Hejtman Michal Hašek vysvětloval předsednictvu jihomoravského krajského výboru...

Hejtman Michal Hašek vysvětloval předsednictvu jihomoravského krajského výboru ČSSD kauzu fiktivní mluvčí (8. srpna 2016). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Oznámkujte Michala Haška, nejvýraznějšího krajského hejtmana za ČSSD

  • 31
Necelé dva měsíce zbývají do chvíle, kdy jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) bude obhajovat svůj post v krajských volbách. Za čtyři roky rozdal stamiliony dobrovolným hasičům i musel vysvětlovat svou neexistující mluvčí. Nyní mají čtenáři možnost vystavit Haškovi vysvědčení v projektu iDNES.cz.

Hlasuje od pondělního poledne do 31. srpna 23:59 hodin. O den později se pak na webu objeví výsledky.

Vysvědčení pro hejtmana: známkujte zde

Šéf Asociace krajů je dlouhodobě nejvýraznějším hejtmanem ČSSD. Michal Hašek se od chvíle, kdy se neúspěšně pokusil po parlamentních volbách v roce 2013 uspořádat puč proti předsedovi vlastní strany a pozdějším premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), zabetonoval na jižní Moravě.

Svého poslaneckého mandátu se ale vzdal až po opakované kritice a vlastních slibech půl roku po volbách. Potom, co souběh funkcí zakázalo stranické usnesení. Za to, že neplní povinnosti poslance, ho přitom předtím kritizoval i Sobotka (Více čtěte zde). Ještě dříve se množství jeho funkcí, kterých měl celkem kolem třiceti, posmívala opozice. Dostal od ní dokonce přezdívku japonská kalkulačka.

Budování pozic v kraji

Od té doby ale Hašek počty svých funkcí výrazně omezil a začal se více soustředit na Jihomoravský kraj. Kdykoliv se někde sesune svah, nebo policie vyklízí dům plný chemikálií, které ohrožují okolí, hejtman přispěchá a oznamuje, že situaci řeší.

I díky svým kontaktům s někdejším ministrem obrany a dnes šéfem česko čínské komory Jaroslavem Tvrdíkem (ČSSD) uzavírá řadu smluv s Číňany týkajících se investic na jižní Moravě. Oznámil například plán na lázně na dvě miliardy v Pasohlávkách (Více zde) nebo vývozy moravského vína do Asie.

Za svou orientaci na východ, která souzní s názory prezidenta Miloše Zemana, je Hašek kritizovaný. Naposledy se do něj pustila velká část politické elity země, když se nechal vyfotit s gangem Nočních vlku, který je experty považovaný za šiřitele prokremelské propagandy (Více zde).

Neexistující mluvčí Proutníková

Poslední týdny pro hejtmana nejsou jednoduché. Hašek nedokázal vysvětit, proč roky do médií rozesílala jeho prohlášení jako jeho neexistující mluvčí Lucie Proutníková. Jak odhalila MF DNES, ve skutečnosti to bylo „krycí jméno“ pro lobbistku nepravomocně odsouzenou za korupci Janu Mrencovou.

Za její služby s ní spřízněným firmám Haškův kraj vyplatil celkem na 3,7 milionu korun. „Lžou jiní, ne já,“ tvrdí ovšem stále Hašek s tím, že žádnou Proutníkovou nezná a neví, proč za něj mluvila a on se nikdy neohradil. (Psali jsme zde.)

Po dotacích uniforma a hodnost „podplukovníka“

Svoji oblibu Hašek rád opírá i o to, že ve volbách získává tisíce preferenčních hlasů. Například předloni při předčasných parlamentních volbách jeho jméno zakroužkovalo přes 25 tisíc Jihomoravanů, čímž přeskočil i jedničku kandidátky - Bohuslava Sobotku. Tehdy členy svého sdružení ke „kroužkování“ Haška vyzvalo vedle myslivců i vedení dobrovolných hasičů. (Více čtěte zde.)

Oblibu u nich si „pojišťuje“ i dotacemi. Například právě dobrovolným hasičům rozdal za 8 let ve funkci 286 milionů korun. MF DNES přitom zjistila, že vloni pořídil i osobní auto i starostce Krajského sdružení hasičů Jihomoravského kraje Zdeňce Jandové. Vzápětí získal v tichosti post ve vedení organizace, díky které může nosit uniformu s prýmky odpovídající vojenské hodnosti podplukovníka (Více čtěte zde).

Vlekoucí se kauza letiště

Hašek se přitom dostává pod drobnohled i za to, zda hospodárně využívá krajský majetek. Příkladem je brněnské letiště, které patří kraji. Soukromá společnost, která areál získala v roce 2004 bez výběrového řízení do nájmu za Haškova předchůdce Stanislava Juránka, slušně vydělává.

Jen solární elektrárna, jež vyrostla na přilehlých pozemcích, utrží až 300 milionů korun ročně. Kraj, kterému miliardový majetek patří, se však například v roce 2013 musel spokojit s ročním nájmem 26 milionů. Zhruba stejnou sumu přitom v témže roce do letiště nalil přes dotace.

Audit, který měl situaci vyjasnit, Hašek dodnes tají a zveřejnil jen jeho novou upravenou verzi. Naopak dva měsíce před volbami Hašek chce schválit, aby na pronajatých pozemcích u letiště soukromí nájemce mohl postavit distribuční centrum společnosti TNT za půl miliardy. Kraj za to dostane jen kolem 10 milionů (Více čtěte zde).

Dálnice na Vídeň vázne, může za to neexistující územní plán

Kraji přitom chybí klíčové dokumenty. Jako jediný kraj v Česku od svého vzniku až doteď nemá krajský územní plán. Poté co Nejvyšší správní soud před čtyřmi lety poslední takzvané zásady územního rozvoje zrušil kvůli nedostatečnému posouzení všech staveb na životní prostředí, chce nyní kraj schválit ještě do podzimních voleb nové. S touto verzí ale opět není spokojená řada obcí včetně Brna. Proto je opět chtějí napadnout u soudu (Více čtěte zde). Například stavba klíčové dálnice na Vídeň tak nejspíše ještě dlouho nezačne (Více čtěte zde).

Podobně kraj doteď nemá žádnou souhrnnou koncepci zdravotnictví. Vzdor kritice expertů tak pumpuje stamiliony například do znojemské nemocnice, do které se mají jezdit ošetřovat i zahraniční pacienti. To experti považují za nesmysl (Více zde.).

A nedařilo se moc ani v propagaci turismu. Výletníky chtělo hejtmanství lákat klipem s křepčícími lidmi před krajskými památkami. Dosáhlo ale jen celorepublikového výsměchu (Více zde). A podobně neslavně dopadl i web, na který Haškův úřad nasadil automatický překlad, který mimo jiné přeložil i názvy obcí. Z Lednice se tak staly ve slovenštině Chladničky (Více zde).

Další turistické lákadlo ale nakonec přežije rok 2015. Jihomoravský kraj ale po měsících dohadů a pokusu Haška stáhnout celou věc pod neprůhlednou krajskou firmu byl nakonec schopný utvořit spolek s městem Brnem, který letos uspořádal prestižní závod MotoGP (Více čtěte zde). Místo soukromé firmy Automotodrom bude klání pořádat spolek minimálně pět let.