Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vyškov z rozpočtu zaplatí opravy chátrajícího domu i rolbu pro stadion

  • 0
Takřka 390 milionů korun si Vyškov vyhradil na příští rok. Za peníze z čerstvě schváleného rozpočtu město začne třeba opravovat zchátralý Greplův dům, do kterého chce sestěhovat úředníky, či budovat kruhový objezd a cyklostezku.

Největší městskou investicí bude příští rok zaplacení oprav takzvaného Greplova domu na rohu Husovy ulice a náměstí Československé armády přímo vedle radnice. Zastupitelé rozdělili na dva roky výstavbu, která přijde celkem na sto milionů korun.

"První etapa bude stát pětatřicet milionů korun. Postupně spravíme nejošklivější budovu ve městě a zároveň sestěhujeme úředníky, kteří dosud sídlí na třech místech, do jedné budovy, což bude pro Vyškovany pohodlnější. Budou mít všechny odbory městského úřadu pohromadě," vysvětlil vyškovský starosta Jiří Piňos (ČSSD). Lidé by měli podle plánů chodit do spravené stavby za úředníky od konce roku 2013.

Kolik proteče městskou kasou

Město na provoz spotřebuje asi 390 milionů korun. Schodek bude 60 milionů korun. Část peněz si radnice vypůjčí z fondu bydlení, který vznikl z peněz na privatizaci bytů, část pokryjí úspory.

Město za pět milionů korun přestaví křižovatku ulic Dělnická a Sídliště Osvobození. Na pět milionů přijde i cyklostezka v ulicích Tyršova a Joklova. Pětatřicet milionů bude stát první etapa oprav zchátralého historického Greplova domu na rohu Husovy ulice a náměstí Československé armády ve Vyškově, kam by se na konci roku 2013 měli sestěhovat úředníci z několika budov ve městě.

Rozpočet počítá také s další výstavbou. Nebezpečnou křižovatku na průsečíku ulic Dědická a Sídliště Osvobození už příští rok nahradí kruhový objezd. Práce začnou o prázdninách.

Pět milionů korun pak půjde na vybudování cyklostezky mezi ulicemi Tyršova a Joklova a peníze potečou i do generální opravy Křečkovské ulice, jedné z hlavních dopravních tepen.

Radní si půjčí miliony, které město získalo prodejem bytů

Vyškov se ale v rozpočtu nevyhnul přibližně šedesátimilionovému schodku. "Osmnáct milionu se najde na běžném účtu města z letoška, zbytek si vypůjčíme z fondu bydlení, který vznikl díky privatizaci městských bytů," vysvětlil starosta Piňos a doplnil, že podmínky, za jakých to město může udělat, jsou nastaveny přísně. Fond je totiž určený především pro investice opět do bydlení.

Vyškov by ale naopak 2,2 milionu měl ušetřit na platech svých úředníků. Přesto ale městští zaměstnanci na výplatních páskách nižší čísla nenajdou.

"Snížení objemu těchto peněz celkem o tři procenta dosáhneme optimalizací. Neprodloužíme tak smlouvy lidem, kteří je mají na dobu určitou, nebo zaměstnancům v důchodovém věku. Jejich úkoly si rozdělí ostatní," vysvětlil Piňos.

Rozpočet odkývala i opozice

Pro rozpočet hlasovali i opoziční zastupitelé. "K ideálu má daleko, ale případné rozpočtové provizorium by zbytečně ohrozilo například získávání dotací," vysvětlil rozhodnutí opoziční Volby pro město zastupitel Radek Mikulka.

Podle něj by například více peněz měly získat školy a knihovna. "Rozpočet nijak neodráží, že se jim kvůli zvýšení DPH prodraží nákupy knih a učebnic," zmínil Mikulka.

Dodal, že opozice stejně počítá s tím, že se rozpočet v následujících měsících ještě promění. "Není vůbec jisté, jak na tom příští rok bude ekonomika. Pokud přijde recese, může se stát, že budeme muset výrazněji škrtat nebo přesouvat peníze z jednotlivých kapitol," komentoval Mikulka.