Onkologicky nemocný Adam se svou matkou Alenou se také zapojili do výzkumu...

Onkologicky nemocný Adam se svou matkou Alenou se také zapojili do výzkumu brněnských lékařů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lékaři zjišťují, jak snížit dopady léčby rakoviny. Zapojili 173 pacientů

  • 2
Vědci a lékaři z Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno usilují o snížení pozdních následků u onkologických pacientů. Ve výzkumu je zapojeno první 173 dětí a mladých dospělých. Díky nim lékař budou moci přizpůsobit léčbu dalším pacientům. A tak například sníží riziko poruchy sluchu či plodnosti u pacienta.

Brněnští lékaři dokážou dnes vyléčit více než 80 procent dětí s onkologickým onemocněním. Jenže léčebné postupy v dětské onkologii jsou agresivní a hrozí tak poškození i zdravé tkáně. I proto více než 80 procent vyléčených pacientů trpí různými následnými zdravotními potížemi. Mezi ně patří nejčastěji poruchy sluchu a snížená plodnost.

Experti se proto podílejí na výzkumu PanCareLIFE. „Cílem projektu je lépe porozumět zákonitostem v oblasti pozdních následků. Budeme se tak snažit zjistit souvislosti tak, abychom mohli zvolit například jiný léčebný postup, který bude k pacientovi šetrnější,“ uvedl šéf transplantační jednotky Tomáš Kepák. Léčba by pak měla být více přizpůsobená konkrétnímu pacientovi.

Lékaři zapojili dětské i dospělé pacienty

Do projektu je nyní zapojeno 173 dětí a mladých dospělých. Mezi nimi je i Adam, kterého brněnští lékaři léči kvůli mozkovému nádoru – takzvaný meduloblastom. Právě meduloblastomy jsou nejčastěji zhoubné nádory mozku u dětí. A právě u tohoto malého pacienta lékaři zvažují ozáření. Důvod? „Víme, že mu to dává vysokou šanci vyléčení z nemoci. Na druhou stranu také riziko dalších následků. Například může mít v budoucnu sníženou inteligenci, poruchy sluchu a méně kvalitní život,“ popsal Kepák. Účast dětí v projektu zvyšuje šanci pro ostatní pacienty.

Odborníci totiž sbírají informace od dvou skupin dětí. „Jednu skupinu tvoří lidé, kteří jsou už asi pět až dvacet let po léčbě. U nich se díváme, jak se jim daří. Je jich 140. A druhá část tvoří 33 dětí, které se aktuálně na klinice léči,“ řekl přednosta Kliniky dětské onkologie ve fakultní nemocnici Jaroslav Štěrba. Sběr výzkumných dat lékaři plánují do září roku 2016, kdy chtějí účast v projektu nabídnout dalším 200-300 pacientům kliniky. „Neváhala jsem, zda se do projektu zapojit. Myslím si, že to je správné. Pokud se dá najít něco, co by dětem pomohlo, tak je to dobře,“ řekla matka nemocného Adama.