Na zámku v Lysicích vystavují skvosty z depozitářů.

Na zámku v Lysicích vystavují skvosty z depozitářů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Udělejte si výlet do Lysic. Na zámku vystavují poklady z depozitářů

  • 0
Vzácné exponáty staré stovky let, z nichž většina byla naposledy k vidění těsně po druhé světové válce, mohou prozkoumat návštěvníci na zámku v Lysicích na Blanensku. Vystavují tam totiž to nejzajímavější z původního vybavení dnes nepřístupných moravských památek, které se po válce přeměnily v ústavy, domovy pro seniory, školy či místní úřady.

Dřív bylo v každé druhé vesničce šlechtické sídlo, nějaký zámeček či hrad, mnohdy o tom místní ani nevědí. „V 50. letech ale mnohé přestaly sloužit svým účelům. K nám se tak dostaly předměty ze 48 památkových objektů na jižní i severní Moravě,“ popisuje lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Do Lysic se tehdy převezlo těžko představitelných 34 tisíc sbírkových předmětů, víc pobral už jen zámek ve Vranově nad Dyjí. „Pročítali jsme katalogy z jednotlivých svozů a kontrolovali skutečný stav předmětů, pak jsme vybírali takové, které vypovídají o jednotlivých sídlech a zároveň se hodí do kompozice výstavy, aby zde byly zastoupeny obrazy, nábytek, sklo i textilie, skládali jsme to celé jako velké puzzle,“ vysvětluje kastelánka.

Zhruba stovku nejzajímavějších předmětů teď zájemci mohou prozkoumat ve velké výstavní síni lysického předzámčí. Na výstavě pojmenované Poklady depozitářů je k vidění například někdejší vybavení zámku v Letovicích, sbírkové předměty z Křižanova, Lomnice, Moravce či Šebetova, nechybí ani exponáty z hradu Veveří.

A k vidění jsou například i exponáty z Bauerovy rampy, zámečku, který je dnes součástí brněnského výstaviště. „Převažuje zde nábytek, hodně je zastoupený i porcelán, historické kostýmy, obrazy, které běžně nejsou v instalacích, a další předměty, které jsou ve správě Národního památkového ústavu,“ láká Lenka Nečasová z lysického zámku.

Lidé mohou srovnat stav památek tehdy a nyní

Návštěvníci se projdou pomyslnými patnácti pokojíčky reprezentujícími jednotlivá šlechtická sídla, improvizované komnaty oddělují panely i závěsy. Vybrané hrady a zámky lidé uvidí na dobových fotografiích, dozvědí se i to, jak vypadají nyní. „Všechny objekty jsme objeli, udělali jsme fotografie současného stavu a doplnili je o informace, komu zámeček patřil, kdy byl vystavěn i jaké má dnes využití. Vše doplňuje velká sbírka fotografií a různých osobních písemností,“ popisuje Rudolfová.

Nepřístupné objekty, které jsou k vidění na výstavě, jsou podle ní naštěstí většinou ve slušném stavu. Některé možná nové využití zachránilo, objekty totiž byly udržované a většinou si zachovaly i původní prvky, štukové stropy či kachlová kamna, jiné je pouze vybavení. „Žalostný je snad pouze stav jednopatrového zámečku v Hajanech u Brna, objekt s barokní střechou, který se vracel v restituci, je necitlivě přestavěn, nyní navíc chátrá,“ popisuje lysická kastelánka.

Mezi její favority výstavy patří například malované vzpomínky hraběnky Kálnoky z Letovic. „Díky ní víme, jak v té době vypadaly třeba hrady a zámky v Omicích a v Letovicích,“ doplňuje Rudolfová.

Unikátní výstava bude v Lysicích k vidění až do konce října, poté ji návštěvníci po zimní přestávce budou moci obdivovat znovu až do podzimu příštího roku. Specialitou je obměňování výstavy v průběhu času, některé originály totiž nemohou být vystaveny tak dlouhou dobu.