala ho na nás maminka, otec tomu vždy jen přihlížel,“ směje se.

Jeho bratr, kterému bylo v době odjezdu do Anglie osm let, si na své rodiče vůbec nepamatuje. „Měl z toho celý život trauma,“ přiznává Marom.

V březnu 1939 s rodinou bydlel na Vrchlického sadech a do školy chodil na náměstí 28. října. V té době už rodiče věděli, že se děje něco špatného. Když přišel Nicholas Winton s nabídkou zachránit jejich děti, hned toho využili.

Jako teprve desetileté dítě musel opustit rodiče

Hugovi Maromovi bylo deset let, když nasedl do vlaku, který ho navždy oddělil od rodičů a odvezl do Anglie.

Právě rodiče pro něj zůstali největšími hrdiny. Dokázali poslat své děti na místo, o kterém věděli nanejvýš, že tam hrají dobře fotbal. A ještě předstírat, že je posílají jen na výlet, ze kterého se brzy vrátí.

„Odjeli jsme a hned potom se rozšířily zprávy o bombardování Londýna. V Brně byl tehdy klid. Rodiče si určitě museli říkat, co nám to provedli. Kam nás to poslali,“ říká Marom.

Hned po válce se do Brna vrátil. Rodiče však válku nepřežili. A Maromovy kroky se Moravě pomalu začaly vzdalovat. Vycvičil se jako stíhací pilot a v roce 1948 odjel na šest měsíců do války do Izraele. Mezitím se v Československu dostali k moci komunisté a Marom už neměl motivaci se do rodné země vracet. Česko však navštěvuje tak často, jak jen může.