Na jižní Moravě je sedm krajských nemocnic. Hustopečská by byla osmá. ilustrační snímek

Na jižní Moravě je sedm krajských nemocnic. Hustopečská by byla osmá. ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Boj o politické body? Nemocnici chce kraj, soutěžit o ni ale nemůže

  • 0
Jihomoravský kraj se stále pře s Hustopečemi, které chtějí pronajmout tamní městskou nemocnici. Podobný spor se vedl o Úrazovou nemocnici v Brně. Tu chtěl stát zrušit, v roce 2009 ji pak získalo město.

Zatímco Hustopeče převádějí zdejší městskou nemocnici na akciovou společnost (více najdete zde) a ve výběrovém řízení hledají nového provozovatele, Jihomoravský kraj se pronájem nemocnice snaží za každou cenu zvrátit.

Obě strany sporu přitom naznačují, že protivníkovi nejde o nemocnici, ale o politické body. Pacienti, zaměstnanci ani vedení nemocnice tak netuší, co bude následovat.

Nemocnice Hustopeče

  • Městská nemocnice v šestitisícových Hustopečích má 126 lůžek, které byly loni podle výroční zprávy využité na 67 procent.
  • V roce 2013 zde bylo hospitalizováno 2 918 pacientů.
  • Pracuje zde téměř 30 lékařů a 70 sester. Dohromady nemocnice zaměstnává skoro 200 lidí.
  • Loňský rok pro nemocnici skončil ztrátou bezmála osmi milionů korun. O rok dříve bylo hospodaření v plusu 176 tisíc.

V podobné nejistotě byla nemocnice i v roce 2012, kdy hrozilo, že s ní zdravotní pojišťovny uzavřou smlouvu jen na jeden rok. Nakonec pak i díky přímluvě kraje dostala smlouvu tříletou.

Nový strategický partner měl nyní do Hustopečí nastoupit už na začátku září. „V nemocnici se zatím byli podívat tři vážní zájemci,“ uvedl tento týden bez dalších podrobností starosta Hustopečí Luboš Kuchynka (ODS). Už v pondělí se mají otvírat obálky s nabídkami uchazečů, v pátek se pak sejde výběrová komise.

Načasování souvisí s volbami, kritizuje Hašek

Hustopeče chtějí městskou nemocnici pronajmout jinému provozovateli kvůli tomu, že byla v minulém roce ztrátová. Podle ředitele Petra Michny za to mohou především změny v úhradové vyhlášce.

„Dalším negativním jevem byla rekonstrukce chirurgického oddělení, při které došlo k poklesu počtu ošetřených pacientů, a dále reorganizace zařízení na provoz jednodenní lůžkové péče,“ píše ředitel ve výroční zprávě za loňský rok.

Na začátku letošního června proto město vyhlásilo výběrové řízení. Novému provozovateli chce zdravotnické zařízení pronajmout na dvacet let za podmínky zachování současného rozsahu péče.

Jenže vedení Jihomoravského kraje tvrdí, že soukromý provozovatel není pro zachování péče dostatečnou zárukou.

„Jsem přesvědčen, že načasování celé věci souvisí s komunálními volbami. Nynější vedení města chce rozhodnout ještě před nimi. Když se vedení kraje seznámilo s konkrétním záměrem Hustopečí, oznámili jsme zájem provozovat hustopečskou nemocnici jako součást sítě veřejnoprávních nemocnic,“ uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Dřív kraj nemocnici nechtěl, teď je podle hejtmana výběrové řízení nefér

Horečné snaze kraje o získání nemocnice do své správy se přitom Hustopeče diví. „Nikdy v minulosti neměl kraj o nemocnici zájem,“ tvrdí starosta Kuchynka.

Zájem o hustopečskou nemocnici projevil kraj až poté, co už bylo výběrové řízení vypsané. A za současných podmínek zatím nenašel způsob, jak se do tendru přihlásit.

„Považujeme podmínky za diskriminační, neférové a postavené tak, aby se kraj nemohl zúčastnit,“ tvrdí proto hejtman, přestože původně prohlašoval, že rozhodnutí o budoucnosti nemocnice je pouze v kompetenci města (o Haškově změně názoru čtěte zde).

Za problém považuje kraj především podmínku, že přihlásit se může jen ten, kdo už provozuje minimálně tři jiná zdravotnická lůžková zařízení. Každá z krajských nemocnic je přitom samostatným subjektem, takže tuto podmínku sama nesplňuje.

„Pokud někdo požadavky nesplňuje sám, může se do veřejné soutěže přihlásit ve sdružení s jinými uchazeči, případně může využít subdodavatele,“ reaguje na kritiku Kuchynka.

Jenže ani sdružení více krajských nemocnic by kraji patrně nepomohlo. I ty mají totiž kvůli úhradové vyhlášce problémy s hospodařením. A součástí podmínek výběrového řízení je to, že zdravotnická zařízení uchazeče nesměla být v uplynulých třech letech ve ztrátě.

Břeclavsko může mít dvě krajské nemocnice jako Hodonínsko

Kraj tak zvažuje, že by některá z nemocnic napadla výběrové řízení u antimonopolního úřadu. Argumentovala by pak tím, že odborně se do konkurzu hlásit může, ale formální podmínky jí to znemožnily.

Krajské nemocnice

  • Nemocnice Ivančice
  • Nemocnice Tišnov
  • Nemocnice Břeclav
  • Nemocnice TGM Hodonín
  • Nemocnice Kyjov
  • Nemocnice Vyškov
  • Nemocnice Znojmo
  • + Nemocnice Hustopeče?

Hašek také upozorňuje, že Hustopeče mohou už pouhým pronájmem nemocnice porušovat privatizační podmínky, za kterých nemocnici bezplatně získaly od státu. Těmi je město vázáno od roku 2002 na 25 let.

Jenže o změně těchto podmínek už Hustopeče s Ministerstvem financí jednaly. A jeho souhlas mají. „Podmínkou je, že touto transakcí nedojde ve zdravotnickém zařízení k narušení poskytování zdravotních služeb,“ informovala mluvčí Ministerstva financí Tereza Peprníková.

Pokud by se kraji nakonec podařilo nemocnici v Hustopečích převzít, mělo by Břeclavsko druhou krajskou nemocnici - stejně jako sousedící Hodonínsko, které má zhruba o čtyřicet tisíc obyvatel více.

Hodonínští už to přitom museli obhajovat u Všeobecné zdravotní pojišťovny, která hrozila snižováním počtu lůžek a následnou redukcí péče. Argumentovala tím, že okresu Hodonín stačí jedna nemocnice, a to kyjovská. Dění kolem Hustopečí zatím pojišťovna nechce komentovat.