Kontroverzní Anenské terasy v Brně stavebníci dokončili

Kontroverzní Anenské terasy v Brně stavebníci dokončili | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Vysoké domy v budoucnu nesmí stínit výhledu na Petrov nebo Špilberk

  • 11
Před třemi lety vznikla studie, která má chránit siluetu města Brna. V centru tak už neporostou domy stínící výhledu na Petrov nebo na Špilberk. V jiných lokalitách se ale do výšky stavět pořád může.

V uplynulých letech vzniklo v Brně několik budov, u nichž se architekti přou, zda nejsou příliš vysoké. Podle některých zastínily Anenské terasy výhled na Petrov. A také dvorní část domu na České ulici, v němž sídlí butik Zara výrazně převyšuje budovy v okolí. (více o Anenských terasách čtěte zde)

Podobné stavby by už v Brně neměly vznikat. Pracovníci odboru územního plánování magistrátu města Brna se totiž při posuzování nových staveb řídí studií výškového zónování, která reguluje výšku nových staveb v různých lokalitách.

Kontroverzní Anenské terasy, které zastiňují výhled na brněnský PetrovKontroverzní Anenské terasy, které zastiňují výhled na brněnský Petrov

Příliš vysoké budovy už v centru nevzniknou

"V centru města je památková rezervace s ochranným pásmem. Zde by měly vznikat jen takové stavby, které by nenarušily panoramata města," sdělil Martin Zedníček z Odboru památkové péče Magistrátu.

V centru města by tak neměly růst nové domy, které by převýšily stávající zástavbu. Je tedy nepřípustné, aby třeba na Joštově vyrostl dvacetipatrový dům. Pravidla platí i pro lokality kolem středu Brna.

Ulice Hybešova nové stavby pod Petrovem.Vnitroblok ulice Vodní, nové stavby pod Petrovem.Budova na Nových sadech, nové stavby pod Petrovem.

"Před třemi lety chtěl investor v areálu bývalého Krasu na starém Brně postavit komplex věžových budov, které měly čnít až do výšky šedesáti metrů," vzpomněl Zedníček.

Stavba schválena nebyla. Podle Zedníčka by ani stavby vzdálenější od historického jádra neměly převyšovat okolní budovy o dvě či více pater.

To je příklad domu na křižovatce ulic Hybešova a Nové sady. Do výšky tu roste nový komplex kanceláří. Splňuje však limity. Okolní domy totiž příliš nepřevyšuje.

Mrakodrapy jsou povoleny v Jižním centru

Brno však o mrakodrapy nepřijde. Je pro ně vyčleněna lokalita u
M Paláce kolem ulice Heršpická. "Je to lokalita, kde mohou vysoké budovy vznikat," řekl Zedníček.

Nenarušují totiž panorama a navíc je lokalita obsluhována městskou hromadnou dopravou. Což je díky budoucímu nárůstu lidí v místě důležité.

Stavba devadesátimetrové budovy AZ Tower v Brně byla kvůli krizi opožděna

"Stavby výškových budov ve městě jsou logické. Je to dáno tím, že je málo plochy, a tak stavby rostou do výšky více než do šířky," uvedla Barbora Vacková, která se zabývá sociologií města.

Právě lokalita Jižního centra se tak brzy promění v brněnský Manhattan. Počítá se totiž s tím, že v místě vyroste český mrakodrap AZ Tower. (více o mrakodrapu čtěte zde)

Ten aspiruje na to, stát se nejvyšší stavbou v republice. Navíc bude mít originální tvar. Architekti počítají, že se bude skládat ze dvou kvádrů z nichž bude jeden vyšší a druhý pak různě deformovaný.

Vysoké budovy mohou mít své kouzlo

Na stejném místě se v současnosti dokončuje i kancelářské městečko Spielberk Office Center, kde vyroste jedenadvacet pater velký mrakodrap, který bude měřit pětaosmdesát metrů.

Developerská společnost CTP odhaduje, že by stavba měla být hotova v roce 2012. V názoru zda výškové budovy do Brna patří či ne, se architekti rozcházejí.

Opravená plzeňská Stopkova pivnice na České s kontroverzní nástavbou.

"Architekti rádi dělají výškové budovy. Jde je vidět. Smysl pro město jako je Brno to ale nemá," míní brněnský architekt Petr Hrůša.

Podle něj město potřebuje výškové dominanty jakými jsou například kostelní věže. Výškovým budovám i v blízkosti historického jádra se nebrání ani architekt Karel Doležel. "Pokud mají tyto stavby kouzlo a nebude se jednat o banální krabice určitě patří i do centra města," sdělil Doležel.