Marie Cacková v roce 2010 se současným radním Stanislavem Juránkem a hejtmanem Michalem Haškem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

O vysloužilé politiky je postaráno i v Brně. Jsou z nich manažeři

  • 10
Vládou otřásl případ vysloužilých politiků, kteří dostali solidně placené funkce. Podobné případy jsou i na jihu Moravy. Bývalá krajská radní Marie Cacková šéfuje úřadu práce, krajský zastupitel Jan Vitula ministerské agentuře pro vzdělávání a exprimátor Brna Richard Svoboda dohlíží na média.

Političtí vysloužilci z jižní Moravy si umějí najít uplatnění. Odborníci ale podobné přesuny vidí neradi.

"Političtí trafikanti, pokud nemají kvalifikaci nebo hromadí funkce, blokují pozice, na kterých by mohli sedět kvalifikovaní lidé a soustředit se na to, aby skutečně přinášeli české ekonomice co největší přidanou hodnotu," upozornil právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný.

Marie Cacková

Byla místostarostkou a následně zastupitelkou Kunštátu. Od roku 2000 do roku 2012 byla zastupitelkou kraje a dlouho i radní pro oblast sociálních věcí. Loni vystoupila z KDU-ČSL, když se neobjevila na kandidátce do krajských voleb.

Marie Cacková byla do minulého roku radní Jihomoravského kraje za KDU-ČSL. Dnes už není ani ve vedení kraje ani u křesťanských demokratů. Zato od loňského listopadu vede jihomoravský úřad práce.

"V sociální oblasti jsem jako politička působila osm let a chtěla jsem v tomto oboru zůstat i dál. Přihlásila jsem se do výběrového řízení a vyhrála jsem ho," okomentovala to Cacková.

Její úřad čelil v těchto dnech kritice za to, že nebyl schopen posílat do zaplavených oblastí nezaměstnané z Brna, kteří tam chtěli jet pomáhat. Jenže teď se ukazuje vážnější problém.

To, jak bude úřad práce působit na veřejnost, dostala na starosti PR agentura Uniq Five. Po nástupu Cackové začala pořádat tiskové konference, i když předchozí ředitelé to dosud zvládali sami. Za pojmem agentura se přitom skrývá živnostník Stanislav Skoumal.

Stejný Skoumal je i mluvčím projektu slev pro důchodce Senior pasy, za který podle smlouvy v následujících dvou letech kraj zaplatí 14 milionů korun. Na starost má i Rodinné pasy. Obojí přitom ještě jako radní zaštiťovala Cacková.

Jan Vitula

Bývalý starosta, nyní místostarosta Židlochovic. Působil i jako ředitel pro evropské fondy na ministerstvu školství. Do března 2012 pracoval jako kvestor Masarykovy univerzity. Byl členem ODA i KDU-ČSL, od roku 2009 je v TOP 09. Je opozičním krajským zastupitelem.

"Byli jsme osloveni na základě nějaké předchozí zkušenosti. Dělali jsme zatím dvě tiskové konference. Kdokoliv dělá v PR, musí mít spoustu klientů, takže na tom, že jsem spolupracoval s jinými firmami, nevidím nic podivného," brání se Skoumal.

Teď jeho agentuře Uniq Five nastává období větší jistoty. Účastnila se výběrového řízení, které jihomoravský úřad práce vyhlásil na PR služby. "Výběrové řízení v květnu skončilo. Uniq Five ho vyhrála," sdělil ve středu tajemník úřadu Josef Pitner.

Bývalá radní jakoukoliv kritiku odmítá. Poukazuje například na tři tisíce vyřešených sociálních žádostí, které se na úřadu nahromadily za jejích předchůdců.

"Snažíme se také co nejvíce čerpat prostředky na podporu aktivní politiky zaměstnanosti. Máme třeba projekt Recept na úspěch za 27 milionů korun," dodala Cacková.

Její političtí kolegové v zákulisí mluví o tom, že Cacková by se mohla postavit do čela krajské volební kandidátky TOP 09.

"Mnoho členů TOP 09 dobře znám třeba ještě z dob jejich působení v KDU-ČSL. Ale je to šum. Mohu říci, že nic takového neplánuji," dušuje se Cacková.

Richard Svoboda

Dlouholetý člen ODS, byl senátorem a předsedou senátorského klubu této strany. V loňských volbách ale post neobhájil. Primátorem Brna byl od října 2004 do listopadu 2006. V této době město například kontroverzní směnou získalo pasáž Jalta či opravilo náměstí Svobody. Dříve působil také jako zastupitel v Brně – Králově Poli.

A nový post má i šéf jihomoravské TOP 09 Jan Vitula - je ředitelem Fondu dalšího vzdělávání. Cílem této instituce je podle jejího webu "podpora zvyšování adaptability a flexibility lidských zdrojů na trhu práce".

Střet zájmů neřešil, už byl na cestě jinam

Fond spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí, přičemž krajský opoziční zastupitel Vitula jej řídí od konce března. Šéf jihomoravské TOP 09 do Prahy po prohraných krajských volbách, v nichž jeho strana skončila v opozici, původně zamířil na úplně jiný post - loni v listopadu se stal prvním náměstkem ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09). Rovnou se tak dostal do střetu zájmů.

Kombinování pozice krajského zastupitele a ministerského náměstka totiž zakazuje zákon. "V zákoně je povinnost oznámit do tří měsíců rezignaci. Já jsem to neřešil, protože jsem v té době už věděl, že náměstka dále dělat nebudu," hájí se dnes Vitula.

A problém měsíc po uplynutí zákonné lhůty opravdu zmizel. "Jan Vitula dříve působil na ministerstvu školství, oblast vzdělávání a evropských fondů tedy dobře zná a dlouhodobě se jí věnuje. Jsem přesvědčena, že ve Fondu dalšího vzdělávání zúročí své zkušenosti, a chci zdůraznit, že se změna chystala delší dobu a ve spolupráci s kolegou Vitulou z TOP 09, kterého si vážím," vyprovázela ho tehdy z pozice náměstka ministryně Ludmila Müllerová.

"Na strukturální fondy se zaměřuji dlouhodobě. Nedávno mě vláda jmenovala i jedním z pěti generálních sekretářů, kteří by měli koordinovat podporu z evropských fondů. Práce opozičního zastupitele se u toho, tempem jedno zastupitelstvo za dva měsíce, dá zvládat," tvrdí Vitula.

Z primátora hlídačem médií

Několik politicko-manažerských přemetů má za sebou také bývalý brněnský primátor Richard Svoboda. Byl senátorem a snažil se získat křeslo hejtmana. Nedostal se ani na kandidátku.

Letos v únoru jej Sněmovna posadila na volné místo ve vlivné Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta například uděluje licence na televizní stanice.

Jaké úkoly v takzvané velké radě za stejný plat, jako mají poslanci, plní? "Nevystupuji sám za sebe. Rada je správní orgán, který se stará o to, aby v Česku mediální prostředí fungovalo, jak má," uvedl jen obecně Svoboda.

Kvalifikaci na takovou práci obdobně jako Cacková i Vitula čerpá z předchozího zaměstnání.

"Už v Senátu jsem byl členem mediální komise. Věnoval jsem se například veřejnoprávní televizi," dodal. Návrat do politiky Svoboda neplánuje. "Myslím, že jsem za své dvanáctileté působení toho odpracoval dostatek. Teď už je na jiných, aby do politiky přinesli nové impulzy," glosoval Svoboda.