Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Vědci z Brna pokročili v léčbě leukémie, rozvíjejí cílenou terapii

  • 0
Chronickou lymfocytární leukemií v Česku každý rok onemocní více než 600 lidí. Jde o nejčastější leukemii dospělých v Evropě, vyléčit je zatím nelze. I proto se nemoc rozhodli zkoumat vědci z Brna. Týmu pod vedením Marka Mráze se podařilo pokročit směrem k vývoji cílené terapie.

Pokroku ve výzkumu si všiml i jeden z nejprestižnějších hematologických časopisů na světě – americký Blood. „Umístit do něj článek je pro doktora něco jako pro tenistu hrát Wimbledon,“ poznamenal děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jiří Mayer.

Brněnští vědci konkrétně zkoumali vliv dvou léčiv, o jejichž kombinaci se uvažuje od roku 2014. A zjistili, že tyto léky společně využít nelze. „Je to špatná zpráva pro pacienty, ale poměrně dobrá pro nás. Výzkum nám totiž napověděl něco o tom, jak vlastně funguje nemoc, o níž jsme toho dosud příliš nevěděli,“ vysvětlil Mráz.

Vědecký tým bude vytipovávat receptory

Současná léčba chronické lymfocytární leukemie je založena na kombinaci chemoterapie a protilátek. Chemoterapie má za úkol ničit zhoubné buňky, protilátky se uchytí na povrchové molekuly nádorů, aby je zviditelnily pro imunitní systém. Ten je tak snáze rozpozná a zlikviduje.

Brněnští vědci ovšem zjistili, že při plánované kombinaci v současnosti účinně používaného léčiva s vybranými protilátkami by znatelně ubyly potřebné molekuly na povrchu nádorové buňky. „Při výzkumu jsme však zároveň narazili na několik jiných molekul, které by v kombinaci s protilátkami mohly být dobrými kandidáty pro cílenou léčbu,“ upozornil Mráz.

Nyní má se svým týmem v plánu vytipovat právě ty receptory, jež bude možné zkombinovat s dobře fungujícími léky. Současný výzkum by měl klinické studie – tedy to, co lékaři testují na pacientech – ovlivnit v horizontu několika let.