Jeden z domů v brněnské Vlhké ulici, odkud majitel plánuje vystěhovat...

Jeden z domů v brněnské Vlhké ulici, odkud majitel plánuje vystěhovat nájemníky. (1.11.2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Plánovaný vyhazov chudých rodin budí vášně, chystá se pochod Brnem

  • 57
Běžně se potýkají s rasismem i předsudky, a proto těžko shánějí bydlení. Iniciativa Chceme bydlet! se ohradila proti plánovanému vystěhování 110 chudých rodin s dětmi z oblasti kolem Cejlu zvané Bronx. Na jejich podporu příští úterý vyrazí do brněnských ulic protestní pochod.

Pro stovky lidí, především Romů, jimž končí nájemní smlouvy po Novém roce a na jaře, nemá město ani městské části volné byty (psali jsme zde).

Firma Fidurock Brno, která před několika týdny koupila společnost Dolfin R. E. - Zábrdovice 1, jež vlastní osm domů v ulicích Vlhká, Francouzská, Bratislavská a Stará, dosud nekomunikovala s nájemníky ani městem. Stejně jako dřívější majitel, mateřská firma Dolfin Real Estate.

Organizátoři demonstrace, která na svatého Mikuláše vyrazí v 17:30 z Vlhké ulice a půjde kolem Janáčkova divadla k Nové radnici, chtějí poukázat na problematické fungování trhu s bydlením.

„Současný stav si žádá silnou občanskou reakci. Jde tu o víc než sto rodin, které mají situaci nejhorší, protože se potýkají s rasismem a předsudky. Ale chceme také upozornit, že se to může stát každému, protože nikdo nemá bydlení jisté,“ popsala socioložka Miriam Kanioková, mluvčí iniciativy Chceme bydlet!

Protest podpořila i ombudsmanka

Organizátoři protestu očekávají účast několika set lidí. Podpořila je i ombudsmanka Anna Šabatová, která se ve své agendě s diskriminací romských rodin často setkává.

„Samospráva by měla napnout všechny síly k vyjednávání se soukromým majitelem a měla by také rodinám, které přijdou o bydlení, pomoci,“ poznamenala Šabatová.

O situaci v Brně se navíc podle informací MF DNES začala zajímat také vlivná nevládní organizace Evropské centrum pro práva Romů, bojující proti jejich diskriminaci. Konkrétní plánované kroky však zatím nesdělila.

V minulosti právníci centra dosáhli například odškodnění romských žen za nucené sterilizace. Organizace se sídlem v Budapešti také dlouhodobě kritizuje Česko za to, že romské děti chodí do zvláštních a praktických škol, i když pro to nejsou důvody.

Firma: Chceme jednat. Nevíme o tom, tvrdí zástupci města

Až teď - poté, co na plánované vystěhování upozornila MF DNES a vznikla občanská iniciativa - začal nový majitel komunikovat. Tři měsíce od doby, kdy byly ukončeny první nájemní smlouvy, prý nyní dokonce chystá první schůzku se zástupci města.

„Jednatelem společnosti jsem byl jmenován minulý týden a již ve středu chci vést jednání se sociálním odborem magistrátu, kde kompetentní úředníky seznámím s naším podnikatelským záměrem ohledně domů a jejich nájemníků,“ sdělil Vladimír Loukota z Fidurock Brno.

„Ten je dlouhodobý a v žádném případě nepočítá s hromadným ukončováním nájemních vztahů. Tyto informace jsou nepravdivé. Ve stejném duchu chci informovat i vznikající občanskou iniciativu,“ sdělil zástupce firmy, kterou vlastní holding Fidurock Private Equity Participations B. V. se sídlem v daňovém ráji v nizozemském Amsterodamu.

Náměstek brněnského primátora pro sociální věci Matěj Hollan (Žít Brno) ani oslovení úředníci však o žádné plánované schůzce nevědí. Jestli se tedy ve středu opravdu uskuteční, zatím není jisté.

Většina rodin nebude mít kam jít

Loukotovo tvrzení, že firma žádné hromadné ukončování nájemních smluv neplánuje, navíc vyvrací svědectví několika desítek nájemníků i sociální pracovníci magistrátu.

„Vystěhování je rozfázované po jednotlivých domech do konce února. Řadě lidí bylo řečeno, že se smlouvy nebudou prodlužovat po konci března, někteří to mají i písemně,“ popsala sociální pracovnice Alena Augustová, která působí v iniciativě Chceme bydlet! „Počítám proto s tím, že se plánovaný protestní pochod bude v úterý konat,“ dodala.

Pokud firma stovky lidí opravdu vystěhuje, je zřejmé, že město ani městské části nemají tolik volných bytů, aby se dostalo na všechny. Malá část nájemníků, mezi nimiž jsou hlavně početné rodiny s dětmi, může jít na ubytovny, jednotlivcům se běžnou cestou podaří získat městský byt, jiní osloví příbuzné.

Většina ale po skončení nájemní smlouvy na dobu určitou, kterou s nimi Dolfin v posledních dvou letech opakovaně uzavíral jen na tři měsíce, nemá po Vánocích kam jít.

„O problému víme, v rámci našich omezených možností děláme maximum, ale jsme schopní řešit situaci jen u jednotlivých rodin, ne u všech,“ sdělil už dříve David Oplatek (SZ), radní Brna-střed pro sociální věci. Podle něj je hlavní problém v tom, že jde o vystěhování velkého množství lidí naráz.