Svým rozsahem je tato výstava mrtvých těl nebo jejich částí zatím největší,...

Svým rozsahem je tato výstava mrtvých těl nebo jejich částí zatím největší, která se kdy v České republice uskutečnila. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Výstava Bodies se vrací do Brna. Ukáže hlavu myslitele i tělo běžce

  • 2
Lidské tělo je složené ze svalů, kostí, šlach i cév. Nahlédnout do tohoto složitého systému umožní výstava Bodies Revealed neboli Odhalená těla, která v brněnské Galerii Vlněna začíná už v pátek. V minulosti výstava mrtvých lidských těl vyvolala akce kontroverze. Tentokrát se ale pořadatelé s protesty zatím nesetkali.

V Brně bude ke zhlédnutí 230 exponátů. Svým rozsahem je tato výstava mrtvých těl nebo jejich částí zatím největší, která se kdy v České republice uskutečnila.

Na jih Moravy se výstava Bodies vrací po pěti letech, kdy byla v menší podobě v modřické Olympii a přilákala desetitisíce lidí.

Některé exponáty teď budou zcela nové: třeba rozporcované tělo běžce či mozek vědce. Na návštěvníky čekají i „provozní“ novinky. Odborný výklad jim poskytnou studenti medicíny.

„Těla v takovém stavu neuvidí studenti ani na pitevně. Nejlepším exponátem je postava běžce. Má upravené tělo tak, že vidíte všechny vrstvy svalů,“ popisuje Radovan Hudák, jenž učí na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a je garantem mediků, kteří budou dělat průvodce výstavy. Dalším výborným exponátem je podle Hudáka hlava myslitele.

„Má skvěle vypreparovaný mozek i páteř,“ podotkl. K lepší představivosti, jak funguje lidské tělo, poslouží nově také velkoplošné obrazovky s trojrozměrnými animacemi orgánů.

Návštěvníci si mohou detailně prohlédnout dýchací i zažívací soustavu, jak vypadají cévy i svaly. A stejně jako před pěti lety nabízí Bodies i srovnání plic kuřáka a nekuřáka.

Výstavou budou provázet desítky brněnských mediků

Exponáty jsou umístěné v devíti sálech. Ke zhlédnutí bude třicet celých těl a 200 lidských částí. „Brno jsme si vybrali, protože považujeme místní obyvatele za dostatečně kulturně žijící. Věříme, že informace o fungování těla pro ně budou zajímavé,“ vysvětlila za pořadatele Lucie Nouzová.

Zájem o průvodcovství jako placenou brigádu mělo přes 150 studentů, většina z nich z brněnské lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Hlásili se ale i medici z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci,“ podotkla Nouzová. Studenti budou muset dokázat, že zvládnou vysvětlit funkce orgánů tak, aby to pochopily i děti.

„Vybereme přibližně stovku studentů. Výstava totiž potrvá čtyři měsíce a chceme, aby každou hodinu bylo v sálech přítomno alespoň deset průvodců,“ doplnil Hudák.

V minulosti se objevila i kritika výstavy mrtvých těl. Nyní se prý organizátoři zatím s žádným protestem nesetkali. Vyvrací i dřívější nařčení, že těla pochází od čínských politických vězňů.

„Od tvůrců výstavy máme oficiální dokument potvrzující původ lidských těl. Všichni dárci souhlasili s poskytnutím svého těla vědeckých účelům,“ ubezpečila Nouzová.

Podle lékařky Věry Jelínkové, která pracuje s dětmi na Lince důvěry, můžou na výstavy i nejmenší.

„Záleží na tom, kdo je na výstavu doprovodí a jaký dostanou výklad. To máte jako s počítačem. Když dítěti dovolujete hrát jen za odměnu, tak počítači přikládá větší důležitost. Když rozporcovaná těla vysvětlíte jako vzdělávací názor a něco přirozeného, tak je to v pořádku,“ domnívá se Jelínková.