Při hlasování o osudu Amazonu v Brně se ukázalo, že ne všichni politici své práci rozumí. Ilustrační snímek

Při hlasování o osudu Amazonu v Brně se ukázalo, že ne všichni politici své práci rozumí. Ilustrační snímek | foto: Michal Růžička, MAFRA

Nevím, jak funguje hlasování, přiznal mimoděk brněnský zastupitel

  • 52
Po skončení úterního hlasování brněnských zastupitelů, kteří už potřetí odmítli příchod Amazonu na průmyslovou zónu Černovická terasa, je nyní jasné, jak kdo hlasoval. A také to, že ne všichni zastupitelé své práci rozumí.

"Odešel jsem ze sálu. Tím jsem snížil kvorum a k prosazení projektu stačil menší počet hlasů. Postojů v této věci může být více," uvedl na sociální síti Twitter koaliční zastupitel Vít Blaha (ODS).

Jak hlasovali o Amazonu brněnští zastupitelé

Hlasování 14. února Zastupitelé hlasovali o prodeji pozemků pro sklad developerovi CTP a o smlouvě s Ředitelstvím silnic a dálnic o stavbě dálničního sjezdu.
Pro návrh
Doležal, Haluza, Humpolíček, Hnát, Kouřilová, Oliva, Onderka, Pospíšil, Sázavský (všichni ČSSD), Beran, Crha (oba KDU-ČSL), Drbal, Gregorová, Kacer, Matonohová, Ospalý, Vítková (všichni TOP 09).
Zdrželi se
Ides, Novotný, Pazdírek, Sedláček, Tůmová, Žďarský (všichni ČSSD) Březa, Býček (oba KSČM), Blaha, Michalík, Paděrová (všichni ODS), Drápalová (SZ)
Nehlasovali
Jakubec, Křemečková (oba ČSSD), Levíček (Nezařazený), Bohuňovská, Kerndl, Kotzian, Krásný, Šťástka, Zorník (všichni ODS)
Nepřítomni či omluveni
Greňo, Macek (oba ČSSD), Ivičičová, Mihola, Rychnovský, Suchý (všichni KDU-ČSL), Borecký, Sýkorová (oba KSČM), Blažek, Chládek, Kadlec, Kratochvíl, Vižďa (všichni ODS), Ander, Vlašín (oba SZ), Kadeřábek, Vyskočil (oba TOP 09)
Zdroj: www.brno.cz

Hlasování 18. března Návrh obsahoval i závazek, že CTP vykoupí pozemky pro sjezd z D1.
Pro návrh
Doležal, Greňo, Haluza, Hnát, Humpolíček, Jakubec, Kouřilová, Macek, Novotný, Oliva, Onderka, Pospíšil, Sázavský (všichni ČSSD), Beran, Crha, Ivičičová, Rychnovský (všichni KDU-ČSL), Chládek, Kratochvíl (oba ODS) Drbal, Gregorová, Kacer, Matonohová, Ospalý, Vyskočil (všichni TOP 09)
Proti návrhu
Ander, Drápalová, Vlašín (všichni SZ)
Zdrželi se
Borecký, Býček (oba KSČM), Kadlec, Šťástka (oba ODS), Kadeřábek, Vítková (oba TOP 09)
Nehlasovali
Březa (KSČM), Levíček (Nezařazený), Bohuňovská, Kerndl, Kotzian, Krásný, Vižďa (všichni ODS)
Nepřítomni či omluveni
Ides, Křemečková, Pazdírek, Sedláček, Tůmová, Žďárský (všichni ČSSD), Mihola, Suchý (oba KDU-ČSL), Sýkorová (KSČM), Blaha, Blažek, Michalík, Paděrová, Zorník (všichni ODS)

"Pro, proti, zdržet se, odejít (snížit počet hlasujících). Každá varianta má jiný dopad," vysvětlil poté svým příznivcům. V tom se ale zásadně zmýlil. Tak to sice při hlasování funguje v Poslanecké sněmovně, v případě zastupitelů je to ale jiné.

"Neznáš zákon. Kvorum je pevné, pro návrh musí být vždy 28 hlasů. Nejsi ve Sněmovně, abys dělal politiku vybíháním ze sálu," upozornil ho vzápětí na stejné sociální síti náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Díky tomu, že se rozhovor politiků odehrál na internetu, se vzápětí zpráva o neznalosti Blahy začala šířit mezi lidmi. Blaha přitom šéfuje magistrátní komisi dopravy, kde se o různých návrzích také hlasuje a je nutné znát pravidla tohoto hlasování.

MF DNES politika žádala o vyjádření k nechtěnému přiznání. To původně přislíbil dodat později večer, pak už se ale neozval. "Je to ale skutečně jeho twitterový profil," potvrdil redakci náměstek Pospíšil.

Dvě odmítnutí, pokaždé jinak

Výkazy magistrátu o tom, jak který politik o Amazonu hlasoval, přinesly také řadu zajímavých údajů. A to především při srovnání výsledků únorového a březnového hlasování.

Výsledky hlasování z tohoto týdne zveřejnili bezprostředně po schůzi sami politici. Zastupitelé na ní hlasovali o nové podmínce prodeje pozemku pro Amazon.

Developerská firma by nejprve musela vykoupit velkou část pozemků pod budoucím dálničním sjezdem a předat je Brnu. To by teprve poté prodalo pozemek pro halu Amazonu.

Pro hlasovalo 25 zastupitelů. Chyběly tedy tři hlasy, aby návrh prošel (o výsledku hlasování více zde). Tyto tři chybějící hlasy mohli dodat například politici, kteří zmáčkli tlačítko zdržel se, jako například Libor Šťástka (ODS).

Případně ti, kteří nestiskli tlačítko žádné, jako náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). Stejně tak ale mohli výsledek ovlivnit ti, kteří odešli ze sálu jako například zmíněný Blaha.

V únoru byl problém dálniční přivaděč

Jiný průběh mělo hlasování v únoru. Prodej pozemků se tehdy politici snažili podmínit tím, že stát získá patřičná povolení pro stavbu dálničního sjezdu (více o únorovém zasedání zde).

To ale developer odmítl, že nemůže ručit za kroky státu. Návrh dohody poté v zastupitelstvu neprošel. Jak tehdy zastupitelé hlasovali, se však lidé mohli dozvědět až ve středu, kdy magistrát zveřejnil zápis z tohoto zasedání.

Pro návrh v únoru hlasovalo 17 zastupitelů především z ČSSD a TOP 09.* Proti tehdy nebyl nikdo. Pro schválení návrhu ale opět chyběly hlasy těch, kteří se zdrželi, nestiskli na hlasovacím zařízení žádné tlačítko, odešli ze sálu, případně byli ze schůze zrovna omluveni.

Oficiální zápis z únorového zasedání zastupitelstva je od středy k dispozici na webových stránkách www.brno.cz pod odkazem Volené orgány města - zápisy ze zasedání zastupitelstva.

*Ve článku bylo v předposledním odstavci původně chybně uvedeno, že pro v únoru hlasovali politici ODS a TOP09. Čtenářům i dotčených politickým stranám se za záměnu omlouváme.