Výstava Šangri-La v brněnské Olympii

Výstava Šangri-La v brněnské Olympii | foto: Radek Miča, MAFRA

Výstava Šangri-la přiblíží život pod Himálajem

  • 0
Do role cestovatele, horolezce i dobrodruha hledajícího legendární zemi Šangri-la se může vžít návštěvník nezvyklé výstavy. Barevnost exotického světa demonstrují originální předměty, nádherné fotografie i sama dekorace, která chce diváka přenést do dalekých kultur.

"Je tady vše, co jsem za posledních dvacet let přivezl," poznamenal Rudolf Švaříček, cestovatel a autor výstavy, která návštěvníka zavede do daleké Indie, Nepálu, Tibetu a Bhútánu.

Expozice z oblasti nejvyššího pohoří světa nabízí rarity, jakými jsou autentické chrámy hinduismu i buddhismu, svatyně, v níž meditoval samotný dalajláma, nebeské pohřebiště, tržiště či rušná indická ulice se skutečnou rikšou.

Shlédnout unikátní výstavu přijede možná i samotný dalajláma. Termín návštěvy však podle Švaříčka pořadatelé ještě neznají. "Na výstavu ale přivezeme tibetské mnichy a umělce z Himálají," dodal.

A co návštěvníky čeká?

Výstava sází na řadu smyslových a zážitkových aktivit. Hned při vstupu se návštěvník dostane do tropického pralesa, který se nachází pod Himálajem.

O výstavě

Výstav Šangri- la potrvá v brněnské Olympii až do listopadu.

Otevřeno je denně včetně nedělí a svátků od 10 do 20 hodin.

Vstupné pro dospělého člověka činí dvě stě korun, o víkendu pak dvě stě třicet.

Speciální nabídkou budou komentované prohlídky pro veřejnost od 15. května. V pracovní dny proběhnou v 17:00 a 18:00 hodin, o víkendech a svátcích vždy ve 14:00, 15:00, 16:00 a 18:00.

Tady lze narazit na terária se živými krokodýly a hady. Z houští pak vykukuje vycpaný indický tygr.

O kousek dále lze narazit na chrliče staré fontány napouštějící obří originální nádoby s vodou nebo chrám s jedinou živou bohyní světa - malebnou Kumárí. Švaříček upozorňuje na vzácnost, kterou jsou skutečná nosítka pro panenskou Kumárí.

Cestovatelský rozměr dodává expozici Šangri-la horolezecký základní tábor. "Všechny předměty tady jsou opět autentické," říká cestovatel Švaříček.

Vrcholem expozice je pak podle dalšího z pořadatelů Aleše Hrbka velehorská expozice s panoramaty Mount Everestu. "Simulace mrazu, sněhu a ledu společně s vichřicí věrohodně navodí pobyt v nejvyšších místech planety," přiblížil.

Modlitební mlýnky i exotické indické pivo

Největší prostor v expozici pak dostal Tibet. "Zde můžete vidět obří tibetské roury dunchen sloužící k troubení. Domy jsou vybaveny autentickým nábytkem," nastínil Hrbek.

Zájemci si mohou zatočit řadou modlitebních mlýnků, k dispozici jsou i obří mlýny. "Výstava je skutečně velmi interaktivní. Té daleké ciziny se tady lze přímo dotknout," doplnil ke kolekci další pořadatel Robert Porkert.

Při putování po brněnské Šangri-le se ovšem lze zastavit také ve zdejší čajovně, která servíruje indická piva Kobra a Kingfisher, indické čaje nebo indické placky roti a čapati.

Právě exkurzí do barevné Indie celá pouť vyvrcholí. K vidění jsou krámky exotického zubaře, holiče, žehliče šatů či zelináře. O nápodobu skutečnosti se tady stará protékající řeka Ganga s živými rybami a vedle ašramu se nacházející spalovací obřadními gháty mrtvých na bambusových nosítkách.

Do celého exotického hájemství lze vstoupit sedm dní v týdnu od desíti do dvaceti hodin. Výstava v brněnském nákupním centru Olympia pak potrvá až do listopadu.